Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce benzina e buna pt a spori perfomantele laditelor?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
Daniel82595
Salut ! Sunt vechi "Borkanel". Nu am mai putu intra pe contul vechi si acu intru cu acesta....oricum scrisesem in ala numele la prenume.
As vrea sa stiu ce benzina putem pune pentru a mai castiga niste caluti la masinile noastre, stiu ca o cifra octanica mai mare inseamna o rezistenta la explozie mai mare ......deci sa incercam un 98? A incercat careva sa puna asa ceva?
Eu nu am incercat decat fara PB si mi-a lasat impresia ca a pierdut ceva putere. :wave:
Dragos56563
Fii sigur de asta ! Benzina fara plumb arde la o temperatura mai mare decit benzina cu plumb. Deci, temperatura e mai mare. In plus, benzina cu plumb e mai "grasa" decit cea fara plumb. respectiv, o ungere in carburator putin mai buna. Eu oricum in a mea nu am pus decit cu plumb. iti recomand sa ii pui benzina cu plumb. Se va simti altfel.

Toate bune !

:wave:
Corhana77862
Tetraetilul de plumb are rol antidetonant! Daca ai vazut vreodata pistoanele unui motor construit pt benzina fara plumb sigur ai observat ca au niste scobituri. Lada nu are scobiturile alea si explozia nu se produce normal, ci benzina este detoanta! Din acest motiv pierzi putere. Si nu uita urmatorul lucru: Orice motor rusesc merge cu benzina multa si proasta! Deci nu ai in benzinarii, ce sa ii pui altceva inafara de 95 cu plumb ca sa obtii performante mai mari, atat poate ea si nimic mai mult. Parerea mea e ca poate suficient daca tinem cont ca are aproape 1.5 tone! biggrin.gif
Horia49540
lada tre sa mearga cu benzina de 93, asa scrie in carte
eu am pus si 95 si 98 romanesti si sincer nu am simtit diferenta mare
am pus si V-power de la shell si tot nu am simtit mare lucru
dar oricum, cu plumb!

dar e tare chestia asta: "Orice motor rusesc merge cu benzina multa si proasta!"
a mai zis cineva o chestie misto in alta parte: "rusu daca nu consuma nu se simte bine" ha ha biggrin.gif :wave:
Daniel82595
da, am citit si eu, parca in cartea ei ca trebuie sa mearga cu benzina 93. deci o sa raman la 95 cu PB..... :angel:
Dragos56563
Good boy !

biggrin.gif

:wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.