Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Noua(C4 Coupe) VS Second Hand (BMW Seria3 vs Audi A4)
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Daniel82614
Am disponibili 15.000 de euro.
Mentionez ca am permis de aproape 2 ani, dar nu am condus foarte mult.
Nu sunt inca hotarat(noua sau sh)... Masina noua as vrea un C4 Coupe VTR 1.6i 110cp (geamuri, ogl el, 6airbaguri, clima bi-zonala, jenti aliaj 16", radio cd, pilot automat, inchidere centralizata, proiectoare ceata ).
Si iara inca o nedumerire, la second hand as vrea ori un Audi A4 diesel 2002-2003 ori un BMW Seria 3 2001-2002(diesel in principiu dar merge si benzina).
M-ar interesa care credeti ca e mai potrivita pt un incepator cat de cat, care din ele sta mai bine la capitolul stabilitate, si cam cum sunt preturile la intretinere la bmw si audi, cam cati km ar trebui sa aiba ca sa nu bag prea curand bani in ea. Va multumesc! blush.gif
Impulse
Daniel, grea intrebare...
Depinde cati bani mai ai in plus. o masina second-hand nu reprezinta intotdeauna varianta mai buna in dauna unei masini mai slabute dar noi-noute cu garantie.
Depinde de second-hand: daca sunt in stare perfecta (putin mai greu dar nu imposibil daca o aduci de afara) ai sanse sa te duca fara probleme zeci de mii de km sau chiar sute fara reparatii majore insa trebuie sa iei in calcul si costurile privind servisarea calificata.
Problema mai grea intervine datorita faptului ca esti incepator.
Nu stiu ce sa iti recomand. Personal iubesc BMW si nu l-as da pe nimic insa cazul de fata este mai dificil.
Din punct de vedere km cam toate te-ar duce bine mai ales BMW si Audi insa trebuie sa stii cati km au cele pe care vrei sa le cumperi si ar fi bine ca acei km sa fie cei reali.
Daca stii sa conduci bine poti merge pe o germana insa daca gresesti si mai prajesti cate un ambreiaj sau cine stie ce altceva, cu cea noua ai garantie...
fishbone
Ai dreptate, dar nu stiu cat succes vei avea in a convinge pe cei de la service sa-ti dea un ambreiaj nou cand e evident ca acesta e dus din cauza factorului firesc numit wear and tear. Garantia e menita sa acopere defectele fabricantului. Placa de presiune se barbereste, la fel cum apa e uda si cerul albastru.
Alegerea e intr-adevar grea si Impulse scria bine. Pentru un incepator garantia ajuta [nu in toate cazurile dupa cum am spus] iar masini precum Audi si BMW e bine stiu ca nu sunt tocmai ieftine la intretinere. Eventual lasa aceste firme pentru mai tarziu daca poti, exceptand evident cazurile speciale [sh in conditie perfecta].
Dragos75034
Mai bine o masina noua adik Citroen-ul.
air_wolf
vezi ca am vazut la automobile bavaria un mg zs la 8000km. super masina, am mers cu una de doua ori, merita fata de bmw sau citroen.

http://www.masini.ro/anunturi-second-hand,MG,44467.htm - ai aici anuntul.
Stefan68947
C4-ul fara discutii.
Sa te bagi la o masina la mana a doua este riscant, fie ea si BMW.
Poti alege si un Opel Astra GTC.Mai gandeste-te.
Bafta!
Daniel82614
multumesc mult pentru raspunsuri... o sa raman la c4 (gtc-ul e un pic cam scump - trece de 15000 cu dotarile apropiate de cele de la c4). dar mai am o intrebare care ma "seaca" biggrin.gif ce motor e mai indicat pentru un incepator.. pe benzina sau motorina?
air_wolf
biggrin.gif 1300 de dacie biggrin.gif nu conteza motorul, ci cind schimbi vitezele. nu tine stingul pe ambreiaj decit cind schimbi, nu calca ambreiajul in curbe si poti avea ce motor doresti wink.gif
tipitip
Votez pt c4 (ai suficiente dotări ca să te uiți în curtea unor sh - adică nu ești în situația în care nu îți permiți un abs, climatronic, etc. nou).
Si aș sugera diesel.
geeoo30
peste un an citroenul o sa aiba aceeasi valoare de piata cu a unui bmw sau audi sh cu 3-4 ani mai vechi... asa ca cantareste bine incearca sa conduci pe fiecare din ele si vezi in care te simti mai bine....
Mikidutzaa
Eu nu ti-as recomanda C4 (masina frantuzeasca - probleme de fiabilitate si satisfactie a clientului). Ai putea sa iei un Ford Focus SH foarte bine intretinut la 11000e de exemplu si sa mai lasi 4000 deoparte in caz ca se strica ceva.
ncristi
C4 fara sa stai pe ganduri. Masina este splendida smile.gif
j o k e r
Iti recomand masina noua din cel putin doua motive:
- ai zis ca nu vrei sa bagi prea curand bani in ea
- daca nu ai pe cineva priceput si de incredere ca s-o aleaga, second handul e cam loterie si sunt totusi ceva bani in joc.

De 15 000 eu as lua alta masina, nu Citroen, dar gusturile nu se discuta acum. Asadar din cele 3 eu as lua C4 (nu trebuie sa plecam de la premisa ca masinile frantuzesti sunt proaste... ci poate ca or sa cada mai repede anumite piese ca la alti constructori).

Deci C4.

Daca nu mergi foarte mult (peste 20.000 km/an) n-are rost sa-ti iei pe motorina. Ia-ti masina sa te bucuri de ea si nu sa te scoti la revanzare.

Deci benzina.

Si faptul ca esti incepator nu impieteaza asupra alegerii masinii, o sa te obisniesti cu ea intr-o luna doua. Evident ca te-ai descurca la inceput mai bine cu o masina mai mica, dar asta nu e un criteriu in alegerea unei masini, mai ales ca nu te intereseaza clasa mini. Nu exista masini facute pentru incepatori si altele pentru cunoscatori.

Deci C4 pe benzina. :angel:
:wave:
tiberiu67102
astra gtc,1.4 90 cp sau 1.6 105 cp,varianta njoy.ajungi maxim in 15 k si e masina noua mult mai faina ca c4 sau ca bmw la 2nd.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.