Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Despre telefoanele mobile
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Multimedia & IT- Electronice
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Laur007
Are cineva Sony Ericsson Z 800 ? Cum este ? L-am vazut si e "belea"!
Merita trecerea de la Nokia 6630 la Z 800 ?

:help:
Liviu51681
Buna mane si cat ai da pe Ericson?

Este nou si GSM...
Laur007
396 $ ( cu TVA ) la Connex cu extraoptiunea 3G! Cred ca pretul este bun, insa nu stiu comparativ cu 6630 pe care-l am acum daca merita schimbarea. Astept opinii de la posesori !

:wave:
Laurentiu_007
asta e site de masini sau de telefoane mobile?
Laur007
Tu ce crezi ?

blush.gif
Laurentiu_007
fii serios
Laur007
Oricum raman pe 6630, intre timp am vazut un Z800 si pare cam "caramida", e adevarat ca nu l-am vazut in functiune/actiune!
Oricum astept pareri in continuare pentru ca exista... Off Topic!!!

:clapping:
Andrei Suzuki
QUOTE(Laurentiu_007)
asta e site de masini sau de telefoane mobile?


Aici e off topic.Asa ca...
Laurentiu_007
In cazul asta imi cer scuze.Nu am stiut ca pot fi si altfel de discutii pe acest site.Inca o data scuze
Laur007
Esti scuzat !!!

:peacefingers:
AZAZEL
eu am nokia 3410 si nu mi-e rusine. folosesc telefonul ca sa sun si sa fiu sunat. imi voi lua altul doar cand acesta na va mai functiona si nu se va mai merita sa il repar, sau cand ma va arata lumea cu degetul pe strada si va rade de mine.
G e o r g e
P910i , pentru work , net , ssh , ymess ... un mic laptop smile.gif pe langa laptopul propriuzis smile.gif
6310i , ca nu inghiteam 3410 le care l-am primit de la birou
Laurentiu_007
Sony Ericsson K508i este telefonul perfect pt. mine.Are exact ceea ce vreau.Momentan am un 3410 si sunt destul de multumit de el.
VECTOR
eu am un nokia 6170 si singurul lucru care ma nemultumeste este memoria de doar 2,5 mb . in schimb imi place la nebunie designul si tastele mari.
bogdan47077
deocamdata am un s700 de SE, dar ma bate gandul la un P910, asta daca nu mai am rabdare pana in toamna cand apar noile serii P si S de la Sony|Ericsson...asta sau un symbian...dar inca nu imi place nimic de pe piata ..astept sa apara N90 de Nokia sa vad..dar pare cam mare...
super multumit de telef...mem 128 mega card+32 ai lui, camera 1,3 Mp...Mp3 player..radio..streaming (un mic Tv)..etc..cam tot ce-ti poti dori..pana la P910...
HalbaSus
Eu am Nokia 6600 si mi se pare telefonul cu cel mai bun raport calitate/pret. Symbian is great... ma rog, pt un telefon e super... Citeste .pdf-uri, .doc-uri si fisiere excel, stie flash, java + j'de mii de aplicatii (aici bate - involuntar ce-i drept - restul smart-phoneurilor avand cele mai multe aplicatii 3rd party, nu putem spune ca e un merit al symbian, e datorat faptului ca cele mai multe smartphoneuri sunt bazate pe symbian). Ah, si stie si jocurile de pe nokia n-gage... sa mai zic ca il pot folosi si pe post de telecomanda universala (am folosit acest "feature" in vacanta asta pe litoral, stingeam combinele muzicale ale vanzatorilor de manele devil.gif :minigun: ).

Daca as fi avut bani as fi luat un Nokia 9500 (comunicator)... Oricum, daca faceti parte din categoria de oameni care foloseste telefonul pt sunat/raspuns/SMS-uri... atunci nu aveti nevoie nici de symbian, nici de WAP, nici de alte chestii care nu sunt cele mai utile de pe lume dar mie imi plac mult de tot biggrin.gif
powerdiesel51659
QUOTE(maryuskkk)
eu am nokia 3410 si nu mi-e rusine. folosesc telefonul ca sa sun si sa fiu sunat. imi voi lua altul doar cand acesta na va mai functiona si nu se va mai merita sa il repar, sau cand ma va arata lumea cu degetul pe strada si va rade de mine.


De la mine ai 10 puncte pentru realism si modestie,pacat ca alti 20 de milioane te trag inapoi?Eu am un 6610 si nu il schimb pana nu isi da duhul.
James Kilowatt
Eu am Sagem myx 2. Am fost platit 5€ ca sa-l iau, nou:) Am platit pe el 15€ si am primit bonus de 20€ de la compania de telefonie biggrin.gif
Are semnal foarte puternic si tine si 8-9 zile bateria, dupa un an... pana nu crapa, e foarte bun chiar daca i s-a dus culoarea de pe pastic.
Florin Ristei
Eu tot inclin spre nokia. Am avut un 3510i, apoi un 6310i ... si acum mi-am luat 9300 (nokia evident). Cred ca depaseste orice in materie de telefon...in plus iti ofera mobilitate si "conectivitate" cu mediul exterior oriunde ai fi: internet (wap, gprs), aplicatii java (+mii de alte extensii), Yahoo, msn, mirc, mail, pop3, office (tot pachetul) ... si alte multe chestii...
Andrei Suzuki
Misto.Cati bani?
Florin Ristei
vreo 24 mil (DDP) smile.gif ...
G e o r g e
n-ai incercat P910i smile.gif

cei doi grei ...

eram fan convins nokia pana am descoperit bijuteria asta wink.gif

ia cauta niste reviewuri ... sa vezi cate stie sa faca smile.gif
Florin Ristei
raman fan nokia. Imi place mai mult designul, utilitatea....tastatura, tot...fan declarat smile.gif
ncristi
Si eu sunt fan nokia insa trebuie sa recunosc ca se afla la ani lumina in spatele lui samsung...

Si totusi cele mai tari poze pe care le-am vazut facute cu vrun telefon mobil au fost cu...sagem mx8 (vorbesc in cel mai serios mod)...si totusi nu este o surpriza asa mare tinand seam ca mx7 a fost declarat telefonul cu ce-a mai tare camera anul trecut.

O poza cu un aparat pe care mi-l doresc ..smile.gif
Andrei Suzuki
O fi el destept,da e uraaat.
Eu,cel putin,nu mai vreau sa aud de Samsung(cu cateva exceptii) de cand am un E820.
ncristi
QUOTE
Eu,cel putin,nu mai vreau sa aud de Samsung(cu cateva exceptii) de cand am un E820


Si eu la fel...vro 15 exceptii smile.gif
HalbaSus
Samsung... si telefoane mobile... no way...
Si-a luat maica-mea acum vre-o 2 ani un samsung cu clapeta, ecran color, camera foto, etc... Va vine sa credeti ca numele contactelor din agenda erau limitate la 8 (OPT) caractere ? Nici mie... dar asa era... Nokia 5110 era smatphone pe langa chestia aia... sa nu mai zic ca in rest era prost de bubuia... probabil ca s-au mai dezvoltat si intradevar au camere foto extrem de performante dar eu nu as lua telefon samsung.
Florin Ristei
Ce te face cristi sa afirmi ca nokia sunt la "ani lumina in spatele samsung" ? Nu te inteleg... daca vrei...zi-mi modelul samsungului din imagine...si facem o comparatie pe phonescoop.com . Din cate stiu eu, Nokia sunt cei mai tari in materie de soft de telefoane, design de telefoane (mici exceptii), utilitate telefoane, tehnologie telefoane. Asa ca astept argumente PUTERNICE>
G e o r g e
9300 : "-" uri
lipsa camera
putere procesor grafic
... ma mai gandesc biggrin.gif
Florin Ristei
Ce argument... eu imi iau telefon mobil pentru camera? Camera mi se pare cel mai INUTIL accesoriu la un telefon mobil (care il face bineinteles sa coste dublu). PLus ca toate pe care le gasesti "cu camera" ... maxim 1.3 Mpix ... aia e camera? Am vrut camera separata, mi-am luat CANON EOS 20D ... 8 mpix .. profi ... tot ce vrei... telefonul nu e sa faci poze. Deci camera nu o consider un minus.

Apoi.... acel samsung .. este i730. Sa nu incurcam borcanele. Aici este vorba despre TELEFOANE MOBILE si nu despre Pocket PC (samsungul prezentat de tine) ... asa ca... daca vrei deschidem un topic pt pocket pc-uri ... si acolo ne "duelam" in performantele fiecaruia. Insa, momentan, aici vb despre TELEFOANE.
G e o r g e
telefoane , nu te mai aprinde aici , eu iti compar 9300 le cu P910i ul meu tongue.gif

ce sari asa de sus biggrin.gif

eu ti-am dat 2 "-" uri ale lui 9300 smile.gif

sunt de acord cu tine ca un telefon trebuie sa fie telefon .

mai vin cu un "-" la 9300 , bateria mai slaba ca la 910, tine mai putin tongue.gif

vino si tu biggrin.gif
Florin Ristei
nu stiu prea multe despre telefonul ala.. banuiesc ca este un sony ericson... bateria este normal sa tina relativ putin (vezi laptopuri biggrin.gif ) .. dat fiind faptul ca il folosesti "deschis", cu internet deschis, office, si alte minunatii. Asa ca nu stiu ce "-" sa-i dau alui tau...pentru ca nu am avut ocazia sa vad telu acela, si nu-mi place sa vb in necunostinta de cauza. Dar imi poti spune. Ce tip de aplicatii suporta telu tau? (gen word, jocuri, yahoo, si altele... + extensiile respective)


adaug: "+" la al meu... (considerat de mine) ... manevrabilitatea. mi se pare incomod sa scrii cu al tau .. un sms la tastatura care se deschide... aici la 9300....l-ai pus pe genunchi... si ai tst de computer...
G e o r g e
tastatura e un semi "-" . de ce ?
pentru ca e full qwerty , si pe a mea pot scrie cu doar 2 degete, pe cand pe 9300 poti inghesui 3 degete tongue.gif hai 4 daca esti un adevarat .

iti mai dau un "+" la al tau : ecaranul este intotdeauna protejat
un "+" la al meu : touch screen ! u got to love it . asta a fost principalul motiv pt care am ales.

aplicatii , pai stie orice , stie si DIVX tongue.gif, stie MP4 (9300 le parca nu stie) , are toata suita office ... samd chiar si putty biggrin.gif
guerilla
telefonul pe care il vreau e un N91 de la Nokia.
pe scurt:
- 4GB, da ati citit bine - GIGA memorie, microdrive. plus alti 30MB (daca mai era nevoie) pentru contacte.
- Symbian OS v9.1, Series 60 UI 3rd Edition
- wireless, bluetooth, edge
- gprs clasa 10.

chestiile ca mp3, radio, camera foto si video ma lasa rece.

mda. eu il vreau.
G e o r g e
ala da , doar ca inca nu a aparut si cele din seria N , mai jos de el , au niste preturi deja cam nesimtitie 33mil blink.gif
guerilla
tre sa fiu :bash: sa il cumpar din romania in prima zi.
asa si al meu e 25 mil. asta nu inseamna ca am dat si eu atat pe el biggrin.gif
Florin Ristei
...da frumusel acest nokia ... as vrea sa il vad mai in detaliu...ca nu prea ii vad tst ... si alte optiuni...bafta la cumparat daca ai de gand smile.gif) ... alte telefoane "destepte" ??
ncristi
QUOTE
Ce te face cristi sa afirmi ca nokia sunt la "ani lumina in spatele samsung


Arata-mi un telefon nokia care ruleaza XP-ul smile.gif
G e o r g e
XP ul e un pas inapoi nu inainte smile.gif
Nicolae30758
Nokia 6260. Excelent.
HalbaSus
QUOTE(G e o r g e)
XP ul e un pas inapoi nu inainte smile.gif


:help: bine zis...

George, e si ericsson-ul tau OK dar trebuie sa recunosti ca pentru symbian se face cam tot ce vrei si nu vrei... Eu am Zuma Deluxe (maniacii stiu de ce smile.gif), am office, pdf, flash, remote control, lie detector, barcode reader, dopewars, etc, etc... nu e un merit al nokia... daca erau mai multe ericssonuri pe piata atunci se dezvoltau mai multe aplicatii pt ericsson... simple as that...
G e o r g e
corect symbian rulez biggrin.gif
Marius39966
salut

eu am un N90 de aproape 2 luni...
ca optiuni pot sa va spun ca este super...filmeaza excelent...dar deja am schimbat 3 aparate pana acum...se blocheaza cand te astepti mai putin...deja imi pare rau ca l-am luat....
pe de alta parte am avut pana acum un samsung e 700 pe care l-am tinut aprox 1an si jumate poate mai mult.....asta dintr-o data nu a mai mers si nu s-a putut face nimic .....mai ales cu agenda care era foarte importanta pt mine....asa ca...nu stiu ce sa mai zic...cand s-a stricat samsung-ul am zis ca nu o sa mai iau asa ceva niciodata ca de aici incolo numa' nokia....dar cand vad ce-mi face si n90-ul parca imi vine sa iau unul la 3 mil care nu are nici un fel de pretentiii ca pana la urma...la tel trebuie sa te auzi sa sa fii auzit ...
AlexTM
Foarte multa lume in Romania isi rup de la gura sa-si ia ultimul racnet de telefon, doar pentru ca de "trendy". Sa aiba internet, wap, GPRS, nebunii, dar de fapt il folosesc doar la vorbit (si eventual jocuri :puke: sau poze).
Pentru mine, telefonul e o chestie strict practica, nu are mai multe decit folosesc eu la el. Nu e ceva ce sa afisez pe masa intr-un bar.
G e o r g e
daca iti spun ca eu folosesc toate facilitatile P910lui ? smile.gif
ca d'aia l-am luat , sa fie un mini laptop .
AlexTM
Fii pe pace, nu ma refeream la tine. Am vazut ca-l folosesti la toate.
Era o mentiune generala.

PS: Ai vazut transmisii live de posturi TV pe telefon?
G e o r g e
nu smile.gif

eu il folosesc la munca nu distractie.

recunosc totusi ca mai browsez forumurile de pe el blush.gif
Marius39966
eu la n90 folosesc foarte mult functia office, apelarea vocala (care este extraordinara), camera care filmeaza excelent...numai ca te lipsesti de toate astea daca se blocheaza cand iti este lumea mai draga....

pe de alta parte telefonul l-am luat din stricta necesitate nefiind un om care schimba telefoanele ca pe sosete.Tocmai ca le schimb foarte rar caut sa-mi iau un telefon bun...se pare ca n90 nu reprezinta solutia ideala...
in rest referitor la cei care-si tin telefoanele pe masa "sa vada lumea" ----pai daca esti atent la chestiile astea inseamna ca te si intereseaza.
AlexTM
Nu ma intereseaza.
Eu schimb rar telefoanele ... si atunci din considerente practice.
Ultima trecere, de la Nokia 6230 le 6230i a fost pentru ca nus' ce avea modemul din 6230, da' nu puteam avea o legatura GPRS stabila cu calculatorul, nici pe infrarosu, nici pe bluetooth. Nu i-au dat de cap nici cei de la serviciul clienti. Am incercat cu 6230i si surpriza, nici o problema! :-)
Asa ca o sa ramin cu asta cel putin un an, doi.

Imi pare rau de N90-ul tau...
R a z v a n
Partea frumoasă e că are un super browser și acest post l-am scris pe el. biggrin.gif îl recomand cu căldură admin-ului.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.