Help - Search - Members - Calendar
Full Version: inmatriculare sh
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
dr.A.Cula
salut!
firma-mama din .de isi skimba masinile si imi iau si eu una dintre acestea. cu plata am aranjat. (rate la boss, piele la saramura, etc). ce vreau io sa stiu: ce cheltuieli mai apar? (vama, taxe, rar, inmatriculare) citi bani tre sa am disponibili ptr inmatriculare? unde sunt afisate taxele vamale?
daca nu era situatia asta particulara asi fi apelat la un intermediar care stie cum e treaba, dar asa sunt nevoit sa fac eu totul... si nu ma pricep
doc...
Alex24
zi si tu ce masina si din ce an. in principiu daca e europeana nu ai de platitt vama, ci doar accize si tva. accizele se calculeaza in functie de capacitatea motorului.
ai grija sa fie euro 3
dr.A.Cula
multumesc ptr raspuns, alex. e vorba de un vw golf de 4-5 ani. dar tva-ul nu se poate recupera? stiam ceva cu dubla impunere... si accizele de unde asi putea sa le aflu?
doc..
Gabriel3
accize se platesc (din cate stiu) pentru masini de lux si cele ce au moatare cu capacitate peste 2500 cmc
tva ai putea sa-l recuperezi de la vama statului respectiv, dar aici ar trebui sa te ajute prietenul din tara respectiva
pentru recuperare trebuie sa-ti pregatesti un certificat de rezidenta si sa cauti legea de evitare a du blei impuneri cu tara respectiva
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.