Help - Search - Members - Calendar
Full Version: seat ibiza 1.9 SDI 10.000km sau opel astra clasic nou 1.6
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
marius60959
salut.

stiu ca nu e aceeasi clasa, insa am o prietena care vrea sa-si ia una din cele 2 masini si nu se poate hotari.

seat ibiza 1.9SDI, dotari, second, luata de la o cunostinta, 10 000km, o vinde ptr ca are nevoie urgenta de bani.
opel astra clasic 1.6 benzina , noua, AC, full lectric.

preturi...Astra are un plus de aproape 1500e

va circula mai mult urban...insa e nevoie si ptr drumuri lungi (300-400km) destul de dese.

multumesc anticipat.
DORU
Daca rulezi peste 20.000 km/an, ia diesel-ul. Fa un calcul economic si decide in consecinta!
Mihai66305
Totusi SDI...? Comme-on, are 64CP si motorul e complet depasit tehnologic...
Mihai63349
Astra, fara indoiala. Pun pariu ca si cunostinta nu-si va mai lua SDI de 65 de cai. Doar daca nu-i taximetrist.
mishutz
am avut neplacuta ocazie sa merg ci diesel-ul sdi.. e suuuper putoroasa motorizarea.. o sa innebunesti pana ai sa faci o depasire.. ia-ti astra
DORU
Depinde ce astepti de la o masina !
Recomand un drive-test cu Fabia 1.9SDI pt a-ti forma propria parere despre acest motor...
Leone
Si eu as zice astra pt ca e mai dinamica (in situatia data), are interior mai mare si nu e chiar atat de giganta ca dimensiuni exterioare ca sa zici ca te incurca in traficul urban.

motorul de 1.9sdi eu l-am condus pe fabia si mi s-a parut exacrabil....un demaraj asa de lent nu am mai vazut decat la dacia berlina....dar macar nu consuma mult!! poate ca pe ibiza sa se comporte mai bine , desi nu cred..fabia si ibiza au practic acelasi gabarit!
Virgil47474
daca tot platesti impozite si taxe pt un motor de 1.9, macar fa-o pt unul cu ceva mai multi cai....

renunta la SDI... "cunostinta" o vinde pt ca si-a dat seama ca a facut o afacere proasta....
R a z v a n
am un singur comentariu - o masina noua e o masina noua (si iarna nu-i ca vara)
Baby Blues
As vrea sa intreb:
1.Cu garantia si reviziile cum sta la Seat?Pierzi nu pierzi garantia?
2.Presupun ca o sa aiba mandria sa zica ca asta e masina "mea" cand o sa se suie in Astra. Eu am o Astra secod dar la 7500 nu puteam sa-mi iau decat Logan, Asa ca nu am avut ce face.
marius60959
multumesc ptr raspunsuri in numele prietenei.

a citit ce ati postat si cred ca a ajutat-o.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.