Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Verificari uzuale si de rutina :)
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
Cristi82394
Deci cum am mai scris intr-un topic de pe acest forum am o lada 1200 din 1980 insa la mine e de 3 saptamani.Puteti sa-mi spuneti unde tre sa ma uit,ce trebuie sa verific.....ulei chestii......chiar nu prea stiu multe despre ea.Filtre bujii...ca nu prea sunt la curent.AM luat manualul de la cosmin si daca mi-ar spune cineva ce si cum as stii sa umblu cu manualul in fatza.Mersi.Sper sa fiti intelegatori .....
Horia49540
pt motor: schimb ulei, filtru ulei
filtru aer
reglat supape, reglat avans, reglat carburator daca trebuie
verificat incarcare alternatorverificat densitate antigel (ca sa nu ai probleme la iarna)
verificat nivel lichid frana si ambreiaj; nivel ulei cutie si diferential
reglat geometri ala roti (in service)
reglat faruri
vazut cum merg franele si uzura placute si saboti, eventual reglat frana de mana
verificat jocuri in mecanismul de directie si pivoti
gresat pivoti inferiori si culisa cardan (la iesirea din cutie)
verificat si reglat intinderea curelei de alternator(nici prea tare nic prea moale)
si cam asta e...or mai fi poate, da' nu mai stiu acum, sa spuna colegii daca am scapat ceva
sunt multicele, dar incet-incet se fac
si majoritatea din ce am spus aici e bine sa le faci la fiecare 10 000 kmsi atunci o sa ai in permanneta o lada pe care te poti baza oricand, oriunde, pe orice vreme, pe orice drum :wave:
Corhana77862
Ar mai fi bujiile....daca o ai recent masina, punei un set de bujii noi (Lada 1200 nush exact de care are, dar la cea cu motor de 1300 is cu filet lung). Si in rest, apa paie si bataie................sa o porti sanatos si sa te duca multi kilometri!
Horia49540
asa e
am uitat de bujii pt ca a mea avea bujii noi noute cand am luat-o: biggrin.gif Champion RN9YC
super multumit de ele de 30 000 km :wave:
mihail81843
Ar mai fi ceva: daca e necirculata , verifica sa nu fie cumva radiata....s-au alte variatiuni pe aceasta tema. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif :boxing:
Cosmin65397
Nush daca s-a scris ..dar poate verifici si partea electrica...verifici daca incarca alternatorul....semnalizarea....
Dragos56563
Nivelul de ulei in cutia de viteza, diferential, caseta de directie si vezi daca sunt unsi rulmentii de la rotile din fata. Atentie sa nu le stringi prea tare cind le pui la loc ( asta daca vrei sa scoti butucul, daca nu, e de ajuns sa scoti capacul rotund, si sa pui vaselina acolo ).

Bafta !

:wave:
Cristi82394
Va multumesc pentru raspunsuri.O sa ma uit la toate alea pe care le-ati scris.Nu e radiata.Am verificat. biggrin.gif
Dragos56563
Bafta !
Corhana77862
Apropo de radiere......ca tot a venit vorba am sa postez si eu o intrebare in topicul asta. Ce ati auzit de noua lege? Cica daca iti expira asigurarea in maxim 30 de zile tre' sa-ti faci alta chiar daca nu circuli pentru ca altfel ti-o radiaza. Ce tampnie!!! Intreb asta pentru ca am si o motocicleta cu care circul numai vara si e scandalos sa ma puna sa platesc asigurare pe ea si in timpul iernii cand sta in garaj!!

Si inca ceva................RCA-ul trebuie obligatoriu facut la firma la care ai ultima polita platita, nu mai avem dreptul sa mergem sa facem asigurarea unde vrem noi si sa schimbam asiguratorul cand vrem noi!!! Alta tampenie de lege!
Gigi66198
QUOTE(Corhana77862)
Si inca ceva................RCA-ul trebuie obligatoriu facut la firma la care ai ultima polita platita, nu mai avem dreptul sa mergem sa facem asigurarea unde vrem noi si sa schimbam asiguratorul cand vrem noi!!! Alta tampenie de lege!


Poti schimba firma de asigurare, dar pentru aceasta, cu o luna inainte de a expira asigurarea, trebuie sa le faci o adresa si sa-i anunti ca renunti la contractul cu ei...
pdw
QUOTE(Corhana77862)
Apropo de radiere......ca tot a venit vorba am sa postez si eu o intrebare in topicul asta. Ce ati auzit de noua lege? Cica daca iti expira asigurarea in maxim 30 de zile tre' sa-ti faci alta chiar daca nu circuli pentru ca altfel ti-o radiaza. Ce tampnie!!! Intreb asta pentru ca am si o motocicleta cu care circul numai vara si e scandalos sa ma puna sa platesc asigurare pe ea si in timpul iernii cand sta in garaj!!

Nu ti-o radiaza efectiv, ci iti suspenda inmatricularea. Ca sa poti circula din nou, ii faci RCA si te duci la Politie sa le arati.
Dragos56563
Cum zice un TV man : traim in romania si asta ne ocupa tot timpul... Cred ca cel mai simplu e sa ne facem asigurari ca sa nu avem probleme. Stiu ca e aberant, dar asta e...

:wave:
Corhana77862
Ar mai fi o idee, circulam asa si gata..................ca doar certificatul si placutzele nu le ia nimeni...........
Daniel82595
da si eu am auzit ca daca nu ai ITP-ul sau asigurarea in 30 zile ti-o radiaza.....1 mare cacat :puke: cum sa-ti radieze asa masina doar e a ta.....nu mai zic nimic suntem in RO. :bash:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.