Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Chery QQ6 - inca o chinezoiaca pusa pe fapte mari /poze
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
R a z v a n


ce privire "agera" are in ochishori...



buburuza-ruza...



Chinese car manufacturer Chery revealed the first official details on its new QQ6 mini-sedan. Developed under the code name S21, the new model will be put on the Chinese market in early August, priced between RMB 42,000-52,000. At the market launch there will be two versions available: the QQ611 with a 1.1-liter and the QQ613 with a 1.3-liter engine. Key dimensions: wheelbase: 2340 mm; length: 3998 mm, width: 1640 mm, height: 1535 mm. Parallel to the market launch of the QQ6, the old QQ hatchback will be renamed to QQ3. (Global Auto Index)
James Kilowatt
Matiz .... sedan biggrin.gif
R a z v a n
Aaaaaaaa si am descoperit ca masina sub 5000 de euro exista!!!
din calculele mele la o rata de 9.5964 RMB/ 1 EUR masina costa intre 4376 si 5418 EUR biggrin.gif
admin
Daca vezi o masina d'astea de aproape te crucesti..am vazut una la Frankfurt, nici daca o vopseai in fata blocului nu putea sa arate mai naspa, era hidoasa de'a dreptu. E adevarat ca nu era modelul asta da totusi..un Logan e opera de arta pe linga chinezariile astea.
Skywalker
Pentru China e giga rentabila, sunt multi, mici si drumuri putine.
R a z v a n
http://www.faw.com.cn/index.jsp?size=1

iata de ce ma gandesc din ce in ce mai serios sa-l dau pe baietelul meu la lectii de chineza: http://www.faw.com.cn/index.jsp?size=1

Practic in China se produce absolut orice si pun pariu pe ce vreti voi ca sunteti posesorii a cel putin 10 produse manufacturate acolo (si eventual sa nu stiti).
Impulse
China produce multe dar sunt proaste. Si-au cam castigat prestanta de "ieftin si prost" Stateau mai bine inainte cand alergai dupa un maieu sau o jucarie chinezeasca. Ma rog, cui ii plac sa le cumpere. Eu fug de ele ca de dracu.
Iar masinuta asta este sub orice critica. De mult nu am mai vazut ceva asa de urat. Cred ca interiorul este un dezastru iar calitatea materialelor...
Leone
Pai acuma sa ii vad pe aia care ziceau de logan ca e frigider pe roti....ce-o sa mai zica de asta....e masina de spalat pe roti biggrin.gif
fishbone
QUOTE(Impulse)
China produce multe dar sunt proaste. Si-au cam castigat prestanta de "ieftin si prost" Stateau mai bine inainte cand alergai dupa un maieu sau o jucarie chinezeasca. Ma rog, cui ii plac sa le cumpere. Eu fug de ele ca de dracu.

LOL, I'm with you on that one. Adica, uneori imi place sa fiu beta tester da' nu cand e vorba sa o fac pe banii, siguranta si mai ales reputatia mea de om. Sa mai treaca ceva ani si mai discutam dar totusi, cut them some slack. Saracii acum ies din bezna si deschid ochii, la ce te asteptai?
Cat despre productia lor per total, aici sunt in profund dezacord cu tine. Chinesii fac foarte multe lucruri bune. Priveste cate firme au outsourcing la ei. La naiba ca cutia facuta in china pentru o bratara care am primit-o de ziua mea arata de o mie de ori mai bine decat alta facuta in Italia.

Cat despre dizain ...
My eyes. MY FUCKING EYES!!!unu
Si eu credeam ca gigelu' de la Subaru e orb iar tomberonistul descultz pe numele de Bangle ridica semne de intrebare.
Le urez succes la chinezi ca vad ca au un drum lung, LUNG in fata.
Sigla firmei seamana cu ... mai multe. Daca ma uit in alta parte si arunc o privire apoi repet procesul vad urmatoarele sigle:
Infiniti
Lexus
Daewoo
Toyota
Bianca81932
QUOTE(MR28673)
Matiz .... sedan biggrin.gif


De-acord cu tine, exact cu astea seamana, se vede ca au cam aceleasi origini tongue.gif
Crivat34193
daca nu ma inseala vederea(si sunt sigur ca nu)pare o copie ordinara de Cehrolet Kalos (cel putin linia laterala e identica)
Crivat34193
daca nu ma inseala vederea(si sunt sigur ca nu)pare o copie ordinara de Cehrolet Kalos (cel putin linia laterala e identica)
Otto73
Oricum designerul sef e un "maestru" dar cred ca in arta abstracta biggrin.gif
AZAZEL
mie mi-ar fi rusine sa cobor din asa o masina. chiar si taxi sa fie.
_Theo_
cu greu m-am abtinut sa nu vars dupa ce vazui masinutza asta...dom'ne espero e SUPERCAR pe langa asta smile.gif)
R a z v a n
daca ma tine bine memoria Espero e Giugiaro si chiar arata foarte bine (ca si matiz?!) deci n-ai nimerit. ideea e ca monstruozitatea asta costa foarte putin si daca esti interesat numai sa ajungi de la A la B (si nu ai nici un pic de self esteem) poate fi o variant apentru mass market. hmm BIC CAR
air_wolf
are 4 roti, motor, volan si acoperis - e masina. sincer as prefera masinile de mic litraj din japonia, mi se par mai misto. pacat ca nu se importa sii in europa. dar de, inca nu sintem insula biggrin.gif
oricum, as merge cu asta decit sa transpir si sa miros transpiratia altora din transportul in comun. si m-as simti mult mai bine sa fumez o tigara pina acasa decit sa fumez doua tigari in statia de autobuz si sa ma pling ca viata e mizera beer.gif
Feier83433
QUOTE(R a z v a n)
daca ma tine bine memoria Espero e Giugiaro si chiar arata foarte bine (ca si matiz?!) deci n-ai nimerit.

Espero a fost desenat de regretatul Nuccio Bertone.
petre 1
frate din cate vad in prima poza masina asta se uita sasiu :clapping:
CPI
Petre, cea mai tare observatie biggrin.gif Si culmea, e si reala!!!

E candidata cu mari sanse la titlu la topul lui Halba, cel cu masinile uncool.

Bye,
Cristi
Otto73
sunt sanse reale ca acest constructor chinez sa ia fabrica de la Craiova.
Atunci se va face si-n Romania blink.gif
R a z v a n
puteti sa spuneti ce vreti voi dar cherry face masini sigure...

La Chery QQ è l'imitazione cinese della Chevrolet (ex Daewoo) Matiz e copia la coreana persino nel nome (Chery è quasi identico al diminutivo usato per Chevrolet: Chevy) ma nella sostanza si comporta in modo decisamente diverso.
Nello specifico sto parlando dei risultati del crash test. I risultati ottenuti dalla Matiz sono quanto meno degni di rispetto, se si considera anche che la scocca non è di progettazione recentissima. L'utilitaria cinese invece esce dalla prova completamente distrutta, provocando danni di gravissima entità al tronco e alla testa del guidatore. L'abitacolo della Chery si comprime schiacciando il volante e il cruscotto contro il conducente, con le evidenti conseguenza.


Seri
Daca vor cumpara fabrica de la Craiova, sper ca vor produce aici Chery M14 coupe-cabrio:


R a z v a n
da da, si o sa-l vanda la pachet cu ala de mai sus - ca pachetele cu 8x4 de pe vremea lu Cescu
Seri
Acum un an sau 2 a existat o asemenea promotie la un dealer din SUA: cumperi un Chevrolet Trailblazer si primesti gratis un Chevrolet Aveo, in limita stocului disponibil. Buy one, get one free! biggrin.gif
Davidinho
Hai fiti realisti, la experienta lor si la pretul acestei masini la ce naiba va asteptati, la Audi-uri S8? Si aia cand vad o Dacie 1310 cred ca rad cu lacrimi dar numai ca noi, fiind a noastra, ne-am obisnuit cu hidosenia.

Si nu bagati Loganul in discutie pt ca este a nu stiu cata generatie de Dacia pe cand ei abia acum scot capul la suprafata. La posibilitatile f reduse pe care le au mie mi se pare ca s-au descurcat f bine.
air_wolf
hehehehe... china e tara din care vom cumpara tot. au tehnologie la fel de avansata ca a japonezilor si deja au inceput ameliorarea produselor.
le mai trebuie doar vreo 10 ani ca sa ne incalece (si ma refer la "the world", nu la romania).
va recomand sa va uitati pe diverse componente din masini, in special cipurile care va controleaza tot. cumva china, taiwan...? biggrin.gif
TLS-09
QUOTE(air_wolf)
va recomand sa va uitati pe diverse componente din masini, in special cipurile care va controleaza tot. cumva china, taiwan...? biggrin.gif


Aici ai cam dat-o in bara ca una-i "calitatea din china" si alta-i cea din Taiwan. Taiwanul este superthnologizat si sustinut financiar si economic de multe tari incepind cu tarile asiatice capitaliste si mai ales de catre SUA pentru simplul motiv ca Taiwanul este un inamic traditional al Chinei si este pozitionat strategic fata de China.
_Theo_
eu stiam ca Taiwanul se afla sub autoritate chineza de cativa ani :angel:
Bogdan78776
Hong Kong e sub chinezi din 1999, Taiwanul e sub SUA.
air_wolf
TLS, uita-te prin casa si spune-mi cite componente ai fabricate in china si cite in taiwan. calculatorul de la care scrii e made in china biggrin.gif taiwanul a avut supertehnologie. dar costurile lor sint mai ridicate decit cele din china asa ca linii intregi de productie s-au mutat dincolo+porcaria aia de cutremur de acum citiva ani care le-a darimat economia sad.gif

oricum, asa cum am mai zis, intre transportul in comun si o masina sasie, chioara sau in 3 roti, aleg oricind masina.
TLS-09
QUOTE(air_wolf)
TLS, uita-te prin casa si spune-mi cite componente ai fabricate in china si cite in taiwan.


O sa ramii surprins dar am mai putine decit te astepti deoarece am avut mare grija sa le evit.Nu m-am bagat in calculator ca sa vad, dar in rest stau bine zic eu.
Ultima chestie de care-mi amintesc este un mixer primit cadou si care conform asteptarilor desi era o marca europeana a cedat relativ repede(totusi era produs in China).

Bogdan78776 sa stii ca Taiwanul este stat independent nu este sub SUA.
guerilla
taiwanu este stat independent (dar nu este recunoscut de toate tarile).
costul de productie este mai ridicat decat in china.
foarte multe companii din taiwan si-au facut fabrici in china si tendinta este si pentru urmatorii ani. somajul este o problema reala in taiwan astazi. cu toate acestea taiwanezii nu accepta usor sa fie detasati in china, chiar daca acest lucru inseamna de fapt o promovare (se trece pe o pozitie superioara) si bani mult mai multi. e o chestie asemanatoare romania-moldova. nu se impaca in primul rand cu mancarea, desi pentru un european e "same shit".
investitiile in tehnologie in china sunt enorme in acest moment.
este aproape imposibil sa nu aveti in casa un produs din china. direct sau indirect, adica finit sau parti componente.
un alt aspect care duce la costul ridicat al produselor taiwaneze versus china este pretul terenului. in taiwanu nu prea mai ai unde construi o fabrica. preturile la terenuri sunt fabuloase - de ordinul miilor de dolari metrul patrat, depasind uneori si zece mii de usd un mp.
mai punem la socoteala si subventiile si avantajele pe care ti le ofera statul chinez - nu platesti impozit la salarii, nu platesti impozit la profit pe o perioada determinata, nu platesti tva daca business-ul tau are legatura cu tehnologia.
de asta cota de rentabilitate a unei investitii in china este foarte ridicata.
raman insa la parerea mea propie, ca stilul lor de a face afaceri este pagubos si va trage in jos omenirea. prea indeamna shaolinii astia mici la consumatorism sad.gif
Iulian HondaFan
cum s-au descurcat americanii si vest-europenii cu migrarea slujbelor manufacturiere in China sau estul Europei se vor descurca si taiwanezii. societatea de consum nu au inventat-o chinezii si in final consumerismul este egal cu capitalismul... de care am tot auzit ca ne va duce la pierzanie dar de care nu am scapat biggrin.gif .
guerilla
departe de mine de a insinua ca au vreo legatura chinezii cu inventarea consumatorismului.
nu la asta ma refeream. ci la faptul ca producand materiale de proasta (slaba) calitate, incurajeaza consumul sad.gif consumatorul este tentat sa cumpere marfa lor, desi stie ca sint slabe calitativ, prim prisma pretului.)
si uite asa, ajunge ca in 3 ani de utilizare sa schimbe/recumpere de 2 sau mai multe ori bunul cumparat initial (calitate slaaaaaaaaaaaaaaba) desi, daca opta pentru un bun de calitate garantata, ar fi dat acelasi pret (cat a dat pe cele 2 sau mai multe) dar ramanea cu produsul pentru cei 3 sau mai multi ani de folosire.
Iulian HondaFan
am inteles ce ai vrut sa spui. dar pentru multe produse nu sunt convins ca intotdeauna ceea ce spui tu e util sau benefic pentru consumator. o scula electronica este in general oricum demodata in 3-4 ani. de ce m-ar interesa sa cumpar una de 2-3 ori mai scumpa care ar tine 10 ani?

5 oale Zepter sunt mai utile decat 200 de cratitze chinezesti ( de gura nevesti-mii am luat si niste d-alea si nu mi se pare ca mancarea e mai buna... blush.gif ). e clar ca sunt mai frumoase, imi poate face si coliva la parastasul de 7 ani in ele dar nu imi imbunatatesc viatza... iar chestia cu legumele care fierb fara apa a dus in genere la multe minute in plus de frecat oala biggrin.gif.

ca si cu batistele de poplin vs. kleenex...

maybe this is the way of the future... :angel:
air_wolf
kleenex-ul este o componenta vitala. o hirtie proasta iti poate strica saptamina, asa ca eu nu fac rabat de la asta.
in rest nu ma intereseaza de unde vine atita timp cit merge. am vazut la siab niste 4x4 chinezesti, cu preturi interesante. nu erau omologate pentru ca jantele erau prea mici si s-au cerut jante mai mari de catre rar. pentru mine a fost o surpriza uriasa sa vad in aceeasi masina 3 masini diferite: mitsu, nissan, toyota - diverse modele+sasiul (parca mitsu era). ideea e ca daca astea se dovedesc fiabile, si nu vad de ce n-ar fi, sint mult mai interesante ca masini de flota decit suratele lor mai scumpe.
Iulian HondaFan
au bagat si kleenex contrafacut pe vapor/ la turci? biggrin.gif biggrin.gif
Baby Blues
Chestia cu Zepter e tare dar nu are a face cu bunurile cosiderate de " consum" . Daca iti iei oale asta nu inseamna ca-ti iei oale la moda sau oale cu nu stiu ce design. Ideea este ca tin si practic nu mai este nevoie sa mai cumperi altele.Oricum de oale la moda nu am auzit. Ar insemna ca am devenit deja prea......... .
Oricum e interesant sa faci coliva in oale Zepter. Nu cred ca am mancat smile.gif biggrin.gif
Daniel82595
hmm pai sigla seama cu ce la Oltcit blink.gif. Treaba e simpla coreeni i-au copiat pe japonezi si chinezii i-au copiat pe coreeni. E cam oribila din fata, spatele mai e ceva, totusi daca as fi incantat dupa un test-drive de calitate in primul rad (nu ca ar fi prea multa dar totusi sa nu se rupa la prima groapa) cred ca as da banii pe ea.....5-6000 euro biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.