Help - Search - Members - Calendar
Full Version: curge ulei
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Butean69809
Am un ASTRA 2000 dti 16V. De vreo 3 luni imi scapa ( se prelinge ) un pic de ulei pe langa o chestie care se afla in capatul furtunului (vine de la radiatorul de ulei si intra in motor ) care intra in motor .Ceva chestie de aluminiu mi se pare mie si se afla fix in partea din fata a motorului un pic sub carcasa de plastic de pe motor. Sa fie ceva supapa (garnitura ) acolo ?
Astept opiniile si sugestiile voastre .
Va multumesc.
Geroge73919
Si eu astept opiniile voastre , si la mine curge, am schimbat uleiul , am curatat cu carpa bine de tot furtunul si acum iar are un pic de ulei pe el,
Skywalker
Schimba furtun + racorduri, cred ca ar rezolva problema.
Butean69809
QUOTE(Skywalker)
Schimba furtun + racorduri, cred ca ar rezolva problema.


Nu e vorba de furtun.Mai sus un pic de furtul este o chestie pe langa care curge .Ceva vacum ceva de genul asta .
Baby Blues
si mie imi curge ulei. Am vb cu mecanicii si mi-au spus ca un alt destept de mecanic cand a schimbat uleiul a tras mai tare de capacul de la filtrul de ulei si a rupt o clema. Nimic grav daca aveti aceiasi problema. Mie imi curge uleiul (sper sa stiu sa explic) pe furtunul de cauciuc care intra pe la motor(sau iese) prin fata pe sub capacul acela de plastic pe care scrie parca "ecotec".
tommy59961
va curge ulei pe la valva EGR,
incercati intai cu o curatare a admisiei. apoi mai vedeti
Geroge73919
QUOTE(tommy59961)
va curge ulei pe la valva EGR,
incercati intai cu o curatare a admisiei. apoi mai vedeti


Te rog explica mai pe larg exactce avem de facut, se poate face in spatele blocului sau trebuie service ?
tommy59961
curatat intercooler, furtune, valva. daca dupa operatiunea asta va apare iarasi( la fel de mult, atunci e mai grava problema.
si se poate face si in spatele blocului
Butean69809
QUOTE(tommy59961)
curatat intercooler, furtune, valva. daca dupa operatiunea asta va apare iarasi( la fel de mult, atunci e mai grava problema.
si se poate face si in spatele blocului

OK se face in spatele blocului dar cu ce se curata .? Exista ceva solutie sau cum se face ?! Poti fii te rog mai explicit un pic ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.