Help - Search - Members - Calendar
Full Version: MONDEO 2.0TDCI 130CP-PASSAT 1.9TDI 130CP-COSTURI-INTRETINERE
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Costea82295
Salut.

Comparatia intre cele doua modele a mai fost discutata, dar as dori acum date clare de la posesori referitoare la consum, la costuri de intretinere (filtre, placute frana, lichide etc.).

Multumesc.
Costea82295
ma ajuta si pe mine cineva? Chiar am nevoie si cu ajutorul motorului de cautare nu ma descur... orice keyword-uri folosesc apa sute de discutii majoritatea fara nici o legatura cu topicul.

Un link ceva macar.

Multumesc
DORU
Cel mai indicat ar fi sa-ti comunice parerile posesorii celor doua modele...
Costea82295
Mersi mult! Cam asta astept si eu!

Tu ai octavia! Crezi ca e o alternativa buna? se ridica la nivelul celor 2 modele postate de mine?
DORU
Octavia e clasa compacta superioara, Mondeo si Passat sunt clasa medie.

Ar trebui sa clarifici despre ce model de Passat discutam: B5 sau B5.5 ?
Oricum, intre Passat si Mondeo e greu de ales...fiecare are atu-uri si pct slabe. Si sincer, din moment ce conduc Octavia (este a 3-a la rand, am schimbat numai motorizarea sau tipul de tractiune la ele), nu cred ca sunt in masura sa-ti influentez alegerea. Nu pot fi obiectiv daca ma intrebi de Skoda, caci am una! Sunt diferente de confort insa Octi 2 este o alegere f buna. Personal, m-as uita la Honda Accord diesel, nu la modelele propuse de tine. arigato.gif

Un link f actual: http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=7447
Constantinescu25549
Mondeo TDCI 2,0 130CP:
mers economic: 1000 - 1700 rpm, viteze pana in 50 km in orash trepta a 4-a si 120km/ora in afara - treapta a 6-a, accelerari ushoare, f. rar demaraje puternice in depasiri.
4,7 in afara, 6,5 in oras

mers normal: 1500-2500 max 3000 rpm, viteze pana in 80-90km/ora intr-a 4-a in orash, 140-150 in afara, la depasiri accelerari in asa fel incat sa simti ca ai 330Nm cuplu sub tine - de la 1800rpm
5,7 in afara 7,7 in oras

mers sportiv: 2000-3000, max 3500 (nu ai nevoie de turatie mai mare sa mergi sportiv cu Mondeo-ul cu un astfel de motor), depasiri cu pedala de acceleratie la jumate de cursa-suficient cat sa traga de numa' sau in cazuri extreme la maxim (intra overboost-ul), curse ocazionale prin orash si de fiecare data in afara localitatii - numa' sa-ti gasesti cu cine, din cand in cand sa simti toti cei 130 calutzi de sub tine (la 3500rpm), mers accelerat prin orash cu max. 99km/ora - doar unde se poate , si pana in 208km/ora viteza maxima in afara localitatii unde se poate(140-170 de regula)
6,5 in afara, 10,5 in oras

Sper sa te ajute ! Sunt date foarte corecte, fara nici o intentie sa "tai" din consum. Chestia e ca poti merge cum vrei cu un Mondeo. Motoarele noi au si turbina cu geometrie variabila asa ca dupa cum o calci asa si mergi la benzinarie sau dizelarie. Daca lucrezi sub 2000rpm cu masina, turbina nu intra mai deloc asa ca consumul este foarte mic. Daca o calci pana in 4500rpm - forja curata, ai consum de 16% in treptele de viteza 1 si 2.
Eu pana in prezent ( de 3 luni de cand am masina de noua) am avut consum maxim de 7,2% mixt si de minim 5,7% mixt. Am condus in jur de 15.000km in 3 luni - umblu foarte mult. De fiecare data imi fac media de combustibil consumat, pentru mine caci sunt pasionat de masini. Sincer sa fiu nu prea ma intereseaza diferenta de pret daca merg sportiv sau economic, dar oricum cel mai mult am mers 947km pana am alimentat si cel mai putin 750. Alimentez in jur de 53l, rezervorul avand 58,6l.

Despre Passat 1,9 TDI nu prea stiu mare lucru de consum, dar avand in vedere ca e un motor ceva mai slab, dar masinile sunt la fel aprox. ca si greutate, si consumul este ceva mai mic (cu vreo 0,5l/100Km).
Constantinescu25549
Apropos de revizii: prima revizie la Mondeo la 5000km gratuita iar la 15000 a fost 7,8mil lei (daca tin eu bine minte pentru cel de 115CP- am doua Mondeo-uri)
Costea82295
Mersi mult pentru detalii !

Astept si un posesor de passat!
florin55503
ti-am spus problemele care ar putea sa apara. trgae f bine ( nu stiu cum trage exact cum trage cel de pe mondeo am mers numai cu 100 si 115 si nu am fost impresionat probabil si din cauza gabarirului masinii, mi s-a parut mai sprinten motorul de 100 de pe passat decat cel de pe mondeo, dar probabil sunt oarecum asemanatoare).
probabill vrei sa iti cumperi passat si vrei sa te convinga cineva. masina e stabila nu ai de ce sa iti faci probleme din punctul asta de vedere.

mie sincer imi place mai mult passatul stau mai bine in el decat in mondeo parca are ceva in plus. e doar o parere subiectiva.
cel mai bine alege masina care o gasesti in cea mai buna stare.

o alta chestie care trebuie avuta in vedere e ca passatul se mentine mai bine decat mondeo ca valoare
Constantinescu25549
Asa e Florine cu Passat-ul. E un pic mai frumos ca Mondeo-ul - doar ultimul model, un pic mai rafinat la interior si isi pastreaza mai bine valoarea in timp (pentru ca sunt f.f.f.f.f. multe Mondeo-uri pe piata auto si astfel le-a scazut valoarea). Care este mai buna ? Habar n-am. Eu am ales Mondeo in locul Passat-ului nou pentru ca tin in primul rand la siguranta si stiu ca Mondeo-ul e mai stabil, iar Passatul are suspensia mai moale, mai confortabila, deci e mai putin stabil in curbe (cu vreo 5% - diferentza e destul de mica, dar pentru mine conteaza). Plus ca mi-au dat 4 ani garantie fara limita de km, care e cea mai tare de pe piata auto din Romania.
Apropos: Passat-ul a fost masina mea preferata, sa stii. Dar dupa ce am condus si Mondeo-ul....mi-am schimbat parerea. dar e chestie subiectiva. Alegi ce-ti place !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.