Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Problema la sigurante???
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
Cristi82394
Sunr fericitul posesor al unei masini Lada 1200s din '80 si pot sa spun ca se tine foarte bine.Am o problema la partea electica .Masina o am de 2 sapt de la un fost preten al lui taicamiu.Faza e ca nu mergea semnalizarea.Am fost la cineva mi-a zis ca tre sa iau un releu de semnalizare.Bun la montat si merge semnalizarea.De vreo cateva zile ina nu mai merge semnalizarea pe dreapta fata(dreapta spate merege) si la bord nu mai indica nimic.Si inca ceva cand dau drumu la faruri sare o siguranta. ce are? Help......
bakhus70370
Pai ori siguranta este prea mica (la faruri trebuie una tzapana fiind ,cred eu ,al doilea mare consumator dupa electromotor) fie undeva pe traseu firele dau la caroserie si fac scurt.
k.68177
Apropo, vezi ce siguranta sare. La Lada 1500 prima siguranta trebuie sa fie de 16 amperi, si restul parca de 8A sau 6 A
Cristi82394
Pai am luat manualul si prima e de 16A iar restu de 8A.Sare a treia din dreapta.M-am uitat in manual si exact becurile care nu se aprind alea le asigura ea.
Ionut45405
Daca semnalizarea nu merge pe fata sau spate pe una din parti e de la lampa (lipsa masa, contact imperfect) si nu de la siguranta si e normal sa nu se mai aprinda martorul din bord cand nu ard toate becurile. Cealalta problema necesita verificari (cablaj, etc). In mod normal un bec de far merge cu siguranta de 8-10 A - 60 W cat are H4 pe faza mare inseamna 5A - (sunt separate pe fiecare faza si stg/dr).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.