Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Dilema unui incepator fara bani
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Catalin82390
Salut . V-as ruga sa-mi dati un sfat ; am 12.000 euro si trebuie sa aleg intre :

1. Skoda Tour Combi 1.9 TDI
2. Seat Cordoba 1.9 TDI Reference Basico
3. VW Passat 1.9 TDI Variant second hand direct din Germania 130.000 Km 2002

Passatul as putea sa-l achit chiar acum ( cam 12.000 cu taxe cu tot ) in timp ce pentru primele doua ar trebui sa ma bag la un leasing.

Astept sugestii. Multumesc
M A R I A N
Eu as zice Skoda sa Passat.
Skoda ar merita pentru ca ar fi noua cu garantie dar leasing-ul poate fi inrobitor.
Passat-ul e excelent dar deja are 130000 km.
Aceleasi motoare la cele 2.Dar parca o masina noua te face sa dormi mai linistit. biggrin.gif
Catalin82390
De ce nu Cordoba ? Toata lumea o lauda . E Octavia o masina mai buna ?
M A R I A N
Eu sunt fan masini japoneze insa pot sa-ti spun ca am multi prieteni care conduc printre altele si aceste trei modele.
Se pare ca cele mai adaptate la soselele noastre sunt Passat-ul (generatia veche) si Octavia Tour, in sensul ca nu au existat probleme la suspensii si la sistemul de directie, indiferent de starea drumurilor.
Obuzel
Cu 13.000 fara sa te mai bagi la rate iti poti lua o Octavia Tour 1.6 noua. Mai cugeta.
James Kilowatt
Si eu as elimina varianta SH

Cordoba e mai mica decat celelalte doua, in rest e o masinuta destul de reusita. Daca nu ai nevoie de spatiu, e o idee buna, mai ales daca o prinzi la un pret bun.
Dragos75034
Passat-ul.Nu are rost sa iti ingreunezi viata cu un leasing.Parerea mea.Dar dk esti de acord cu leasing-ul alege Skoda.
Arheopterix
Eu sunt pro masina noua.
Japoneza preferabil.
CPI
QUOTE(Dragos75034)
Passat-ul.Nu are rost sa iti ingreunezi viata cu un leasing.Parerea mea.Dar dk esti de acord cu leasing-ul alege Skoda.

Daca esti de acord cu leasing-ul alege mai bine o japoneza noua wink.gif

Daca tii neaparat sa alegi din cele 3 depinde citi km o sa faci cu ea. Daca o s-o tii inca 100-200k km, ia una noua. P_lus ca la Passat-ul ala diesel va trebui sa bagi multi bani sa ii schimbi distributia. Daca faci km putini gindeste-te mai degraba la o motorizare pe benzina, chiar de la unul din cele 2 modele (Octavia sau Cordoba). Anyway, tu compari masini din 3 clase diferite. Daca e important spatiul interior, confortul ar trebui sa scoti din lista Cordoba si poate chiar si Octavia (mai ales Tour)
Stefan68947
Seat as alege,deoarece interiorul Octavia este cam chelios.
Passatul o sa aibe si mai multi km cand ai sa-l dai peste cativa ani, deci se vor uita posibili cumparatori la tine cam ciudat + ca s-ar putea sa ai si prb cu el(depinde de noroc).
air_wolf
leasingul nu merita. ia ceva cu banii jos.
Davidinho
La 130.000 de km Pasatul ala e virgin daca e din Germania biggrin.gif
130.000 km convertiti din soselele nemtesti in cele romanesti ar insemna cam vreo 50.000 blush.gif Daca a apartinut si unui proprietar care a stiut cat de cat sa o intretina e perfecta.
Leasingul e o povara si asta o vei simtit in decursul timpului.

Oricum vei pierde mai multi bani cu cele 2 masini noi decat cu cea second-hand. Gandeste-te ca nu vei putea sa iti scoti nici macar pe aproape banii pe care ii vei da la leasing.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.