Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sfat cumparare Vectra C
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Cosmin82380
Va salut pe toti si va cer o serie de pareri: am gasit sa cumpar de la un prieten un opel vectra C din 2003, 60000 km, cu revizia facuta, la un pret de pana in 11.000 euro. Mentionez ca stiu masina si prietenul e de incredere, a cumparat-o de noua. Aaa... motorul este de 1,6 benzina. Ce ziceti, merita? Imi puteti spune la ce consum de combustibil sa ma astept de la el?

Va multumesc!
Vlad80323
destul de mic motoru de 1,6 zic eu.masina ii mare si grea.mai bun era un motor de 1,8 sau un diesel de 2,2
Skywalker
Masina mult submotorizata, C-ul la gol are undeva la 1.300kg la asta te mai gandesti ca:
1. Benzina = 60L
2. Sofer = @80kg
3. Pasager dr fata = @60kg
4. Bagaje = @100kg
5. Pasageri in spate 2 buc. = 150kg
Total = @1.750kg, daca tu crezi ca cei 106 cp(parca) sunt in stare sa-ti dea un consum redus + putere rezonabila + demaraj. Practic vei avea o dacie putin mai rapida, Si precis este modelul Esentia cel mai chel in echipari.
Per total eu nu ma bag la motorul asta de 1.6i, la greutatea masinii abia 1.8, 16V 125 si 140cp fac fata greutatii la variantele pe benzina iar la motorina, minim 1.9CDTi de 120cp.
lucian59987
salut

in legatura cu vectra c pe benzina la motorasul asta e cam problematic,adica e prea micut,masina grea si motor mic deci consum destul de mare,daca mai esti si din buc si prinzi o aglomeratie din aia babana ai cam pus-o,eu am o laguna din 2000 si tot cu motor de 1600/16v/107cp,si am consum cam 8.8/9,8,si nu e chiar asa de grea dupa cum e vectra,am avut si vectra b cu motor de 1600/16v/101 cp,si aveam consum de 9,8/11,5 numai pe oras,avind in vedere ca eu sunt din moldova si nu avem asa mare aglomeratie,deci parerea mea e mai bun un diesel la vectra c,2,0/2,2 dti sunt mult mai bune,ba chiar si cel de 2,0 e cam puturos dar e mai rentabil la consum cam 7,2/8,0 cu clima deschisa ,dar are si demaraj destul de bun multa bafta
Dan48211
Banuiesc ca toti cei care isi dau cu parerea mai sus nu au condus niciodata un Vectra C 1.6 benzina.
Eu am aceasta masina si pot sa va spun ca sunt putine masini care imi stau in fata, mai ales daca masina nu e incarcata la maxim. Cand sunt 5 persoane in masina intr-adevar trage mai greu, dar pana la comparatia cu Dacia mai e mult...
Uitati un singur lucru: masina e OPEL. Si daca OPEL a pus acest motor pe masina nu l-a pus ca sa-si dezamageasca clientii.
Spre comparatie am un prieten cu MeganeII benzina 1.6 si trage muuult mai greu motorul, are viata abia de la 3500 RPM in sus.
La Vectra 1.6 deja la 3000 RPM ii faci pe multi la semafor.
La viteza mare deasemenea motorul se comporta bine, fiind foarte vioi intre 100 si 140 km/h in treapta 5.

Consumul este de de 10-11% in oras si de 7-8% in afara, mai mic decat la motorul de 1.8 benzina. Verificat.

Intr-adevar, exista si motoare mai puternice la Vectra C, dar omul a specificat ca e o ocazie asa ca nu vad cum si-ar putea lua 140cp sau diesel la 11000 EUR.

Deci Cosmin, daca nu esti pasionat de raliuri sau liniute, poti cumpara cu incredere aceasta masina, motorul de 1.6 face fata cu brio.
Skywalker
Imi para rau dar Reno de 1.6 (107cp) da fum la C-urile de 1.6 101cp dar prea putini soferi stiu ca reno se tureaza pentru ca asa ii place.
C-ul de 1.6 are cuplu maxim undeva la 2600rpm iar reno la @3400rpm
Imi sustin parerea (pana in panzele albe) ca C-ul de 1.6 este o masina submotorizata rau.
Daca tie ti se pare ca 1.6 twinportu' papa mai putin decat Z18XE te inseli, diferenta de clindreee nu este mare, motorul este cu vreo 15kg mai greu dar cu 24cp mai multi care conteaza + un cuplu mai mare.
Toate motoarele de Opel sunt testate pe Dyno la volanta si CP rezultati sunt la volanta cei 101, pana ajung la roata mai crapa din ei si-ti vor ajunge vreo 75cp.
Un test simplu: o masina de 1300kg cu motor de 1.6i 101cp va deplasa mai greu greutatea de 1300kg si consumul de carburant este mai mare; aceeasi masina dar de 1315kg cu 125cp va deplasa greutatea mai usor cu un consum mai redus de combustibil.
Cosmin82380
Va multumesc pentru sfaturi, nici nu ma asteptam sa-mi raspunda atata lume. Intr-adevar nu este o varianta full-option, insa eu ma gandeam ca merita cumparata deoarece cunosc masina foarte bine, stiu ca e intretinuta, nu am dubii in privinta kilometrilor parcursi si nici a provenientei. Totusi, am vazut la vanzare vectra c cu mai multe dotari si chiar mai ieftine, la aproximativ aceiasi kilometri, ceea ce m-a facut sa ma mai gandesc si inca nu m-am hotarat.
Skywalker
NU NU NU te baga la asta de 1.6i 16v 105cp Twinport, asculta-ma, decat asta mai bine un Vectra B din 2001 - 2002 cu motorul de 1.8i 16v 125 CP (cod motor Z18XE) e mult mai frumos decat C-ul fara facelift si mult mult mai fiabil. Dupa mine Vectra BII (cel cu facelift) este cea mai frumoasa Vectra fabricata de Opel.
Jonin
Cand a aparut exact Vectra BII?SI care sunt diferentele majore fata de BI?
Skywalker
Nu sunt diferente majore intre cele 2 modele, a aparut in 2000 nu mai stiu luna exact.
claudiu50277
QUOTE(acidul81278)
Cand a aparut exact Vectra BII?SI care sunt diferentele majore fata de BI?


diferentele sunt de ordin estetic: redesenarea buclierelor (vopsirea integrala), grila fatza, blocurile ooptice un singur corp(semnaliz + far), alte triple(fumurii) poate mai sunt ..
shi rezolvarea hibelor motoarelor vectrelor mai veki


io am vectra b2 2001 cu mot de 2000 dth shi sunt kiar incantat arigato.gif

referitor la mot de 1.6 surprinzator de bine se miska pe vectra b, la vectra c nu stiu ce sa zic pt ca nu am mers cu asha ceva
Jonin
QUOTE
io am vectra b2 2001 cu mot de 2000 dth shi sunt kiar incantat


Cum se prezinta un Vectra din 2001 cu motor 2000dti?Motorul are defecte sistematice?E pretentios la calitatea motorinei?E o masina care isi merita pretul?Care sunt problemele pe care le ridica?
florin55503
dupa 2000 s-au rezolvat bolile copilarie. boli care sa se repete nu are doar poate la electromotor sau alternator
Jonin
Electromotorul sau alternatorul se pot repara fara cheltuiala mare.

Intrebare

Merita un Vectra Comfort Caravan 2.0DTI din 2001 cu 120.000km la bord,7600 de euro?
florin55503
120.000 de km sunt putin probabil sunt undeva la cel putin la minim 150.000- 180.000.

pai eu zic ca e destul de ieftin daca e din RO
Cosmin82380
omul a zis ca mi-l lasa pana la urma la 11000. Ma mai gandesc
florin82141
salut.conteaza si ce au zis baieti mai sus si ce sugesti ti-au dat ei dar eu cred ca orice am zice noi cei dupa forum tot tu decizi daca o vei lua sau nu indiferent daca 100 de persoane tiar zice ca nu se merita.deci bafta si gandestete de 2 ori.poate mai dai peste alta ocazie poate nu.dumnezeu stie
Sorin44597
Skywalker,
chestia cu fumul e tare - pt ca ai dreptate: la Reno mai mult fum si zgomot decat viteza. Prima mea masina a fost un Renault Megane 1600cc, 115 CP (cumparata noua). Jalnica masina - din mai multe motive. Cu Vectra C pe care o am acum (1600cc, 105 cp - cumparata tot noua) numai masinile ce duc peste 200Km/h ma pot depasi pe autostrada. Si zic autostrada, pt ca motorul e intr-adevar mititel pt demaraje in forta. Dar sub 180 cp, spune-mi ce masina demareaza la 100km/h in mai putin de 9 sec?
Cu Reno nici o Dacie tunata n-o ineci in fum.
Ca posesor de vectra C 1600 cc de 3 ani si ceva (deci de la prima aparitie) o recomand cu caldura daca ca pe o masina germana de calitate la un pret OK (sub 18000euro). Sub banii astia poti cumpara orice, dar in 80% din cazuri ai sansa unei alegeri regretabile.
Skywalker
Cel putin de Laguna I am numai cuvinte de lauda, am condus modelul si stiu ca demareaza foarte bine, despre Megane habar nu am ce "poate" pentru ca nu ma intereseaza hidosenia aia de masina.
Off Topic putin, am fost posesorul unui Reno Clio Williams (Der Willy Boy) din 1994 si-mi pare rau ca reno nu mai face motoare ca pe vremuri.
Vlad80323
are cineva un tabel cu echiparile de la vectra c model 2003?
eugen72435
motor mic 1.6 benzina masina e destul de grea..
eu am una 2.0dti si nici am mea nu are demaraj ca lumea da in skimb e super la consum ...si pretzul de 11000 pt una pe benzina e cam mare incearca sa te orientezi spre una pe motorina 22 sau daca nu 20 ..
Dan37395
Cosmin, in caz ca mai este de actualitate, te rog ia in considerare si urmatoarele info:

in primavara acestui an am vandut masina tatei, un vectra c din noiembrie 2003, 1.6i 100 cp, enjoy + cruise control, BC, faruri ceata, climatronic, vopsea metalizata, la 38.000 km cu 11.000 EUR.

Cateva impresii despre masina condusa mai mult de mine, prin bunavointa tatei:

- motorul este intr-adevar mic pt caroserie insa asta nu inseamna ca masina nu este placut de condus. Dimpotriva.
- consumul in oras in aglomeratie, cu lumini, a/c, radio, duce si pe la 15%. condusa normal (turata pana in 3000 si un pic), consumul este cel din carte.
- nu poti pleca cu 'scart' si implicit face liniute...insa la drum intins masina se comporta bine. turata peste 3600 unde are cuplul maxim de 150 nm, masina se infinge, chiar incarcata - 5 oameni plus bagaje (si depaseste lejer 'chiar si' loganul de 1.6 i biggrin.gif )
- spatiu foarte mult, ergonomie, pozitie foarte comoda la condus, vizibilitate excelenta, forme bine desenate si masina in ansamblu bine incadrata, cu forme usor de perceput - parcare, depasiri, etc, tinuta de drum exemplara pt aceasta motorizare (chiar fara TC si ESP - testat si in curbe si pe gheata si la viteza...ABS-ul cu CBC si EBD incorporat isi fac treaba exemplar)
- accelereaza foarte bine si atinge viteza maxima mentionata in cartea tehnica (192 km/h)
- masina a fost vanduta (avand prima revizie facuta) pt ca expira garantia...a fost inlocuita pentru tata de un astra h 1.6 i, enjoy cu tot ce trebuie de bun simt pe ea...inclusiv esp

in concluzie:
- vectra c la 1.6 i nu e masina de oras (aglomerat)
- daca nu esti adeptul vitezei, masina iti va conferi un comfort si o stare de siguranta pe care nu le gasesti la alte masini din aceeasi categorie si gama de pret
- consumul real combinat, mers normal (cu reprize de depasiri) ar fi undeva in jur de 7.5 - 8 l la %
- la 60,000 km la bord, 11,000 eur, personal mi se par multicei
- daca te decizi, o verificare atenta in service autorizat opel este indicata

Succes in alegerea ta! (daca nu ai ales deja ) :wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.