Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Inchiriere masina in Turcia.
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
Arheopterix
Poate va fi in folosul cuiva experienta mea...

Am inchiriat un Accent cu A/c
La 50 E pe zi.
A fost cea mai proasta masina care am condus-o.
Nu avea amortizoare (drumurile fiind cu serpentine)era ca mersul pe zapada.
Geamurile electrice daca faceai greseala sa le lasi jos,nu mai urcau.
Nici o use sau geam (nu exagerez) nu se inchideau bine.Cred ca masina avusese un accident rau de tot.
Cauciucurile cu aveau de loc profil.Parca erau slice.Asta totusi ma ajutat cu lipsa amortizoarelor.
La intoarcerea din prima zi,dupa 450 km,a cedat motorul si bateria.
Nu spun ca tot drumul am avut niste zgomote f ciudate din bord.
Am primit a doua zi un Fiat Palio,+ 2 zile despagubire.
Fiatul mergea OK dar condensul de la AC curgea in masina,si era o piscina.
Am mers un drum de 500 km,iar sotia scotea cu un pahar de plastic apa afara,ca dintr-o barca cu naufragiati....
Oglinda retrovizoare ,era sparta si am lipit-o eu cu un leucoplast.
Drumurile in zona Bodrum,Marmaris,Kusadasi sunt ok.
Nici urma de radar.
Politia f amabila,si soferii amabili.
Am avut o intamplare pe care o sa o tin minte toata viata:
Intr-un magazin la marginea autostrazii,au intrat doi politisti de la circulatie.
Cat sotia se uita dupa suveniruri,am remarcat ca politistul mai in varsta avea un pistol FN Browning,cu un maner lucrat la comanda din sidef.
Cum sunt amator,am incercat sa intru in vorba cu el (desi nu stia nici o alta limba).M-a intrebat de unde sunt,cand a auzit ca sunt din Rom,a scos pistolul,a scos incarcatorul,si m-i la dat sa il admir.
A venit si ajutorul,care avea un CZ de duzina.
A fost o situatie in care aveam in mana pistolul ofiterului fara gloante,si pistolul ajutorului incarcat.....
Nu cred ca o sa mai traiesc asa ceva nicaieri si nicicand...
Oricum la cca 1200 km nu am claxonat niciodata,si nu m-am enervat.
S-a condus civilizat,incomparabil cu tara noastra.
In peninsula Bodrum,stau f prost cu indicatoarele.Am incercat sa vizitam niste obiective istorice.Am mers dupa indicatoare,care la un moment drumul se bifurca sau trifurca,si nu mai stiai pe unde sa o iei.
Asa am mers o dupa amiaza intreaga,fara sa gasim nici un obiectiv.
Concluzia mea e:Verificati f bine masina inainte sa o luati in primire.
Totusi distantele sunt mari si e mai comod sa mergeti cu o excursie organizata.Aglomerata e zona Kusadasi,in rest se circula f bine.
James Kilowatt
Destul de scump... ma intreb daca nu cumva trebuie sa negociezi. Era fara limita de km?
Eu in Franta am inchiriat un punto si o corsa cu 40E/zi. Si un opel Agila cu 80E/week-end, de seara pana luni dimineata. Insa erau gratuiti doar 250km/zi, daca depasesti erau niste suprataxe.
Arheopterix
Fara limita de km.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.