Help - Search - Members - Calendar
Full Version: numar de masini pentru o familie
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Alex-F1
Hmmm....treaba asta cu masina lu mama, lu tata, lu sora, lu bunica, lu pisica, lu catelu, lu purcelu etc....mie mi se pare ca cam (scuzati cacofonia) depaseste conditia romanului.... Americanu inteleg sa aibe o familie cu 3-4 membri si 5-6 masini, ca deh, e american, dar romanu....va rog sa ma scuzati....noi suntem vai de mama noastra, dar, cand vine vorba de masini/cap de locuitor, vrem sa ne luam la intrecere cu cele mai dezvoltate tari ale lumii.... :bash: ....nu prea-i normal....parerea mea! Nu de aici ar trebui noi sa incepem alinierea cu tarile dezvoltate! E adevarat ca nivelul de trai a mai crescut totusi in ultimii ani si la noi (asta din pacate doar pt. unele clase sociale), dar asta nu trebuie fructificat acuma in cumpararea excesiva de masini pt. toata familia..... Acuma sunt si cazuri in care chiar e NEVOIE de 2 masini, una pt. el si una pt. ea, dar cazurile astea nu cred ca sunt prea multe, in rest majoritatea sunt mofturi, fitze etc. Eu cu sotia de exemplu chiar nu avem nevoie de 2 masini, deci ce rost ar avea sa ne luam si noi 2 masini....doar asa, sa ne dam rotunzi? Decat sa merg io, sa zicem, cu o masina de 5.000 de Euro si sotia cu una de 8.000 de Euro, mai bine mergem cu o singura masina de masina de 13.000 de Euro si stim de-o treaba!
Deci intrebarea e: aveti intr-adevar NEVOIE de o masina pt. fiecare membru al familiei sau sunt doar mofturi? That is the question... arigato.gif
madalina
Da, ai nevoie, atat timp cat membrii familiei lucreaza in locuri diferite, au programe diferite. Transportul in comun, cel putin in Bucuresti, este groaznic, asa ca....
air_wolf
cum sa mergi cu copilul la gradinita sau sa ajungi sa-l iei doar cu o masina? sau cind unul e plecat, ce face celalalt? cumparaturile? sint zeci de motive pentru care e bine sa ai 2 masini. altul: daca divortezi, cine ia masina? biggrin.gif
asarban
In mod normal e cam asa:
O masina Maaare si luxoasa pt concedii sau aparitii..
Una mica dar nu foarte si noua pt el de mers la job
Una mica mica pt ea la job, la cumparaturi
Una mica dar nu foarte si mai veche pt copchil (de obicei masina tatalui, aia veche)
Si o motocicleta pt tata...cand are de gand sa isi planga tineretea
eddie
:angel: Si daca te-ntorci pe partea cealalta,ce faci ?

Cazi din pat ! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Alex-F1
Ok, dar daca voi ganditi asa, inseamna ca toti au dreptul sa gandeasca la fel si prin urmare nu stiu de ce va mai plangeti de aglomeratia din capitala (si nu numai) si de numarul mare/in crestere de masini! blush.gif E adevarat ca in ultimii ani ne-au crescut si nevoile/pretentiile, intr-un mod mai mult sau mai putin justificat, dar io tare-s curios unde se va ajunge in ritmul asta.... Dar daca locul de munca al lui sau al ei este la doi pasi de casa? Sau daca ai pe langa casa cam tot ce trebuie (piata, magazine, supermarketuri, gradinita, scoala, locuri de petrecut timpul liber etc etc)? E cazul nostru si al multor altora cred.... Deci unelor cupluri/familii chiar le este de ajuns o masina.... Nu stiu inca cum va fi cand va veni si noul membru al familiei (peste o luna beer.gif band.gif ), dar nu cred sa fie vreo problema....cel putin nu in primii ani....gradinita e aproape, scoala la fel, loc de joaca este berechet....in rest....noi sa fim sanatosi :angel:
booneK9
asarban, atitudinea ta e de-a dreptul sexista.
adica el masina noua, ea nu (neaparat)
copilu' o ia pe-aia pe care a fugarit-o ... cine? ... tot ala mare.
si-n plus si motor, tot pentru el.
pentru ea nimic in afara de cumparaturi (care e sarcina nu beneficiu)
treci la colt cinci minute. biggrin.gif (no offense, sper ca tii la gluma)
HalbaSus
@Alex-F1: sunt cazuri in care o masina/familie e suficienta sunt cazuri in care nu e... depinde de situatie... ce o sa se intample cand o sa fie prea multe masini si prea mare aglomeratia ? Pai sa largeasca naibii soselele sa incapem cu totii ca d-aia dam bani buget tongue.gif

@asarban: de dragul tau am verificat IP-urile, cei doi sunt persoane diferite, bianca nu e un alter-ego feminin al lui George
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.