Help - Search - Members - Calendar
Full Version: despre stabilitatea Corsei
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel > Corsa / Meriva / Tigra
HalbaSus
Din cate am inteles eu "glumeau" pe seama lui masinile cu care era impreuna, deci nu ceilalti participanti la trafic care nu aveau treaba cu el... Corsa intradevar nu e o masina extrem de stabila... de motoarele 1.2-1.4 benzina stiam ca au macar un demaraj bunicel, de cele diesel nu stiu nimic...

marius: pai masinile la care te uiti tu intr-un alt topic sunt "unisex" deci nici masculine nici feminine... oricare din voi poate sa le conduca linistit... pe cand un peugeot 206... mhm...
G e o r g e
corsa nu e o masina extrem de stabila ? CRED CA GLUMESTI ! ! ! in comparatie cu ce masina nu e strabila ? blink.gif
HalbaSus
In comparatie cu o masina de clasa mai mare... smile.gif

P.S: cred ca te-am mai intrebat odata... la ce se refera :
"
SupeRnova Clima 1.4 mpi 8v -- cp ... das subaru forester 2.0X killer mwuhahahahaha "

ai "facut" un subaru forester ?
G e o r g e
wrong ! stiu masini din clase mai mari care sunt mai putin stabile smile.gif

da am facut cu dacia un forester 2.0x smile.gif
AZAZEL
QUOTE(G e o r g e)
corsa nu e o masina extrem de stabila ? CRED CA GLUMESTI ! ! ! in comparatie cu ce masina nu e strabila ? blink.gif


george: hai sa iti spun o intamplare: eram in pantelimon aveam 60km/h, am vazut cam tarziu o groapa, am tras nici pra tare nici prea incet de volan si a inceput masina sa imi derapeze. a trebuit sa trag de vreo 3 ori stanga si de alte 3 ori dreapta de volan ca sa o pot redresa. sincer la un anumit moment dat am crezut ca ma duc in sant. dupa patania de atunci imi este frica de aceasta masina si de stabilitatea ei.
totusi 60 km/h nu sunt multi si exact cum spuneam nu am tras tare de volan. anvelopele erau ok, aveau vreo 25.000 km.
HalbaSus
stiu ca suntem off-topic... dar:

QUOTE
wrong ! stiu masini din clase mai mari care sunt mai putin stabile
de exemplu nissan patrol biggrin.gif

QUOTE
da am facut cu dacia un forester 2.0x smile


pai si in conditiile astea mai vrei subaru ? biggrin.gif daca tu cu supernova ai facut un forester rezulta prin analogie ca daca iti iei wrx vine unul cu un logan 1.6 tunat si iti da rusinica biggrin.gif biggrin.gif bicycle.gif
Andrei Suzuki
A facut un Forester de vreo 120 si ceva de cai care e ceva mai greu ca SuperNova.Nu e ceva chiar asa de ciudat.
Cat despre WRX vs. Logan 1.6... laugh.gif
G e o r g e
ontopic. eu am testat la limita un tigra , care este la baza corsa ! adica tot mai putin acoperisul este corsa. totul legal alea alea , in spatiu controlat smile.gif

va spun ca este impecabila masina .

tu paote ai prins o bucata cu nisip sau mai stiu eu ce de ti-a fugit masina , mai puna la calcul un ESP la urmatoarea masina smile.gif nu strica wink.gif

a fost supernova mea vs forester 2.0 - 125cp .

si un WRX vs un logan de 1.6 modificat , HA , cred ca glumesti !
Iulian HondaFan
stabilitatea nu tine neaparat de marimea masinii. un Mini Cooper e lipit de sosea si mai manevrabil decat multe compacte sau medii. o masina mare americana ( Taurus, Buick,etc) este mai putin stabila decat un Golf sau Civic.

Subcompactele mai recente pot fi mai putin stabile pentru ca producatorii au inceput ( din dorinta de a oferi mai mult spatiu interior) sa le faca mai inalte.

Corsa ta ar beneficia de niste roti mai late. cat priveste comportamentul la drum lung... ce vrei sa faci cu 65CP?
madalina
Eu cu Corsa mea am mers fara probleme si cu 190 (vorbesc de viteza indicata la bord, nu stiu cat era real).
HalbaSus
QUOTE(G e o r g e)
ontopic. eu am testat la limita un tigra , care este la baza corsa ! adica tot mai putin acoperisul este corsa. totul legal alea alea , in spatiu controlat smile.gif

va spun ca este impecabila masina .

tu paote ai prins o bucata cu nisip sau mai stiu eu ce de ti-a fugit masina , mai puna la calcul un ESP la urmatoarea masina smile.gif nu strica wink.gif

a fost supernova mea vs forester 2.0 - 125cp .

si un WRX vs un logan de 1.6 modificat , HA , cred ca glumesti !


eu am stat in corsa si in tigra modelul anterior (nu stiu daca e aceasi platforma sau nu) DAR:
1. corsa avea roti mai inguste (ce-i drept se pot pune aftermarket roti mai mari dar... e vorba de stock)
2. tigra avea suspensii sport
3. mi se pare mie sau tigra e mai joasa...

i rest my case...
madalina
Nu este vorba de tigra vechi. Intre tigra vechi si cc singurul lucru comun este numele. Platforma de la tigra noua este de corsa.
G e o r g e
cum a zis mada smile.gif tigra nou este corsa .

pai nu poti avea cine stie ce pretentii de la un motor de 1 l , nu ? blink.gif

asta va avea roti inguste, suspensii mai moi , fata de 1.8 spre ex smile.gif
HalbaSus
QUOTE(G e o r g e)
cum a zis mada smile.gif tigra nou este corsa .

pai nu poti avea cine stie ce pretentii de la un motor de 1 l , nu ? blink.gif

asta va avea roti inguste, suspensii mai moi , fata de 1.8 spre ex smile.gif


o fi tigra=corsa dar poate e o corsa cu roti mai late si suspensii mai tari... daca schimbi rotile si suspensia poate ca si logan-ul va deveni stabil, eu ziceam de corsa stock, in care am mers si nu mi s-a parut o masina foarte stabila... din contra as zice...

madalina: da, de prins 190 prinde si nici stabilitatea nu e foarte proasta comparativ cu alte modele din clasa sa, dar majoritatea corselor vin cu roti mici si inguste, suspensiile nu sunt foarte tari, masina fiind cam mica... mhm... nu sta la fel de bine cu stabilitatea ca alte masini de clasa mai mare. Nu neg ca o corsa cu roti mai late si suspensii sport e f. stabila. dar o corsa stock de ~60 cp nu cred ca e... dupa cum a zis si marius...

QUOTE
a fost supernova mea vs forester 2.0 - 125cp .


rusinos pt subaru... si faptul ca a facut un asemenea motor (si pt un turbodiesel ar fi putin... )... si faptul ca a fost facut de o supernova modificata (avand in vedere ca n-ai pus turbina pe ea... cati cai puteai sa ai ?) 100 ? chiar si asa ar fi 25 de cp in plus...
HalbaSus
Corsa 1.2... de prin 98 or something... avea un demaraj foarte bun (mai ales pt un motor asa mic) dar stabilitatea nu mi s-a parut una prea buna... oh, and btw... I fear your DSN biggrin.gif ... si rusinea foresterului nu poate fi spalata asa usor bicycle.gif iar faza cu wrx vs logan era o gluma desigur biggrin.gif

daca zici ca pe corsa 1.4 stabilitatea e buna inseamna ca suspensiile si rotile sunt diferite in functie de nivelul de echipare... de altfel la masinile "stock" mai ales variantele de baza stabilitatea e destul de greu de apreciat avand in vedere ca niste pneuri de calitate cu o latime un pic mai mare rezolva foarte mult... pe vremuri si vectra mea era cam instabila blink.gif acum domina serpentinele biggrin.gif - hai ca glumeam, nu mai luati totul in serios...

si btw... propun sa primim toti cate un avertisment pt off-topic masiv blush.gif
James Kilowatt
Nici mie nu mi s-a parut stabila corsa. Am facut cam 120 km cu ea pe autostrada si nu prea m-a incantat. 1.2 75 CP din 2003. Mi s-a parut cam "moale" si directia supra-asistata. Mi s-a parut instabila (fara sa depasesc 150km/h) nu comparata cu BMW seria 7 si cu rabla mea de seat din 93. Clio (chiar symbol) sau Peugeot 206 de ex mi se pare ca-i da clasa, desi nu-s fun Peugeot....
Cu tigra nu m-am dat.... inca smile.gif
Astept acum invitatie la un test drive Kia sorensis, insa prietenei mele nu-i place... ca tot e vorba de masini pentru fete.... smile.gif
AZAZEL
QUOTE(G e o r g e)
tu paote ai prins o bucata cu nisip sau mai stiu eu ce de ti-a fugit masina , mai puna la calcul un ESP la urmatoarea masina smile.gif nu strica wink.gif

!


george, daca aceasta fraza imi era adresata, sa stii ca nu concep ca o masina iesita pe poarta in mileniul 3 sa nu aiba toate airbag-urile posibile, ABS, EBD, AFU, ESP SI ASR.

exact cu am mai afirmat-o transant pe alte topic-uri sunt DISPERAT dupa tot ceea ce inseamna siguranta pasiva si activa.

nisip nu era atunci cand mi-a intrat masina in derapaj in pantelimon. erau conditii normale. sincer reactia ei m-a surprins. anvelopele erau 175/65R14, in conditie buna.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.