Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Taxe de drum(Bulgaria, Grecia)
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
Dragos75034
In august vreau sa plec in Grecia cu masina personala deoarece m-am saturat de autocare si as vrea sa stiu daca trebuie sa platesc vignieta ca sa circul in Bulgaria si Grecia.
As dori sa-mi dati si niste sfaturi de genul la vama la bulgari trebuie sa dau 10 euro sa trec mai repede....etc.
Asteppt sfaturile voastre.ms
eddie
De-abia astept si eu un raspuns,ca plec si eu pe 20 august in Grecia !
OaneA4
Si eu astept raspunsuri. Pe 23 luna asta plec la mamaia si as vrea sa stiu cati km sunt pana in prima statiune bulgareasca si cum se trece vama.
romb
eu plec pe 5 august la Katerini dar am mai fost cu masina in Grecia ...

nu exista nici o vigneta sau taxa de drum nici pentru Grecia , nici pentru Bulgaria . E free biggrin.gif .
sistemul de spagi in vama bulgareasca e foarte bine pus la punct . la intrare in Bulgaria puneti cate o bancnota de 5 E in fiecare pasaport si nu veti avea probelem , nici nu o sa se mai uite la altceva , poate sa va si curga praf alb din portbagaj biggrin.gif , la iesire nu se da spaga si nici nu se cere , pentru ca evident se va lua la intoarcere dinspre Grecia .

evident ca in orice tara civilizata nimeni nu iti va cere spaga la intrarea sau iesirea din Grecia , iar vamesii sunt din cale afara de amabili ...

in vama Kulata este un free shop imens , cu preturi excelente la parfumuri , bautura , articole sportive si in special la camere digitale , nici nu o sa va vina sa credeti ce ieftine sunt ... am luat anul trecut un Olympus de 3,2 MP cu 100E. biggrin.gif

pentru cine trece pe la Bechet e bine de stiut ca pana nu se strang 40-50 E pentru cel ce incarca bacul , bacul nu va veni .... (ma refer la bacul din Bulgaria spre Romania ) in vama bulgareasca peste Dunare de Bechet (habar n-am cum ii zice ) toata lumea vorbeste romaneste biggrin.gif

drumurile sunt excelente in Bulgaria , cel putin cel de la Sofia la Kulata e o incantare ... mult peste Romania la acest capitol ... in Grecia nu sunt autostrazi dar sunt drumuri cu 2 benzi plus doua jumati de benzi pentru refugiu cu linie continua pe mijloc , incap lejer 2 masini pe fiecare sens de mers si se depaseste pe acelasi sens fara a incalca linia continua ... eu de fiecare data am circulat cu viteze mari , 140-150 km/h si vreau sa spun ca in peste 2000km prin Grecia nu am gasit nici un radar sau vreun echipaj de politie , turismul e mult prea important pentru ei ca sa supere turisti cu amenzi se pare ...

@oane , intre Mamaia si Albena (cea mai misto statiune bulgareasca) sunt 150 km , la iesirea din Mamaia tii E87 care duce pana la Varna , Albena e cativa km inainte de Varna ,dar ai nevoie de carte verde (60$) . oricum Albena si Nisipurile de Aur merita din plin sa fie vizitate .
OaneA4
Multumesc pt raspuns smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.