Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cea mai bine vanduta masina second-hand din Romania!!!
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
gabi67272
Din cate stiu masina care isi pastreaza cel mai bine valoarea in timp este a8,stiti continuarea?
RUE
chiar daca pare o gluma, parerea mea este ca solenza si SN din pacate si au pstrat prea mult valoarea, uneori chiar a crescut...

asa ceva.......!!!
James Kilowatt
Subiectul s-a mai discutat pe aici. blush.gif
Otto73
Un caz concret este fostul meu sef care a cumparat super nova in 1996decembrie sau1997ianuarie cu 3300marci germane atunci marca a avut o crestere puternica si a vandut-o anul trecut cu 2200euro.
Din pacate asta numai in Romania se poate.
Cele mai scumpe SH-duri sunt in Romania.
Concluzia urmatoare este urmatoarea:
Nu e prost cine cere ci cine da!
Am vazut si aici pe forum urmatoarele:
Cum sa nu dai pe un tico SH peste 2000euro ca doar o motoreta (noua)este 1500.
Cand vom scapa de aceasta gandire si cand vom vedea automobilul NUMAI ca pe un simplu mijloc de deplasare,numai atunci vom avea si SH-uri mai ieftine.

Si acum sa fiu si on-topic
Nu cred ca audi A8 este o masina ce-si mentine valoarea in timp in Romania fiindca are motorizari gurmande.
Otto73
In SUA masinile care-si pasteaza mai bine valoarea in timp sunt cele de serie limitata, urmate de cele japoneze si germane.
Cele de epoca restaurate sunt in top(am vazut care s-au vandut si cu 1,8mil$)asta pt. ca sunt unicaturi.
gabi67272
Poate am uitat sa precizez-nu e vorba de masini romanesti!
RUE
da, dar uite ca si cele neromanesti sunt prea scumpe la noi. deh.. guvernarea vrea asa.

ce motocicleta noua e 1500???
amicii au numa sh cu 4000 euro...motoare vreau sa spun.

si am mai vazut un caz, cu unul care avea masini care nu se inscriu aici si le tinea un timp pe nr de germania cat isi facea treaba cu ea aici, si cand era pe gata masina se ducea si tot in germania o vindea... nu stia nimeni ce a tras saraca. si apoi ieftin o lua, ieftin o vindea, doar nu era sa si plateasca avion sau autocar pana in germania ca sa si ia alta...
Otto73
e vorba de motorete (scutere) nu motociclete cu 1500euro.
James Kilowatt
Offtopic

Am vazut la un salon un Kymco de 125cm3 cu 1400€. Gen mini-chopper, nu scuter sau motoreta, cu 5 trepte de viteza manuale, crom si nichel la greu... Parea simpatica, mai ales pentru unul care n-are nici macar carnet si pentru care nu cred ca e prudent sa sara din prima pe una de 500cm3
Eduard RO
Eu asi zice ca a8-ul este undeva pe la coada.O masina pe care ai dat 100.000 de euro sa o dai cu 30......
Intradevar cum a mai zis cineva pe aici solenza e culmea. E mai scumpa acum sh ca atunci cand a fost noua!! blink.gif
romb
intrebarea e daca solentele alea chiar se vand sau doar se cer preturi aberante pe ele ?

daca te intereseaza o revenzare buna cumpara un Passat TDI , scris cu rosu si passat daca se poate biggrin.gif , argintiu , pachet crom obligatoriu , poate si un pic de tuning oglinzi cromate si capac rezervor cromat , xenon , climatronic ,cd changer full cu clasici in viata (guta , salam , adi , etc) , jante aliaj (preferabil cromate) , 80k km reali biggrin.gif , si mai mult ca sigur dupa 2 ani o sa il dai cu mai mult decat ai dat pe el beer.gif succes :coolspeak:
HalbaSus
E adevarat ca passatul e idealul de viata al multor romani dar daca ai unul nu o sa-l poti vinde f scump pt ca te omoara concurenta venita din afara. Daciile chiar se vand foarte bine, romanul are incredere orbeasca in ea, in special in intretinerea extrem de ieftina... ce-i drept in solenza de la firma pana acum s-au bagat minim 2000 de euro in 60.000 km... acum iar e in service dar de data asta fiindca a busito o colega... asta nu mai e f tare vina masinii smile.gif. Am un coleg la care anul trecut i-au oferit 3500 de euro pe o dacie supernova din 2000... si in masina aia ploua prin toate partile (mai nou si pe la parbriz, ii picura exact pe genunchii pasagerului dreapta...). Cred ca dupa ce se ridica bariera euro 3 se duc si preturile astea nejustificate.
gabi67272
Din cate cred in top se afla:astra,golf si passat,dar nu stiu daca e asa si care ar fi ierarhia.Sa vedem ce ziceti voi!
ivghenie74744
dacia,astra si golf. parerea mea!
Leone
Pai dacia, cielo, masinile grupului VAG, opel...dar pot sa intreb si eu care e relevanta acestui clasament? sau mai ales de ce e la versus? blink.gif
Cristina82933
matizul....din cate stiu.Si asta datorita faptului ca din ce in ce mai multi romani isi doresc masini,iar matizul e considerata ca fiind f comoda si ieftina:)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.