Help - Search - Members - Calendar
Full Version: piese noi originale
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Butean69809
Am un Opel astra 2002 2000 cmc dti 101 cp. De cateva zile am niste batai la directie si am fost la opel service .Problema este un capat de bara .La ei este 170 ron (original) dar am gasit la un magazin de piese AUTOHELP la 40 ron dar este made in Italia nu original . Intrebarea mea este daca ati folosit ceva de genul contrafacut (daca este bun) sau original ce recomandati?
Horia49540
parerea mea: ORIGINAL
la directie, frane si cauciucuri nu te joci
daca pui la motor piesa contrafacuta crapa si ramai in drum...dar in viata
dar la directie...
chiar si la lada un cap de bara e aproape 40 RON original, asa ca eu zic ca merita sa dai pe unul original mai mult dar sa stai linistit... :wave:
Alex81724
QUOTE(Butean69809)
Am un Opel astra 2002 2000 cmc dti 101 cp. De cateva zile am niste batai la directie si am fost la opel service .Problema este un capat de bara .La ei este 170 ron (original) dar am gasit la un magazin de piese AUTOHELP la 40 ron dar este made in Italia nu original . Intrebarea mea este daca ati folosit ceva de genul contrafacut (daca este bun) sau original ce recomandati?


Eu mi-am pus debitmetru de aer tot italian si nu am avut nici o problema cu el. Nu stiu componentele mecanice cat sunt de fiabile, dar se pare ca cele electronice nu au probleme.
Sebastian39516
Cu piesele originale cam dai faliment, mai ales daca le cumperi de la reprezentante. Nu-ti garanteaza nimeni ca o piesa originala te tine o vesnicie. Ti-au zis cei de la reprezentanta ca o sa ai garantie la capul ala de bara pana o sa te plictisesti? Mie mi se pare jaf! Dai dublu, hai triplu dar nu de 4 ori peste un pret decent. Si daca nu te incanta ideea ca ai gasit piese italiene, poti sa mai cauti si o vei face cu succes. Nu numai italiene fac piese echivalente Opel. 170 ron un cap de bara...demential!!!
A K U
QUOTE(Sebastian39516)
170 ron un cap de bara...demential!!!

Da' ce zici de 200 RON (in service) rahatul ala de cauciuc (nu stiu cum ii zice) din capul amortizoarelor? Am factura acasa, nu e nicio gluma :bash:
Butean69809
D-au garantie 3 luni la piesa daca o iau de la ei .Oricum nu am luat capatul de bara de la ei ci l-am schimbat la ei . In reprezentanta e JAF LA DRUMUL MARE .
A K U
Astia mi-au dat garantie un an, da' probabil ca daca ma duc la ei si le spun ca bate or sa-mi spuna ca bate altceva si nu piesa aia la care am garantie :bash:
Sebastian39516
QUOTE(Adi56550)
QUOTE(Sebastian39516)
170 ron un cap de bara...demential!!!

Da' ce zici de 200 RON (in service) rahatul ala de cauciuc (nu stiu cum ii zice) din capul amortizoarelor? Am factura acasa, nu e nicio gluma :bash:


Da, asta e pret demential! O bucata de cauciu la 2 miliaone bucata este o afacere. Pentru ei, nu pentru tine!
A K U
Pai da, ca ai masina straina, nu, ceea ce te face automat milionar in euro! :bash:
lucian59987
salut
am si eu o laguna din 2000,cu motor de 1600benzina,si la mine la fel un capat de bara cu manopera de montaj si direcia facuta caci trebe obligatoriu ma rupea de 5,1mil,si m-am cam lamurit,am fost la un oarecare magazin si am achizitionat capatul de bara la doar 50ron,manopera 20ron si directie90si se fac 1,6 mil,e o diferenta de la cer la pamint,si vreau sa zic ca am deja 5000 km facuti cu piesa spaniola,si vreau sa zic ca se comporta f f bine,asa ca lasa-i pe cei de la reprezentanta,au niste scoruri de te rupe,de-ti vine sa nu mai cumperi masina,numai pentru constatare la capatul de bara mi-au luat 70 ron pentru 2 munute cit a facut jocul,iar la un oarecare service era 10 ron,parerea mea ca reprezentanta e doar pentru cei ce ploua cu bani.

multa bafta
A K U
Da, dar vezi ca in momentul in care o sa vrei sa vinzi masina, o sa-ti ceara cumparatorul cartea de service, ca sa se asigure ca toate reparatiile si reviziile au fost facute de personal autorizat :bash: In ceea ce ma priveste, ma doare fix undeva de cartea de service pentru ca traim in Romania si aici se poate manari orice, iar un cumparator avizat isi va da intotdeauna seama daca o masina a fost ingrijita sau nu. Asa ca, din partea mea, pot sa stea sa frece bancile alea toata ziua baietii din service ca eu nu mai calc pe-acolo, ca nu am conducta de bani in casa biggrin.gif
Sebastian39516
Un cumparator avizat se duce cu masina la service, nu cere cartea de service. Degeaba ma uit si ma minunez la cartea de service daca masina e varza la un test. Eu nu am treaba cu cartea de service. Ma duc la service cu obiectul si acolo aflu care-i treaba. Reprezentantele te rup si tu pierzi bani la revanzare pt ca nu se uita nimeni la hartii ci la anul masinii. Cand am vandut o masina nu a contat faptul ca mergea foarte bine ci cati ani avea. Asa ca asta-i treaba. Cine are de spart bani, sa-i sparga la reprezentante!
A K U
Nu ai tu treaba cu cartea de service, nu am eu, si altii de asemenea. Dar sunt foarte multi care o cer (altfel nu ar preciza majoritatea vanzatorilor ca au aceasta carte) si daca nu o ai "aaaa, pai stai putin, dom'le, cine stie prin ce service a fost masina asta". Nu zambi, multi gandesc asa, se multumesc mai degraba cu hartia aia decat sa faca testul, ca ala mai costa si bani si timp.
vma
Hai sa vedem care e mai tare la preturi aberante biggrin.gif
- 300RON schimbat contra aripi care is doua plasticuri
- 32RON capacelul din pragul lateral unde intra cricul

si the TOP OF IT ALL dar care nu am avut tupeul sa il iau:

Scut de plastic sub baia de ulei - 600 EURO la reprezentanta
Geroge73919
lol eu am luat masina din Germania si lipsesc 3 capace de praguri , trebuie sa dau 3*32= 960 de mii pt 3 kkturi ?
TDiFan
Geroge gasesti la dezmembrari cu 20RON toate patru. Zilele trecute am mers cu un prieten sa le achizitioneze + a mai cumparat si doua fete de usi spate cu 60RON.
vma
eu nu am gasit la dezmembrari ca nu au vrut sa mi le dea si sa dezmembreze pragurile. Au zis ori cu tot cu praguri ori deloc.
Sebastian39516
Scut de plastic cu 600E. Doamne Dumnezeule, astia-s bagabonti sau ne cred prosti. Eu nu am scut la masina si nici nu m-am interesat de asa ceva. Daca ar fi sa-mi treaca prin gand sa-mi pun scut, m-as duce la un atelier sa-mi faca unul dintr-o foaie de tabla si cu asta basta. Frumos, la dimensiuni, cu gauri de aerisire si tot tacamul. Oricum, ar fi mai rezistent decat unul din plastic....Voi chiar nu aveti imaginatie, scuzati-ma! Cum sa dau o carca de bani pe niste capacele de plastic? Mai bine merg asa sau imi improvizez ceva, caut sa le fac eu dar nu arunc banii aiurea-n tramvai. Parerea mea!
vma
Jur ca daca tu imporovizezi capacele alea esti tare biggrin.gif cumpar eu 10 biggrin.gif numa sa nu le "imporvizezi" de la vecinu de parcare ca aia e usor smile.gif
Cat despre scut nici eu nu l-am luat. Tot la fel am vb cu cineva si pana vineri mi-l face din tabla. Am pus totusi pretul aici pentru ca si eu am ramas masca.
Sebastian39516
QUOTE(vma)
Jur ca daca tu imporovizezi capacele alea esti tare biggrin.gif cumpar eu 10 biggrin.gif numa sa nu le "imporvizezi" de la vecinu de parcare ca aia e usor smile.gif
Cat despre scut nici eu nu l-am luat. Tot la fel am vb cu cineva si pana vineri mi-l face din tabla. Am pus totusi pretul aici pentru ca si eu am ramas masca.


Pai nu stiu despre ce e vorba. Pune si tu o poza si-ti spun daca se poate improviza sau nu. Sau daca exista alta solutie. Chiar sunt curios despre ce capace vorbesti. Pe maine!
ROBERT83551
Puteti cumpara piese originale, nu neaparat din service, se gasesc si magazine. Unul este Auto Karma, www.autokarma.ro. Cineva spunea mai sus, si personal sunt perfect de acord; cu directia, franele si motorul n-are sens sa te joci. E viata ta la mijloc. In rest, luam turcisme sau italienisme sau alte chestii. Dar la directie si frane... fiecare face cum vrea.
Sebastian39516
Tocmai am cumparat piesa originala, ca sa nu cumva sa aiba cineva motiv sa ma acuze ca pun panarame pe masina: debitmetru GM, 6.5 bulions....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.