Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cruise control
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Interior
James Kilowatt
Din cate imi dau seama, se poate instala pe majoritatea masinilor mai rasarite. Aici am gasit o firma care le instaleaza cu aprox 600E, pe orice masina (se lauda ei) mai noua de 2000.
In Romania instaleaza cineva? Si la ce preturi? Si la ce masini? smile.gif
guerilla
600 eur e scump. daca ai timp gasesti online astfel de echipamente, inclusiv know-how sa-l montezi singur smile.gif
TDiFan
Pentru grupul VAG o poti face chiar tu + VAG-COM. Costul total se ridica la aprox 350-400RON. Uitate aici
codrin81776
pentru masini din grupul fiat stie cineva unde pot sa caut cruise control?
multumesc anticipat
HalbaSus
Pentru A3-ul meu am oferte de la audi la 150 euro (daca as avea comenzi pe volan, ceea ce nu am) si vre-o 300 de euro daca imi pun ei "manivela" aia de plastic suplimentara, cum nu circulam pe autostrada decat extrem de rar (pana acum A3-ul nu a vazut autostrada niciodata blush.gif ) mi se pare o investitie inutila.

Oricum, avand in vedere ca preturile de la reprezentanta audi sunt in general obscene, pretul de 600 euro mi se pare ridicol... daca ai neaparata nevoie si nu sunt altii care sa-l e ok, dar eu cred ca te descurci suficient de bine cu pedala aia din dreapta incat sa nu ai nevoie de cruise control wink.gif
guerilla
pentru toti cei interesati. folositi cu incredere GOOGLE cu "cruise control kit" si gasiti pentru toate buzunarele.
TDiFan
Halba si tu iti poti monta Tempomat(Cruise Control) cu doar 350-400Ron. Cel mai mult l-am folosit intre Oradea-Timisoara fo' 180km drum destul de drept. Cel putin in cazul meu merita, deoarece masina merge destul de mult pe autostrazile de dincolo.
James Kilowatt
Totusi, exista vre-o fima specializata care se ocupa sau trebuie fiecare sa si-l instalaze singur?
guerilla
bon, am cautat si se pare ca la tine in tarisoara aia e ilegal sa-ti instalezi singur asa ceva sad.gif tre sa te duci la un garaj specializat. nivelul meu de franceza e low asa ca mai sapa si tu pe forumurile din belgia.
James Kilowatt
Dar pe mine nu ma intereseaza pentru tarisoara asta... ci pentru cineva din Ro smile.gif Am precizat chiar din primul post smile.gif
Aici am spus deja ca stiu firme care se ocupa.
guerilla
greseala mea. am presupus ca pretu ala ti se pare prea mare si vrei sa gasesti in RO mai ieftin. aici nu stiu daca te intreaba cineva de sanatate biggrin.gif
pentru masini din grupul VAG ti s-au dat deja coordonatele.
James Kilowatt
nooo mie imi place sa apas pedalele si sa mestec in benzina. smile.gif Desi la urma urmei nu ar strica nici la mine, mai ales la drumuri lungi unde stiu ca pun baietii buni cu cashchete radar...

Ma intereseaza pentru un lacetti si pentru un reno, ca tot sunt celebri pentru cruise control-urile care o iau razna smile.gif. Ma interesa si pentru skoda, insa deja mi s-a raspuns la asta smile.gif
eddie
Am comandat la Opel Di-Bas un cruise control pentru Zafira si imi vine in 10 zile din Germania.Asta inseamna maneta si doi senzori la ambreiaj si la frana.Ei spun ca au mai pus pe mai multe masini si totul va fi OK.
Cu tot cu manopera toata treaba ajunge la 5,2 sau 5,5 milioane,nu mai imi aduc aminte exact cat mi-au spus.
James Kilowatt
Pare foarte ieftin smile.gif La banii astia e una din cele mai ieftine optiuni.
La benzinar clasic poate e ceva mai scump, ca trebuie probabil un servomecanism pentru clapeta de acceleratie.
eddie
Aia m-a mirat si pe mine,cred ca e mai ieftin decat ar fi fost ca optionala pe masina noua in 2003 !?
Ce sa va spun,ca atunci cand am ridicat masina am vrut sa iau un radioCD inloc de radiocasetofon si mi-au spus ca imi dau radioCD,dar nu pot primi radiocasetofonul inapoi si sa platesc diferenta....
Ramanea numai posibilitatea cumpararii lui,la pretul de 25 de MILIOANE !!!!! :rant:

P.S. se pare ca preturile au scazut mult de atunci.
DORU
MR, ce marca este masina la care vrei sa montezi CC ?

P.S. La Skoda pretul pentru montajul la Octavia 1 este de ~680 RON, TVA si manopera incluse.
James Kilowatt
M-ar fi interesat la o Octavia 2 TDI, la un Lacetti si la un Clio dCI.
DORU
Pretul pt montajul CC la Octi 2 nu poate diferi f mult de cel deja scris de mine anterior la Octi 1. Montajul presupune aceleasi operatii, piesa difera in fct de codul motor al masinii.

Pt Lacetii si Clio presupun ca procedurile sunt asemanatoare...
James Kilowatt
Thanks smile.gif
Pentru Lacetti ma gandesc ca s-ar putea sa fie ceva mai scump, fiind necesar sa actioneze si clapeta de acceleratie. Nu sunt convins ca poate fi actionata doar de MTIA, am senzatia ca asta nu poate face toata cursa.
Alexandru39403
Conditia pentru a putea instala tempomat este sa ai clapeta de acceleratie electrica. Din cate stiu, cam tot ce e peste 95 au injectie electronica si implicit clapeta electrica.
James Kilowatt
Nu e adevarat, injectia si actionarea clapetei nu sunt legate intre ele.
DORU
QUOTE(Alexandru39403)
Conditia pentru a putea instala tempomat este sa ai clapeta de acceleratie electrica. Din cate stiu, cam tot ce e peste 95 au injectie electronica si implicit clapeta electrica.


O conditie sine-qua-non este ca masina sa aiba Drive-By-Wire iar una ce tine de fabrica este ca masina sa aiba peste 100CP astfel incat curbele cuplu/putere sa permita functioarea nerestrictionata a CC-ului.
eddie
Am pus cruise controlul chiar acum la Opel Di-Bas.Pretul manetei a fost 3,2 milioane,dar cu reducerea de 15% care o au la piesele Opel montate la ei,a ajuns la 2,8 milioane.
Manopera de montaj 700.000 si programarea pe calculator inca 700.000 de lei.De senzori la pedale nu a mai fost nevoie.
La pedala de ambreiaj au spus ca nu trebuie senzor la diesel si la pedala de frana cica exista senzor cu dublu circuit.
Pret total 4,2 milioane inloc de 5,2 cat imi spusesera la telefon ca va costa toata treaba.L-am probat si merge super !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.