Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vectra GSI 2.5 V6 172 cai
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
mihai73147
Am gasit una in stare impecabila, la un pret excelent. Este full, are istoric in Ro, service la reprezentanta, carte tehnica etc.
As dori cateva pareri pro si contra achizitiei unei astfel de masini.
Si ca sa intelegeti despre ce e vorba : http://www.autovit.ro/html/7/3/8/6/377386.php
beer.gif
DORU
Nu vreau sa dezarmezi, dar:
- model deja trecut de prima tinerete
- consum motor mare !
- taxe mari !
- problemele cunsocute ale Opel pt acest model, nu f putine...
mihai73147
Nu dezarmez si chiar iti multumesc de raspuns wink.gif ... doar de asta am postat, sa aflu pareri nu ?
Vectra B2 a fost una din cele mai reusite masini facute de Opel ever - asta e o parere a multor posesori, nu a mea. Dupa luni de research pe net, am aflat si ca este si una din cele mai ieftine masini ( MASINI nu glume ) la intretinere. COmparabila cu Accent, Logan, Fabia etc.
Consumul e adevarat ca va fi mare, dar taxele nu cresc chiar asa mult . Initial vroiam un 2.0 DTI si cum RCA si impozit se calculeaza la CMC , diferenta nu este chiar asa frapanta. smile.gif
Cat iti consuma octavia in oras daca mergi absolut normal, si in weekend nu la ora 12 pe St cel Mare smile.gif ? Sunt convins ca sub 11. Si ce placeri iti ofera masina aia, huh ? arigato.gif
Si Dacia lui taica-miu consuma 10-11 ( de altfel ca toate daciile ) si nu se plange de consum.
florin55503
am cunoscut pe cineva cu o vectra B cu motorul asta. consumul la ore de varf era in jur de 14 chiar 15. sambata duminica (el asa o folosea mai ales daca mergea fara sa se dea la ea si nu era aglomerat era si de 9. dar mediu cam 12. trage de rupe. e o masina spectaculoasa dar pacat ca nu are RWD. daca vrei sa cumperi masina doar pt a alerga si mai ai alta masina cu care sa te plimbi merita.

nu cred ca vectra B e una din cele mai bune masini facute de opel. e o masina buna si atat. urca-te intr-un senator si vei fi surprins ca o masina asa veche poate avea dotarile si poate alerga asa de tare.

intretinerea e mai mica decat la alte masini din clasa ei dar oricum mai mare decat la logan. numai la cati de litri de ulei iti intra in motor sa te gandesti
mihai73147
Florin, de ce VW GOLF 1.9 TDI - praf si pulbere ? :boxing:
Apoi : stiu, mie imi place OMEGA, insa de! prietena zice ca e prea mare :minigun: . Iar omega sau senator fara motorul de 3.0 V6 nu fuge , ca n-are cum la cat de grea este. Am condus 2.2 DTI si se misca exact ca Titanicul blush.gif
Nu o iau pentru alergat !! O iau pentru plimbari de weekend, afara din Bucuresti , in timpul sapt am masina la serviciu si merg cu ea acolo. Nu o iau si acasa, insa e suficient. bicycle.gif
Mie un consum de 9-10 in oras mi se pare EXCELENT, SUPERB avand in vedere ca Fabia 1.2 HTP de la munca imi consuma FIX 9,2 % ! si are tot FIX 55 cai. Si serios vb, cam orice benzinar de la 1.4 in sus consuma minim 8, orice ai face. Pentru 2-3 litri diferenta nu ma supar, cand stiu ca am sub piciorul drept 170 cai arigato.gif
Pai Vectra B2 ESTE una din cele mai bune masini ... cea mai buna probabil fiind Omega B, generatiile 2001-2002. Nu exista vreun survey pt asa ceva ?
florin55503
golful sta acoperit de o prelata fiind un morman de fiare vechi. ma batea gandul sa ma duc sa iau o masina deacolo si sa o trec pe talonul care deja il am. nu stiu exact cum se procedeaza dar batranul mi-a zis ca e destul de periculos.

eu iti spun ce zicea proprietarul. pe pielea mea un bmw 525 din 92 cu vanos lua dimineata vara trecuta cam 12-13% mers normal, incetisor in ritmul traficului. deci ma gandesc ca tot pe acolo se invarte chiar daca vectra e mai usoara. din berceni pana in romana
mihai73147
Vectrele 2.0 DTi consuma ~8% in oras, asta de la posesori citire nu din alte parti. Daca mie imi ia 9 sau 10 .. wtf ?!! Pacat ca nu sunt oameni cu 2.5 pe-aici sa confirme sau infirme, era f utila o parere de proprietar smile.gif :wave:
florin55503
cred ca poti sa speri la un consum de 10 numai noaptea sau duminica cand e liber sincer.
mihai73147
E foarte bine 10 sau 11. Nu vad nici un proprietar de 1310, Logan , 1.6 MPI ( ce vreti voi ) facand caz de consumul de 10-11.
eddie
Da,dar ala nu a platit atata pe masina....
Nu poti sa le ai pe toate !
Nu se plange nimeni dar toti vor GPL ! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

P.S. Lista poate continua cu alte masini ieftine: Oltcit, Lada s.a.
A K U
Mihai, daca-mi place o masina si am banii s-o cumpar, poate sa consume si 30 la suta! Conteaza numai placerea pe care ti-o da acea masina cand o conduci si senzatiile pe care le incerci cand ii dai talpa.
In cazul tau, ca sunt 12 sau 14 litri la suta, nu cred ca are mare importanta. Ca o comparatie: Kalos berlina cu cutie automata se duce la 12-13 la suta si are motor de 1.4, si asta in conditii normale, fara fortari!
mihai73147
Mai, banii nu sunt problema in limita a 9000 euro. Puteam f bine sa iau logan sau accent sau fabia noi, cu garantie. Dar ... macar o data in viata vreau o masina cu care calatoria sa fie un regal, o sarbatoare, sa ma urc cu placere in ea :angel: . Nu neaparat de fuga, am condus suficiente masini, unele puternice altele nu, si anii de fuga disperata pe serpentine s-au cam dus ... Dar e misto sa stii ca ai la dispozitie puterea de a o face arigato.gif
danmatyas
eu zic ca sub 12-13 litri nu are cum sa consume acel motor, in regim urban!dar daca nu ne uitam la bani smile.gif merita! cred ca merge de rupe asfaltul.
florin55503
asta zic si eu ca in mers normal in cursul sapt nu are cum sa scada sub 12. afara cam 7-8 . dar deppindef multt de de modul de sofat
mihai73147
Bey, ceva cred ca nu e suficient de clar ... eu stau la Muncii, la 30 secunde de statia de metrou, si am serviciul in Baneasa. Fac mai putin cu metroul decat cu masina, fie dimineata fie seara, iar la serviciu am masina. Prietena lucreaza in Victoriei, face fix 15 minute din casa pana pune fundul pe scaun :brilsmurf: . Masina nu o luam sa o folosim in timpul saptamanii, decat SEARA eventual , pt ca NU AVEM DE CE !. Masina o luam sa ne plimbam prin tara , deci pt drumuri in afara localitatii.
Singura kestie care imi displace profund e bordul de plastic imitatie lemn, trebuie sa-l schimb NEAPARAT, sa vad cum :minigun: . Si nuca de la schimbator la fel ...
A K U
Habar n-aveam ca aia e imitatie de lemn din plastic biggrin.gif
mihai73147
Nu fi mai rautacios, imi strici bucuria !! :boxing:

beer.gif beer.gif
A K U
Nu vreau sa-ti stric nicio bucurie, bordul meu e exact la fel biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
mihai73147
Si cum traiesti cu el ? bicycle.gif . Vreau sa-i pun unul argintiu, ca doar e argintie la exterior, wtf ?! blink.gif Daca ar fi lemn adevarat ... poate m-as mai gandi, dar asa mi se pare cam kitsch. :ban:
A K U
Chiar nu mi-am pus problema, ceea ce cred ca ar insemna ca nu m-a deranjat. Chestie de gusturi, ce vrei... beer.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.