Help - Search - Members - Calendar
Full Version: solutie de dat in cap mincinosilor
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic
popescu81799
acest mesaj a suferit cenzura autorului

ne cerem scuze pentru deranj
Cipp
Din cate inteleg io, vrei sa se infiinteze firme de de detectivi particulari pentru masini ( SAU AI TU UNA DEJA? biggrin.gif ). glumeam desigur. si crezi ca firmele n-ar putea fi la randul lor ale samsarilor? beer.gif asta e rezultatul a 17 ani de neincredere si de minciuna ''salbatic-capitalista"
Vlady74561
In momentul cand marile compani producatoare de masini vor intui un profit dintr-o astfel de afacere cred ca o vor face. Pana atunci nu cred ca risca sa-si atraga antipatia unor potential viitori clienti. E o chestie de marketing.

O asemenea societate poate face insa statul care are datoria sa-si protejeje cetatenii. Dar asta intr-un stat care are legi clare si care se aplica la toti cetatenii in mod nediscriminatoriu. Nu e cazul pe plaiurile noastre inca.
James Kilowatt
Eu am propus un topic similar aici
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=9874
ivghenie74744
sunt multe lucruri pe care ar trebui sau am vrea sa le facem dar nu le vom face niciodata , probabil fiindca suntem oameni. dar sunt de acord cu tine si nu numai la masini . cum ar fi CNSAS ul numai ca nu merge nimic acolo si acelasi lucu s ar intampla si cu ideea ta , nu ar merge .pacat era o idee buna.
Dannycj
Si daca sunt taximetrist particular (sa-i ieie naiba tongue.gif) si imi repar masina in garaj? N-ai cum sa afli daca masina mea a fost sau nu taxi doar daca angajezi detectivi (cum spunea dana) cu ceva timp inainte sa ma hotarasc sa -mi vand masina.

Oricum, topicul asta e cam degeaba, mergea la offtopic sau nici acolo nu prea, cand iti cumperi o masina te uiti foarte bine la tot ce tine de ea, intrebi vanzatorul orice ti se pare deteriorat si astepti o explicatie rapida si sigura. Daca taximetristul e bun la vrajeala si nu-ti dai seama, asta e. Nu prea ai ce face in cazurile astea, daca vrei o masina sub 30.000 km sigur iti dai seama daca a fost taxi sau nu, mai ales daca i-a fost dat kilometrajul inapoi. (mi se pare mie sau exista acelasi topic la 2 categorii?) blink.gif

L.E: Topicul asta e din ce in ce mai multe categorii. Somebody's gonna be mad about this :ban: .
TDiFan
QUOTE(popescu81799)
Ideea este urmatoarea: la cumparerea unei masini la mana a doua iti pun in fata un contract prin care tu te obligi sa imi returnezi banii dati pe masina si sa imi lasi masina daca eu aflu ca aceasta masina a functionat in regim de TAXI. Daca tu esti om de onoare si stii ca totul este in regula atunci de ce te-ai opune sa semnezi asa ceva?


Si daca masina a fost inainte TAXI inainte ca proprietarul sa o cumpere ?! Si acesta nu a stiut ?! Ce vina are acesta?

QUOTE(popescu81799)
Stim ca avem mii de oameni destepti si cu relatii in tara noastra. Astfel se dezvolta o retea care sa afle pentru noi astia mai fraieri ce s-a intamplat cu masina in trecut.


In grupul VAG poti afla istoricul masinii de la un dealer VAG. Costa aprox 10Euro. Si mai poti face o chestie cu toate masinile care au carte de service, poti suna la service(s-au sa le trimiti mail) sa iti confirme daca masina a facut modificarile din cartea de service. Aceste lucruri sunt valabile in mare masura masinilor aduse de dincolo recent.

QUOTE(popescu81799)
aaaa de ce nu putem face asta si pentru masinile care au kilometrajul dat inapoi ? Pentru ca se supara samsarii si ne dau un cap, si ne arunca firma in aer? Dar caca o astfel de firma ar fi deschisa tocmai de marile companii producatoare / importatoare de autoturisme ?


QUOTE(popescu81799)
Cumpar o masina de 5000E (de ex - nu imi dati in cap cu suma) si tu esti de acord sa semnzi acest contract. Eu, ca sa fiu sigur ca totul este ok platesc 200 - 300E unei astfel de firme pentru ca sa imi faca rost de istoria reala a masinii (fost/fosti proprietari, reparatii si altele de genul acesta). Ideea este ca daca se va afla ca a fost TAXI firma va primi un bonus de 500E - 1000E de la mine.


Total de accord cu aceasta propunere, dar verificarea km se poate face si in alte feluri. Gasesti pe forum mai multe thread-uri cu modalitati de verificare.
QUOTE(popescu81799)
Unde intorci capul toata lumea iti spune sa ai grija sa nu cumperi masini care au fost taxi. De ce trebuie sa imi fie mie frica atunci cand cumpar o masina facut praf si sa nu le fie lor frica?


Asta depinde de dibacia fiecaruia in as alege masina pe care o cumpara.

La cumpararea unei masini recent aduse de dincolo se cer urmatoarele chestii vanzatorului:

- Carte Service
- Ultima Verificarev Tehnica (DEKRA sau TUV)
- Istoricul masinii (daca e din grupul VAG). Se obtine cum am spus mai sus

Toate cele bune!
madalina
Am unit raspunsurile, dar am asa o senzatie de studiu de piata...
popescu81799
continuarea cenzurii
madalina
Popescu, 2 avetismente: unul pentru spamul de aseara, inca unul pentru caps. Nu este nevoie sa tipi, nici sa repeti acelasi lucru in fiecare arie a forumului.
mike.omega
Domnule Popescu, daca nu esti multumit de raspunsurile membrilor acestui forum(care apropo! mi se par mai mult decat la subiect si obiective!) esti liber sa-ti tii pledoariile pe un alt forum, desi nu cred ca vei primi alte raspunsuri biggrin.gif

Cu sau fara voia mea, stiu cam cum merg lucurile cu SH-urile pe raza orasului CT si crede-ma ca iti dai seama dupa fata omului si dupa masina din prima daca e samsar si daca masina e manarita. Mergi prin targ mai multe weekenduri la rand si ai sa vezi ca masinile "bune" stau intr-un anumit loc(cel putin asa e aici), vezi aceleasi fete in proportie de 50% si detalii mai sunt dar difera de "vanzatori".

Apoi daca vanzatorul te convinge, te duci simplu si eficient la un service sau mai multe(stiu pe cineva care a controlat o masina in 4 locuri, ghici de ce ? tongue.gif ) si abia apoi ii dai banu omului!

Daca o sa mai cauti pe forumui(pe aici pe la noi parca nu tin minte sa existe) o sa gasesti topicuri in care ti se explica la ce se te uiti la o masina ca sa-ti dai seama cati km are(in principal starea pedalelor, volanului si a schimbatorului de viteze) smile.gif
HalbaSus
Pai ceea ce vrei tu sa faci practic exista in legislatia noastra de peste 100 de ani. Se numeste obligatia de garantie a vanzatorului pentru vicii ascunse.

Cu alte cuvinte daca tu vinzi o masina care are un amortizor dus, sau teava de esapament e lipita cu scoci, sau prinsa cu sarma, sau motoru mai are 2 zile de viata, etc. iar defectul (viciul) lucrului (in cazul de fata al masinii) era anterior vanzarii (indiferent daca proprietarul stia sau nu de el) atunci poti cere fie rezilierea contractului (adica sa-ti dea banii inapoi si tu sa-i dai masina inapoi) fie reducerea pretului (adica sa-ti dea o parte din bani inapoi). Desigur nu se prea apeleaza in practica la aceasta actiune deoarece:
- Trebuie sa dovedesti ca defectiunea care ti s-a produs are o cauza anterioara vanzarii, uneori se poate dovedi printr-o expertiza tehnica, alteori nu.
- Deobicei o defectiune la o masina nu costa cat un proces, daca il dai in judecata trebuie sa platesti taxa de timbru, avocat, sa astepti 1 an sau mai mult pana se termina procesul, si abia apoi iti poti cere inapoi banii cheltuiti (pe car uneori nu e asa simplu sa-i obtii), in plus inseamna timp pierdut, nervi iar contactul cu sistemul judiciar roman nu e tocmai unul placut...

O masura mai simpla ar fi redactarea unui contract in care sa incluzi clauze de garantie expresa, care sa nu mai necesite interventia judecatoriei. De exemplu sa stipulezi ca orice defectiune care apare in 6 luni de la vanzare se va repara pe cheltuiala vanzatorului. Ce-i drept nu stiu cine ar semna un asemenea contract.

P.S: Am luat licenta band.gif Dau o bere virtuala la toti membrii forumului beer.gif Daca veniti in Oradea o dau si in natura.
James Kilowatt
Felicitari smile.gif beer.gif
Acum ca esti licentiat poate redactezi proiectele alea de lege smile.gif
guerilla
si primesti si berea laugh.gif
felicitari beer.gif
booneK9
Vivat Halba! Felicitatiuni.
Chiar ma gandeam sa trag o tura la Oradea la ceva prieteni. Daca da contez (si) pe tine pentru indicatii pretioase privind crashmele.
Oricum te asteptam la noi in targ, poate-o punem si de legea aia.
Ar fi chiar frumos sa vedem pacte comisorii in contracte de vanzare auto.
Skywalker
QUOTE
P.S: Am luat licenta Dau o bere virtuala la toti membrii forumului Daca veniti in Oradea o dau si in natura.

OFF Topic: Halba, man vineri voi fi doar in trecere prin Oradea, tipm poate ar fi dar am de venit inapoi cu un bus din Cluj iar @350km cu berea nu se prea inteleg.
HalbaSus
Adica vii-mergi cu autobusul ? Si tu poti rezista fara bere ? blink.gif Eu nu pot sa stau in masina la drum lung fara bere decat daca sunt la volan, in rest mi frica blush.gif

P.S: Merci pentru urari, in bucuresti voi trece fugitiv (stau o noapte la socrii) dar daca vreti ne intalnim la mare, inca nu stiu cand voi ajunge acolo dar va anunt wink.gif beer.gif (berea o dau eu si acolo smile.gif)
popescu81799
felicitari pentru licenta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.