Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Kia Rio
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Kia
Catalin82155
Iau in calcul varianta achizitionarii unei Kia Rio 1.4 GSL EX Classic. Ce imi puteti spune? Fiabilitate, consum, intretinere, service Kia?
traian82181
Salut,
Eu am un Rio 1,5 CRDI cumparat acum o luna si ceva, pana acum sunt foarte incantat de masina, l-am achizitionat involuntar, eu vroiam Hyundai Accent dar astia m-au plimbat cu termenul de livrare al masini si m-am enervat, asa am ajuns sa-mi iau KIA.
Si bine am facut (masina este identica cu Accentul dar are unele plusuri:
caroserie mult mai frumoasa, dotari mai multe.
Daca o cumperi in leasing merita masina.
Succes!
Daniel84269
QUOTE(traian82181)
Salut,
Eu am un Rio 1,5 CRDI cumparat acum o luna si ceva, pana acum sunt foarte incantat de masina, l-am achizitionat involuntar, eu vroiam Hyundai Accent dar astia m-au plimbat cu termenul de livrare al masini si m-am enervat, asa am ajuns sa-mi iau KIA.
Si bine am facut (masina este identica cu Accentul dar are unele plusuri:
caroserie mult mai frumoasa, dotari mai multe.
Daca o cumperi in leasing merita masina.
Succes!

am remarcat si eu masina asta, acum ma intereseaza sa aflu despre ea in realitate. De exemplu sa nu ma trezesc ca geeoo30:
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...&highlight=
"Pot decat si eu sa iti spun ca consuma putin.....uite aici experienta cu unul
Am plecat din arad cu un peugeot 206sw 1,4 hdi, am facut plinul 55 l si am plecat spre dusseldorf-germania, cam 1800 km, am refacut un plin la iesire din austria unde au mai intrat decat 43 l si am ajuns la destinatie cu becul aprins... deci in jur de 100 l in 1800 km mers de pensionar ca omul tinea mult sa scoata un consum bun si decat pe anumite portiuni am prins si noi 130-140 km/h in rest max 120 km/h" caruia in loc de 3,6/100 sau ceva asemenator, i-a luat 5.55/100.
Sunt curios de consum, calculatorul ei de bord il indica?
Eu nu cunosc Hyundai Accent dar Rio e vorbita numai de bine
http://www.whatcar.co.uk/car-review-summar...A=17&RT=735
si e cea mai puternica, 110 cp depaseste tot la capacitatea ei.
Nu stiu ce au facut la motorul ei de a iesit asa, ca Ford isi lauda Duratorq TDCi iar motorul de la Kia il depaseste.
Revizia la Kia e la 10000km pe cand la Ford la 15000km.

Eu as dispune de banii de Rio, stii cumva daca sunt de ajuns ca garantie pentru leasing sau trebuie neaparat sa fiu salariat?
traian82181
Daca vrei sa o cumperi cu banii jos nu merita, iar leasingul neaparat sa fie pe firma.
Daniel84269
Eu acum am firma in suspendare.
De ce leasing neaparat pe firma, iese si mai ieftin?
Am vorbit si eu cu Kia si nu mi-a precizat lucrul asta, desi mi-a spus de la inceput ca e foarte scumpa cu banii jos.
traian82181
Pe firma deduci TVA-ul
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.