Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Revizie Matiz
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Daewoo
Marius58255
Zilele astea trebuie sa fac revizia de 10k la un Matiz E . Vreau sa ii pun un ulei bun...am vazut ca in cartea tehnica recomanda 5w30 sau 10w40...voi ce marca ziceti ca e mai buna?
Nu ma refer la uleiuri gen Lukoil , Daewoo si alte minuni...dintre uleiurile bune ... care ziceti voi ce e mai bun? ( Mobil , Castrol , Aral...d'astea?)

Si aceeasi intrebare pt cutia de viteze ( va fi ulei de automata,dar nu ma pot hotara asupra marcii)

Multumesc!
eddie
Daewoo baga deobicei ulei Aral,care este destul de bun,raportand calitate/pret.
Marius58255
si daca nu ar conta ce zice daewoo ... care ar fi cel mai bun ulei pt un motor (de aspirator) cum are Matizul? lasand laoparte pretul ?
James Kilowatt
Daewoo baga Aral BlueTronic, desi nici Aral nu spune ca uleiul asta e facut pentru Daewoo sau GM, si nici GM nu spune sa bagi Aral Bluetronic... In schimb, Aral spune ca SuperTronic ar fi dezvoltat pentru specificatiile GM-OPEL (adica si Daewoo...). Tocmai datorita chestiilor astea cam am alergie la dealeri si mecanici.
Legat strict de matiz, habar n-am ce sfat sa dau.
Tarabostes
eu pe cand aveam matiz am pus Havoline 5w40, ulei sintetic foarte elastic
costa cam 320.000 litrul
vezi la clubdaewoo mai multe detalii
Marius58255
am pus Mol 5w40 si la cutia de viteze Castrol ... acu sa vad ce o mai ramane din masina !

partea misto e ca revizia a fost aproape moca
Marius58255
am pus Mol 5w40 si la cutia de viteze Castrol ... acu sa vad ce o mai ramane din masina !

partea misto e ca revizia a fost aproape moca
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.