Help - Search - Members - Calendar
Full Version: please help.nu mai are putere ca inainte sa se strice
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
florin82141
salutare la toata lume.va rog ajutatima si pe mine.problema este urmatoarea.mi-am achizitionat un opel astra caravan din 2000 cu motor de 2000 dti 16 valve 101 cai.lam luat din germania si am circulat asa cu numerele de toll o luna. am fost plecat in danemarca.cand a fost sa ma intorc acasa dupa 10.000 de km efectuato mi sa stricat pompa de injectie si calculatorul.am platit 3000 euro.problema este ca masina nu mai are viata in ea ca inainte sa se strice.am schimbat filtre si toate cele dar degeba.please help.nu mai imi place cum se infige.inainte mergea cu 210 si acu abia mai ajung la 180.si motorul parca nu are viata.mersi mult
eddie
Nu stiu ce sa-ti spun,daca ai schimbat turbina,ar trebui sa mearga cel putin ca inainte.
Dar ma indoiesc ca inainte ai mers cu 210 km/h.Exista pe forum un topic referitor la viteza maxima a Astrei Caravan.Maxim a ajuns sa se spuna ca s-a mers cu 200 km/h(si asta pe ceas!)
Spre exemplu eu cu Zafira mea,cu acelasi motor am mers maxim cu 180 km/h ! Cam mare diferenta,nu ?

P.S. sa fie vreun limitator de viteza electronic,cand ai pompa de injectie noua ?
florin82141
nu am schimbat turbina.decat calcuatorul si cu pompa de injectie.problema nu este daca am mers sau nu cu 210 inainte dar se simte diferenta ca este mai puturoasa.am fost la opel ca am garantie si mia zis ca este un senzor de aer.ce crezi,sa fie adevarat?iti spun masina nu numai este la fel.daca ai merge cu ea te-ai convinge
TDiFan
In cazul tau poate fi si debitmetrul de aer care este pe duca. Nu ti se aprinde la o viteza peste 140-150Km/h martorul CHECK ENGINE?
florin82141
nu mi se aprinde nimic.la opel mi sa spus ca este senzorul de aer care se gaseste pe burduful ala gros ce pleaca din filtrul de aer spre motor.mi sa spus ca al nu se poate vedea daca o bag pe tester dar mi sa spus ca ala ar fi.nu stiu ce sa zic.si cu debitmetrul ala de aer ce este?ce face ce regleaza si unde se afla sa ma uyit si eu putin la el.
TDiFan
Exact ce ai descris mai sus tu este debitmetrul de aer(MAF = MASS AIR FLOW). Nu prea ai ce sa te uiti la el, deoarece este foarte sensibil. Cel mai bine il duci la tester si vezi ce valori iti da. SA NU CUMVA SA PUI SH!! Nu merita.
florin82141
daca tu zici ca asa se numeste nu te contrazic.dar ce se poate intampla daca mai merg asa cu el ca sunt cam in pom cu bani dupa 3000 de euro cheltuitipe pompa si calculator. :bash: :bash: mersi mult
Alex81724
Florine schimba debitmetrul ca ala e problema 100%. Am avut si eu aceeasi problema. Aici in Cluj repara cineva cu 2 mil. debitmetrul vechi, sau poti sa-ti cumperi unul nou italian(nu este original) la 4 mil lei. Dupa ce il schimbi e alta masina.
TDiFan
QUOTE(florin82141)
daca tu zici ca asa se numeste nu te contrazic.dar ce se poate intampla daca mai merg asa cu el ca sunt cam in pom cu bani dupa 3000 de euro cheltuitipe pompa si calculator. :bash: :bash: mersi mult


In primul rand nefunctionarea MAF-ului duce la o injectarea unei cantitati mai mari de motorina in camera de ardere, rezultand un fum negru. Nu este recomandat sa mergi fara MAF, deoarece pot aparea probleme pe parcurs. Si dupa cum iti ziceam sa nu cumva sa iti pui SH!!!

Imi pare rau de cheltuielile tare ca s-au ridicat asa de mult. In Oradea schimbatul modulului de comanda pompa injectie costa aprox ~400Euro si reparatia calculatorului aprox ~200RON(desigur nu toate se pot repara).

Bafta si sa speram sa nu mai ai probleme.
Geroge73919
Poti incerca si o soultie de curatat injectoarele...
florin82141
te cred este ieftin in oradea dar pe mine mau lasat astea in germania pe autobahn.si cum se face ca la aia nu se repara mai nimic am fost nevoit sa aschimb si calculator si pompa.noroc ca nu miau mai calculat si TVA.ca altfel ma costa cam 3800. biggrin.gif
TDiFan
Nu mai ieftin era daca o aduceai pe platforma ? ~1euro/km.
florin82141
m-am interesat si cat ma costa o platforma.de unde eram eu(nurnberg)si pana la arad nu mai departe ma costa 1000 de euro.eu sunt din bucuresti dar ma gandeam ca poate o repar in arad mai ieftin dar cand mi sa spus cat ma costa mi-am luat gandul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.