Help - Search - Members - Calendar
Full Version: schimb de motor
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mercedes Benz
paul81732
doresc sa schimb motorul la un 230c benzina din 1977 cu unul diesel din 2000 cutie automata 220 cdi ! ma puteti ajuta cu sfaturi , ce problem as putea intimpina daca ati mai auzit de asemenea modificari
Paul
Sebastian39516
In primul rand trebuie sa verifici daca motorul diesel intra in locul celui pe benzina. In mod obisnuit motoarele diesel au gabaritul mai mare. Apoi, daca ai constatat ca sunt sanse sa-l introduci in locul celui vechi, trebuie sa vezi cum o sa stea pe vechile tampoane, iar daca sunt sanse mici sa fie ancorat bine, ce modificari trebuie sa faci pt a amplasa tampoanele in alte pozitii. La acest capitol trebuie sa te gandesti si daca poti monta si celelate piese de pe langa motor: cutia filtrului de aer, rezervorul cu lichidul de racire, eventual bateria etc . Odata calculate si aceste dificultati, gandeste-te cum o sa vina montata maneta care actioneaza cutia de viteze automata(aia cu pozitia parcat, R, D etc). Trebuie sa faci niste masuratori si sa vezi daca ai de taiat din tabla, data alta gaura etc. Asta o sa fie si cea mai nasoala parte!! Trebuie sa te mai gandesti si daca primesti omologare pt o astfel de modificare, cat costa omologarea si cat costa investitia in sine. Cam la lucrurile astea m-am gandit eu. Poate te vor mai ajuta si altii cu ceva sfaturi. Succes!
Gociu75
nu o sa iti dea omologarea la RAR. Nu se mai accepta astfel de modificari. AM avut dificultati sa schimb motorul cu unul mai mare de pe aceeasi serie de masina. Adica am de 2000 si am vrut sa pun de 2500 tot diesel si ar fi fost super dificil. O sa ai f multe probleme sa poti monta un astfel de motor pt ca nu se potrivesc montantii. Trebuie sa schimbi suspensia sa tina o greutate mai mare. Nu stiu daca tine grupul la un cuplu muult mai mare. Sincer as zice sa o lasi balta, dar daca o faci sa mearga si o si inmatriculezi respectele mele
Catalin34341
Eu am facut schimb de motor de pe benzina (2.6) la 2.5 diesel. Am omologat...tot ce trebuie. Si masina merge brici (deja am doua drumuri la mare facute). Am adaptat si clima...e totul ok.
Ideea este ca la RAR se accepta (eu am facut asta acum 1 luna jumate) insa e hartogaraie mare (proiect acte etc).

Daca vrei sa faci schimbul, pana la urma vei reusi (la mine a durat 2 sapt cu tot cu acte) asa ca e ok.Mai trebuie schimbat talonul la politie ( o banalitate) si gata.

BAFTA!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.