Help - Search - Members - Calendar
Full Version: vanzare auto - proceduri legale
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Pe82036
Vreau sa ma ajutati si sa imi spuneti ce acte trebuie facute daca vand o masina catre o pers fizica. Problema este ca trebuie sa ma deplasez intr-un alt oras si nu stiu cat timp imi iau actele.
Trebuie sa astept radierea (2 ZILE) si apoi sa merg sa o sterg de la fisc?
trebuie notar, sau ajunge un contract i9ntre parti?
multumesc.
stelian61244
nu,na-i ce radiere sa astepti fara fisa completata care o iei de la politie.
acte necesare : carte de identitate a autovehiculului,talon inmatriculare,fisa de radiere comletata si stampilata la circa financiara unde are domiciliul proprietarul(adica tu ),contractul de vinzare cumparare in trei exemplare,B.i. sau C.I. vinzator si cumparator.
daca faci radierea in alta localitate ,trebuie sa ai fisa completata si stampilata cu tine din localitatea ta si atentie din momentul in care ai depus actele de radiere la politie , masina este radiata ,deci daca cumparatorul nu se ocupa din timp pentru depunerea actelor de inmatriculare provizorie sau definitiva nu poate pleca cu ea de la politie (in caz ca va duceti cu masina acolo),deci atentie la pasii pe care ii urmati !!!
nu sint sigur dar cred ca radierea se face unde ar domiciliul proprietarul,nu cumparatorul.
un prieten de al meu a cumparat o masina din calarasi (unde a facut actul de vinzare-cumparare),a venit la bucuresti cu ea ca aici sta,apoi aplecat la constanta cu maxi taxi ca acolo domicilia proprietarul,acolo a facut radierea;deci sa te duci in alta localitate nu cred ca rezolvi ceva decit sa ii duci masina cumparatorului,bafta si astept sa ne spui pataniile prin care o sa treci.
bogdan43846
Actele necesare sunt bune!! Doar ca poti face radierea tu Politia unde locuiesti tu, si apoi el isi face inmatricularea unde vrea el !! La Politie cand te duci trebuie trebuie sa fie si el trecut in acte si trebuie sa te decizi cu numerele. Altfel in momentul in care o radiezi nu se va mai putea circula cu masina pentru ca nu mai ai numere si iti trebuiesc numere provizorii!!!!
stelian61244
fals,chiar daca lasi numerele anterioare pe masina ,ea este RADIATA !! in hirtii ,talonul se opreste la politie unde faci radierea si se da numai fila cu i.t.p.; asa ca atentie la urmari:circulatia pe drumuri publice cu o masina neinmatriculata,pe deasupra si cu nr. false !!! = CAZ PENAL ,nu stiu daca merita riscul (asta era sa o patesc chiar eu cu o masina,noroc ca nu am avut de mers decit 3-4 km.)
bogdan43846
Ce am zis de este fals!!!
george84450
Vad ca aici se discuta niste probleme care pe mine ma depasesc si chiar am nevoie sa stiu.... Daca vreau sa cumpar o masina radiata, cu nr provizorii, dar nu de la cel care a radiat-o, ci de la cel care a cumparat-o de la acesta....deci proprietarul a radiat-o, a vandut-o radiata cu act de vanzare-cumparare la un birou de acte auto, si-acum vreao eu s-o cumpar. Eu pot s-o inmatriculez pe numele meu fara probleme?Actele sunt toate, la numar... aparent..
Multumesc anticipat!
eddie
@george84450
Poti,dar eu nu as lua masina de la un samsar !
Incearca sa iei o masina direct de la proprietar,e mult mai indicat ,mai afli cate ceva despre istoria masinii,o scoti si mai ieftin...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.