Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Distributie Clio Symbol
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Renault
Gabriel79872
Salutare .... stie cineva de pe aici pe la cat ma duce schimbarea distributiei ... tot kitul ....?
Si chiar e nevoie sa fie facuta exact la 60.000 sau se poate schimba si pe la 65-70 ?
Multumesc anticipat ... !
mircea82103
distributia e importanta nu sari peste nr de km la care e prescrisa schimbarea risti sa faci varza motoru.
eddie
La diesel,se schimba distributia la 60.000 de km. sau la 4 ani,daca nu ai kilometrii de-ajuns...
Gabriel79872
E pe benzina masina. Am aceasta dilema fiindca am ajuns la 53000 km si trebe sa fac revizia, fiindca m-au ametit astia ba ca se fac reviziile din 10 in 10 mii ba din 15 in 15 .... si acum am ajuns la 53.000 si urmatoarea revizie o fac la peste 60.000 si nu stiu ce sa fac .... daca sa o fac acum sau nu .... ! Masina e din 2004 asa ca nu trece de 4 ani .... ! Si m-ar interesa si c-am cat m-ar costa .... nu de alta dar tare prost stau in momentul de fata financiar ... :evil:
Daca-i musai sa o fac, o fac si pe asta nu am incotro.....
eddie
La diesel costa exact 24 de milioane,daca asta te ajuta la ceva,dar sunt convins ca diferenta e mica...
Gabriel79872
E pe benzina masina. Am aceasta dilema fiindca am ajuns la 53000 km si trebe sa fac revizia, fiindca m-au ametit astia ba ca se fac reviziile din 10 in 10 mii ba din 15 in 15 .... si acum am ajuns la 53.000 si urmatoarea revizie o fac la peste 60.000 si nu stiu ce sa fac .... daca sa o fac acum sau nu .... ! Masina e din 2004 asa ca nu trece de 4 ani .... ! Si m-ar interesa si c-am cat m-ar costa .... nu de alta dar tare prost stau in momentul de fata financiar ... :evil:
Daca-i musai sa o fac, o fac si pe asta nu am incotro.....
piston-forje83145
si la benzina e la fel tot 60.000 sau 4 ani.si daca ai facut km inainte de 4 ani,cei 60.000 trebe neaparat sa o schimbi.
piston-forje83145
si la benzina e la fel tot 60.000 sau 4 ani.si daca ai facut km inainte de 4 ani,cei 60.000 trebe neaparat sa o schimbi.
piston-forje83145
tot curea e nu imbatrineste la diesel altfel decat la benzina,sau se uzeaza altfel. biggrin.gif
Gabi84616
La Filaret te costa cam asha: kitul de distrubitie vreo 250 de dastia noi, numai ca daca nu ai schimbat intre timp curelele si intinmzatorul de la alternator, de regula se schimba odata. Daca nu le-ai schimbat si pe astea te costa vreo 850 de roni, rolele alea intinzatoare fiind foarte scumpe. Am un Clio Symbol care a facut 4 ani dar are doar 50.000km si totusi am schimbat distributia pentru ca e posibil cureaua sa fie uzata etc... Si reviziile la benzina se fac din 10.000km in 10.000km DACA circuli mai mult in afara oraselor, daca nu recomandarea este sa faci reviziile din 8000 in 8000...
piston-forje83145
nu e numai de uzura,imbatrineste si cauciucu si se poate rupe
Gabriel79872
In cele din urma am schimbat si distributia la Serus. Ca in orice service m-au mai pus sa schimb o gramada de alte chestii, discuri de frana, placute, pompa de apa, etc... intr-un final am ajuns cu o factura de 3.400 RON ... si dupa tot ce i-am facut masinii, am mai si vandut-o ... ! :wave:
eddie
Macar ai facut un om fericit ! Sa nu-ti para rau !
Cu siguranta nu te va injura si nu va spune ca i-ai vandut un jaf ! biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.