Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vas lichid servo golllllllll!!!!!!!!!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Andrei59324
Dimineatza cand am ajuns la masina am gasit o pata mare langa roata din stanga fata.....mai tarziu am descoperit ca este de la mine am virat roata si....toata bascula si planetara era plina de lichid pt servo....cand am deschis vasul d servo ...era gol....Curios ca am mers cu masina in ziua aia si a mers stas .....are careva vreo idee ....a patit cineva asa ceva...???
DORU
Da, completeaza lichidul si mergi la service. Daca il pierzi repede (vei auzi un "muget" la virarea volanului), tracteaz-o pe platforma. Ti s-au dus garniturile de la caseta directie...
Andrei59324
M-am uitat aseara si am vazut ca se scurge lighid pe la burduful de la iesirea din servo....prin ambele parti...
Elvis61841
Intra pe www.servodirectii.com ai sa vb cu un tip pe nume Traian care are o firma de reparat servodiretii in Italia ,stai linistit ca nu tre sa mergi acolo sa o rezolvi ,se rezolva in tara si zic io la un pret bun ,stiu cativa Opelisti rezolvati ffff bine de Traian .Poti si pe servodirectii@yahoo.com
Andrei59324
Am vb cu un prieten care lucreaza la opel si mi-a zis ca e stricata caseta de directie....e posibil sa fie un simering spart.....
MI-a zis ca nu exista kit d reparatie pt aceasta pb ,......sg solutie este sa cumpar alta caseta de directie care e cam 600E....
Chiar nu se poate repara..??
A K U
QUOTE(Andrei59324)
Am vb cu un prieten care lucreaza la opel si mi-a zis ca e stricata caseta de directie....e posibil sa fie un simering spart.....
MI-a zis ca nu exista kit d reparatie pt aceasta pb ,......sg solutie este sa cumpar alta caseta de directie care e cam 600E....
Chiar nu se poate repara..??

Dobitocii astia de ingineri nemti care au facut in asa fel incat sa nu poti schimba o piesa, ci numai s-o inlocuiesti... Probabil s-au gandit sa le dea sa manance si vanzatorilor de piese si cinstitilor de mecanici din service o paine alba. Nu te lua dupa astia, sunt sigur ca se poate repara. Mai au putin si-o sa ne spuna ca trebuie sa schimbam motorul pentru o bujie. Ce cretini si spagari nenorociti :puke:
trami
Demontarea casetei si inlocuirea simeringurilor nu este o problema, nu exista caseta capsulata, asa cum sustin unii.
Exista intr-adevar defecte ireparabile: cremaliera ruginita sau cu dintii uzati, lovituri sau fisuri in corpul casetei, uzuri in dreptul segmentilor, etc. Oricum, astea se vad numai dupa ce se demonteaza caseta si nu poti spune de la inceput ca nu se repara si trebuie alta noua.

Cateva casete demontate:
VW Golf4:


Land Rover Freelander:


Opel Astra G:


@ Doru si Elvis, multumesc.
Elvis61841
Si uite ca a venit muntele la Mahomed , omul potrivit la locul potrivit .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.