Help - Search - Members - Calendar
Full Version: la cati km se face un service pt motociclete
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini pe doua roti
calinoiu74547
:boxing: [color=red][/color]am observat ca nimeni nu discuta despre service moto.oare de ce? as dori cateva informatii despre service si intretinere.vreau sa-mi achizitionez una cu acte in regula si noua.si am nevoie de informatii pentru un mic calcul.(revizii piese ce se schimba si toata socoteala,si cum se procedeaza) diferite capacitatati,modele etc. e cineva capabil sau sunteti varza toti.
am cautat pe forum-uri si nimic concret pe subiect.
Armadyllo
QUOTE(calinoiu74547)
:boxing: [color=red][/color][b] e cineva capabil sau sunteti varza toti.b]


:evil: amigo...daca ai citit ceva posturi de pe forum-ul asta...ti-ai fi dat seama ca e axat mai mult pe masini.Rubrica "moto"...e la o cota mai slaba de atentie...sau ceva asemenea.Informatiile pe care le cauti le gasesti la dealeri...pentru ca ele variaza de la marca la marca.Din postul tau vad esti cam pe langa subiect.Nu e bine sa te prezinti aici cu exprimari asemea:"diferite capacitati,modele".Daca tu nu stii ce vrei...noi nici atat.Da ceva detalii si poate te ajutam
calinoiu74547
beer.gif scuze eram putin distrat,dar am apelat la masini.ro pt ca totusi am vazut cateva discutii interesante si variate fata de alte pagini si ma gandeam ca din multitudinea de utilizatori ai acestei pagini cineva sa-mi ofere cateva informatii de la cei care au asa ceva pe care in alta parte nu le pot gasi.totusi ma intereseaza un motor de 600 sau 750cc supersport.ma gandeam ca totusi cineva are asa ceva si poate oferi ceva informatii.
pretorian
Pai spune concret ce info vrei si noi astia varza care avem motoare incercam sa te ajutam bicycle.gif , ce anume marca te-ar interesa ? super sport fac multe marci care din ele te intereseaza, vrei 600 sau 750 e diferenta de putere destul de mare intre ele chiar daca la capacitate e dif de doar 150 cc, asa ca ........... fii mai concis.
mike.omega
Daca 600-750 inseamna supersport? Atunci cele de 1000cmc ce mai sunt? :angel:

PS: un search cu Google te ajuta sa gasesti minim 2 forumuri speciliazate pe moto de la noi din tara smile.gif
Armadyllo
MIke...alea de 1000-1300 sunt HyperSport! biggrin.gif Aici de ex...prin revistele de specialitate motoarele sunt clasificate cam asa (deci nu e nevoie sa specific:"R sau RR")..de la 750 cmc in sus = clasa "Superbikes"...iar mai jos 600; 650..clasa = "Supersport"

Sa lasam gluma deoparte...si sa vedem ce vrea colegul nostru.POate totusi se mai gandeste si pe la capacitatile astea :600-750...mai da si ceva modele blush.gif
calinoiu74547
scurt:yamaha yzf.honda cbr.kawa zx. ma intereseaza cati km rezista si intretinerea(treba cu reviziile).daca nu ma satisface fiabilitatea ma orientez spre un bmw.treaba e' ca nu ma intereseaza o sportiva de 1.000 pt ca sunt prea puternice si putin mai grele.m-am gandit la o capacitate mai mica pt ca sunt mai usurele. si pt inceput sunt mai indicate.daca doriti mai la obiect o sa ma documentez putin cu modele mai exact si va transmit pt ca nu am timp sa fiu la curent cu absolut tot ce e pe piata nou.in final multumesc oricum si am ramas la"yamaha yzf.honda cbr.kawa zx"
pretorian
QUOTE(calinoiu74547)
.in final multumesc oricum si am ramas la"yamaha yzf.honda cbr.kawa zx"

pai altele mai sport nu prea sunt, a ar mai fi gsx-r de la suzuki, io pot sa-ti recomand pe oricare din ele ramane acum preferinata ta, gustul tau, ca si intretinere nu costa mai mult decat o masina ( ulei 4 l ; f. ulei ; f aer; ) 400 lei recomandabil la viteziste sa se schimbe cam la 5000 km si din cand in cand (20.000 km) placute de frana, trebuie avut in vedere spray-ul de lant si cel de degresat lantul si discurile, 7-80 lei.
La un schimb de 5000 la care inlocuiesti doar ulei, si filtre scapi mai ieftin adica in jur de 400 lei, daca trebuie sa cumperi tot ce am scris mai sus ajungi undeva la 800 lei dar asta numai o data pe an.
Multumit ?
Armadyllo
...uite eu iti prezint CBR 600F...un motor excelent...

6800 Km = schimb ulei
14000 = schimb ulei + filtru, gume
22000 = schimb ulei, filtru de aer, bujii, reglaj supape
27000 = schimb ulei + filtru , bujii, gume
38000 = gume
41000 = schimb ulei + filtru, pastile de frana, kit de transmisie
49000 = schimb de ulei, gume
56000 = schimb ulei + filtru, filtru de aer, gume
67000 =schimb de ulei, bujii, gume
74000 = schimb de ulei + filtru, filtru de aer
79000 = guma spate
81000 = guma fata
85000 = schimb de ulei, filtru de aer, directia revizuita, lant de distributie + tensorul, reglaj de supape
92000 = gume
95000 = schimb de ulei + filtru, filtru de aer
104000 = guma spate
10600 = schimb de ulei + filtru, filtru de aer, guma fata

deci asta-i tot ce mi-a zis tipul ca a bagat in ea...preturile nu le-a scris.. dar poti sa-ti dai seama cumva de cheltuieli.
pretorian
o curiozitate Armadyllo,
cbr-ul tau sau al cui e are 106.000 de km ? blink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.