Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Afisaj KM Opel Astra G 2001
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Alex81724
O alta problema cu masinutza mea
De 2 zile nu mai imi merge afisajul din bord. Este luminat dar nu mai apar cifre. Am desfacut panoul cu ceasuri dar ca sa ajung la afisaj tre sa desfac si ceasurile. Se pot desface dar mi-e frica ca o sa le decalibrez si nu imi vor mai arata valorile corect.
Ce parere aveti? Cum s-ar putea repara?
MULTUMESC.
Elvis61841
Nu am desfacut pana acum bordul dar nu cred ca daca-l desfacui ai ce decalibra sau deregla .Da un reset prin decuplarea bateriei timp de 10 min.
Alex81724
Nu poti sa scoti cablajul pe care este amplasat display-ul decat daca scoti si ceasurile. Problema e cand pui inapoi indicatoarele ceasurilor; risti sa nu le pui la aceleasi valori si astfel nu vor mai indica valorile corect.
TDiFan
Poti sa dai ceasurile linistit jos. Se desface cu o cheie stelata de 7(CRED!!) in sus vre-o 2 surubul si se da capacul transparent jos. Ai grija cand scoti ceasurile la cabluri. Vezi ca poate nu e afisajul cu doar un led de iluminare ars. Bafta!
Alex81724
QUOTE(TDiFan)
Poti sa dai ceasurile linistit jos. Se desface cu o cheie stelata de 7(CRED!!) in sus vre-o 2 surubul si se da capacul transparent jos. Ai grija cand scoti ceasurile la cabluri. Vezi ca poate nu e afisajul cu doar un led de iluminare ars. Bafta!


Am dat jos tot panoul dar indicatoarele ceasurilor nu le pot scoate. Si daca le-as scoate mi-e frica ca nu o sa le mai pun bine inapoi si astfel nu o sa mai indice valorile corect. Becul e ok, display-ul este luminat dar nu mai apar cifrele. A mai defscut cineva INDICATOARELE ceasurilor?
TDiFan
Scoti tot panoul cu grija afara. Cand o sa il montezi la loc si o sa pui contactul acesta se autocalibreaza. O sa ti se para ca a innebunit bordul biggrin.gif . Eu l-am desfacut in iarna, mi s-a ars ledul care ilumineaza afisajul.
Alex81724
QUOTE(TDiFan)
Scoti tot panoul cu grija afara. Cand o sa il montezi la loc si o sa pui contactul acesta se autocalibreaza. O sa ti se para ca a innebunit bordul biggrin.gif . Eu l-am desfacut in iarna, mi s-a ars ledul care ilumineaza afisajul.


Si cum desfac acele indicatoarelor ?
TDiFan
La ce anume te referi ? Trebuie toata placa scoasa (turometru si velocimetrul).
Alex81724
QUOTE(TDiFan)
La ce anume te referi ? Trebuie toata placa scoasa (turometru si velocimetrul).


Am scos placa afara cu idicatorul de apa, turometru, kilometraj, indicator motorina, dar nu pot sa scot indicatoarele de pe ax. Trebuie scoase indicatoarele ca sa am acces la cablaj.
TDiFan
ciudat... la mine nu a fost nevoie sa dau indicatoarele jos. O sa ma uit zilele astea sa vad ce poti face.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.