Help - Search - Members - Calendar
Full Version: impreza 2.0 vs clio III RS
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2, 3
G e o r g e
vreau sa aud parerile voastre .

impreza : 2.0 160cp , 8.8 demaraj , 210 vit max. are caroserie sedan , 4 usi + portbagaj si este AWD .

clio III RS : 2.0 197cp , 6.9 demaraj , 225 vit max. are caroserie in 3 usi , n-are portbagaj decat pentru un rucsac, la fel si cu locul pe bancheta din spate.

dupa mine :
impreza + : spatiu, tractiune integrala, este o masina corecta
- :n-are gadgeturi

clio + :poti pune pe el fel de fel de gadgeturi, este mai fun
- :este mica rau de tot
air_wolf
clio III rs clar nu este o masina de familie. e mai practica in oras, unde probabil ca ii este si locul wink.gif mai sprintena ca impreza (cred ca impreza cintareste mai mult, dar nu sint asa sigur).
gadgeturile pe mina nu m-ar interesa: cu cit pui mai mult cu atit scad performantele. daca are ac si o chestie care produce sunete prin boxe e ok.
per total cred ca ar cistiga clio III rs.
Paul46623
Tot Clio III RS. O masinuta fasneata, practica pentru oras sau drumuri nu prea lungi, cu max 1 pasager.

Si are gadgeturi. Yay gadgeturi!
florin55503
pai si la ce va folosi masina asta? daca doar pt fun atunci clio. daca se urmareste si plimbari chiar cu familia atunci clio nu isi mai are rost clio/ mai degraba subaru
G e o r g e
vreau sa vad + uri si - uri din partea voastra smile.gif

amandoua masinile au valente sportive , clio fiind chiar foarte sportiva cu un edmaraj in doar 6.9 secunde .

amandoua papa cam la fel benzina , deci consumul este irelevant .
DORU
Eu aleg Impreza:

- integrala
- spatiu superior
- imagine exclusivista

Ce nu-mi place la Reno:

- cale de rulare uda > aderenta precara
- masinuta fun, o alergi si atat, nici macar un week nu-ti permiti la munte (garda la sol mica si portbagaj infim)
- in oras mai mult o chinuiesti, cate sprinturi la semaor iti permiti, avand in vedere traficul aglomerat si camere video?
madalina
Nu sunt cam multi cai pentru masina cu tractiune fata la clio?

Masina de fun, pentru o singura persoana sau o familie fara copii: Clio.
G e o r g e
288 l vs 401 l volum portbagaj .


si cateva poze smile.gif
florin55503
clio +

-mai rapida
-mai frumoasa
-pur si simplu atrage privirea

- uri
-portbagaj mic
-oricate stele ar avea si ramforsari suparfata de deformare e f mica si mie nu imi prezinta incerdere

impreza
+
mai spatioasa
tractiune integrala (depinde din ce punct de vedere privesti si ce cauti)
porbagaj
pare mai sigura
poate mai fiabila

-
mai lenta
mai urata
G e o r g e
...
G e o r g e
...
G e o r g e
impreza
G e o r g e
...
G e o r g e
...
ncristi
Greu de tot de ales...

Care este diferenta de pret?
G e o r g e
impreza 16900 cip , la clio rs nu se stie inca .
DORU
QUOTE(florin55503)
-
mai lenta
mai urata


Stiu, gusturile nu se discuta, insa mie imi place mai mult Impreze decat Clio. E mai serioasa si asta ma atrage.
Mai lenta? Daca nu mergi la liniute, e bun demarajul. Mai ales iarna... blush.gif Si cred ca poti opera cateva modificari pt a spori nitel si performantele dinamice, nu, George?
G e o r g e
un pic da ... o poti duce in 180 cp - 190 cp si pe impreza smile.gif
HalbaSus
Clio:
+ arata mai bine (designul e mult mai sportiv, cu difuzor de aer in spate si diferite semne "sportive" care individualizeaza modelul: scaune sport, mai joasa, la design castiga detasat)
+ mai rapid
+ presupun ca e mai "fun to drive"
+ mai configurabil (mai multe gadgeturi disponibile)

- spatiu mic
- imagine de marca ieftina (daca te intreaba cineva ce masina ai si tu zici clio , toata lumea se va gandi automat la clio symbol, iar tu va trebui sa-i explici jumat' de ora ca defapt nu e vorba de clio symbol-ul care il stie toata lumea, si ca ai o groaza de cai putere si jante de 17 si ai dat o galagie de bani pe masina asta biggrin.gif)
- nu e foarte practica.

Impreza:
+ AWD
+ spatiu mai mare
+ mai practica
+ Imagine (nu excelenta dar oricum mai buna decat la clio, daca zici impreza lumea se va gandi la wrx, daca zici clio lumea se va gandi la symbol)

- design (e uratica)
- mai lenta
- taxe vamale (indiferent ca e vorba de 6%, 10%, 30% tot taxe se numesc, si tot la stat merg)
G e o r g e
CODE
        Impreza SEDAN    clio RS

        2.0R    2.0

        5MT    6MT

Capacitate cilindrica        cmc        1,994    1998

Putere maxima (DIN)       CP / rpm        160 / 6.400    197 / 7250

Cuplu maxim (DIN)          nm / rpm        186 / 3.200    215 / 5550 rpm

Alezaj si cursa                mm        92.0 / 75.0    82,7 / 93

Raport compresie        10.0    11.5

Sistem alimentare               Injectie multipunct           Injectie multipunct

Capacitate rezervor         litri        50    55

Viteza maxima               km / h        210    215

Acceleratie (0-100 km/h) s        8.8    6.9

Urban        12.5    12.2 l/100

Extra-urban        7    7.1 l/100

Combinat        9    8.9 l/100

Poluare Combinat        214      209 g/km

Directiei                         tip        Angrenaj cu cremaliera si pinion    

Suspensii    Fata    Suspensie independenta tip MacPherson cu arcuri elicoidale    independenta

    Spate    Suspensie independenta tip dual link cu arcuri elicoidale    in H

Raza de bracare            (m)        5.2    5.5 - 5.7

Frane    Fata    Discuri de frana ventilate    Discuri de frana ventilate

    Spate    Discuri de frana       

Sistem ABS        4 senzori / 4 canale cu Distributia Electronica a fortei de Franare    

Anvelope                                              205/50R16    215/45 R 17

Lungime                      (mm)        4,465    3991

Latime                         (mm)        1,740    1768

Inaltime                       (mm)        1,440    1484

Ampatament                (mm)        2,525    2575

Ecartament ( mm )    Fata                                            1,485    1402

    Spate                                          1,475    1412

Garda la sol (gol)          (mm)        150    120

Greutate, gol                (kg)        1310    1315

Capacitate de remorcare (kg)        1,200    800

Volum portbagaj (l)        401    288 / 1028
guerilla
am voie sa zic ca nici una? :angel:
G e o r g e
ai voie sa zici niciuna dar doar daca dai o alternativa .
air_wolf
impreza nu e mai practica. clio poate rabata bancheta si obtine un volum de incarcare mai mare.
la imagine impreza da mai bine pentru ca atunci cind zici "am o impreza" toti vad un sti. chiar si unii proprietari o vad asa (pot deduce din modul in care o conduc, desi n-au in comun decit numele).
eu as prefera un clio care poate decit o impreza oloaga...
G e o r g e
8.8 demaraj la impreza , nu chiar "oloaga"

pai la clio poti rabata bancheta , dar cine mai sta pe scaunul de la sofer , ca unul ca mine nu ar mai avea loc smile.gif

4 persoane + bagaje poti pune in impreza in clio nu .
DORU
QUOTE(G e o r g e)
un pic da ... o poti duce in 180 cp - 190 cp si pe impreza smile.gif


Ce bine suna !
Clar, Impreza !
air_wolf
QUOTE(G e o r g e)
8.8 demaraj la impreza , nu chiar "oloaga"

pai la clio poti rabata bancheta , dar cine mai sta pe scaunul de la sofer , ca unul ca mine nu ar mai avea loc smile.gif

4 persoane + bagaje poti pune in impreza in clio nu .


biggrin.gif mai adaugam o sec la demaraj daca posesorul are 3 digiti la cintar biggrin.gif nu, evident ca nu e "oloaga" (uitasem ghilimelele), dar nici wrx sti nu este. chiptuning poti face la ambele si iar nu se schimba nimic. nu vad de ce as merge cu 4 persoane si bagaje. prietenii isi pot lua si ei o masina (nu sint adeptul taxiemetriei pe banii mei).
evident, cu nevasta-mea si cu fi-mea bagajele intra mai greu in clio, care ar putea fi doar o a doua masina (am experienta cu palio-ul meu) - dar totusi pot fi bagate, mai ales daca bancheta e fractionabila 1/3 - 2/3.
Sergiu75148
QUOTE(air_wolf)
la imagine impreza da mai bine pentru ca atunci cind zici "am o impreza" toti vad un sti. chiar si unii proprietari o vad asa (pot deduce din modul in care o conduc, desi n-au in comun decit numele).


... de unde se vede cat de mult conteaza "imaginea" pentru proprietarii de masini din RO (mare diferenta fata de restul Europei...). Adica, prefer sa imi iau o masina care nu-mi place, dar are imagine in randul majoritatii...

Iar mai sus am citit o mare aberatie:
"Clio III RS. O masinuta fasneata, practica pentru oras sau drumuri nu prea lungi, cu max 1 pasager".
Luati-va toti hummere si autobuze, fratilor...
madalina
familie din 2 adulti si un copil, plecati in concediu fiecare cu cate o geanta de voiaj de dimensiuni medii. Unde incap toate? Doar puse pe bancheta din spate. Nue vorba de hummer sau autobuz, dar este o diferenta intre clasa mica si compacta, medie, nemaivorbind despre faptul ca o masina in 3 usi nu este deloc practica.
Sergiu75148
QUOTE(madalina)
familie din 2 adulti si un copil, plecati in concediu fiecare cu cate o geanta de voiaj de dimensiuni medii. Unde incap toate? Doar puse pe bancheta din spate. Nue vorba de hummer sau autobuz, dar este o diferenta intre clasa mica si compacta, medie, nemaivorbind despre faptul ca o masina in 3 usi nu este deloc practica.


Corect.
Dar nici sa afirmi ca Clio III e o masina pentru O PERSOANA !! Totusi, nu e motoreta...
HalbaSus
O familie formata din 2 adulti (responsabili) si un copil nu isi va lua clio sport... pur si simplu masina nu a fost gandita pentru asa ceva... cand mergi cu copilul in vacanta ai nevoie de o masina spatioasa si sigura, clio sport nu e nici una nici alta... in schimb e rapida biggrin.gif (chestie care nu e neaparat necesara daca mergi cu copilul in masina).
Target-ului clio-ului sport sunt tinerii necasatoriti sau fara copii ...
G e o r g e
va rog ramaneti la subiect .

stiam de la inceput ca clio este o masina pentru 2 persoane . punct .

mai departe .
HalbaSus
Pai depinde de necesitatile celui care cumpara masina... am stabilit deja ca nu are nevoie de spatiu pt mai mult de 2 persoane, deci clio ramane in cursa.

Intrebari care s-ar mai pune:
Are nevoie de AWD ?
Daca sta in oras, intr-o zona usor accesibila un FWD pare suficient, e drept ca AWD-ul ajuta si in alte conditii dar nu este o necesitate. Daca in schimb sta pe o strada neasfaltata, greu accesibila iarna, intr-o zona in care nu exista dezapezire, etc... atunci awd e obligatoriu deci ramane impreza.

Stilul de condus e normal sau mai sportiv ?
Clio permite un stil de condus ceva mai sportiv datorita performantelor mai bune, nici impreza nu e tocmai lenesa dar e semnificativ mai lenta decat clio.

Cat de important e aspectul ?
Daca tine mult la aspectul exterior al masinii atunci impreza nu prea e o optiune, eventual daca are de gand sa o modifice (un bodykit de wrx spre exemplu).

Cat de importante sunt dotarile ?

Eu personal nu as alege nici una nici alta... nu mi-as lua impreza pt ca nu imi place cum arata (parere subiectiva) si nu mi-as lua clio pt ca e renault (da, stiu, sunt o victima a ideilor preconcepute... asta e). As alege intre: golf GT/GTI, Skoda RS, polo gt/fabia RS (cu anumite rezerve), mini cooper, mazda3 GTA, Mazda MX5, Alfa 147, honda civic, seat leon spirit (modelul vechi)...

Daca totusi as fi fortat sa aleg intre cele doua cred ca as merge pe clio... dar ar fi o decizie extrem de grea.
Paul46623
@Sergiu75148: N-am zis ca aia e un minus. La fel ca air_wolf nu sunt adeptul carausiei pro bono. Tot cum a zis air_wolf, Clio e mai spatioasa in portbagaj, deoarece poti rabata bancheta, crescand volumul de la 288 la 1028 (sincer acuma, cine naiba ar sta pe locurile din spate ? Sunt oricum nepractice; mai degraba as scoate bancheta cu totul).

QUOTE(HalbaSus)
Target-ului clio-ului sport sunt tinerii necasatoriti sau fara copii ...

Bingo. N-am copii, nu-s casatorit si nici nu ma incearca pofta de asemenea sporturi extreme, cel putin nu pe viitorul mediu. De asemenea am sub 1,80 (1,77 sau 1,78, nu stiu exact, ultima oara cand m-am masurat a fost demult de tot). Clio III RS e exact "pe tzeava mea".
G e o r g e
DORU
Ma repet: linia este agresiva si totusi civilizata. Mie imi place! biggrin.gif
Bianca81932
Apropo f1anatic intre o impreza de 2.0 si un renault clio III RS ce ai alege?

just for info smile.gif
f1anatic
George...tu stii ca eu voi spune Subaru. Insa pot spune un lucru. In general evit "hatchback" si "station-wagon" pentru motivul ca...iarna daca vrei sa umbli in portbagaj - vii de la magazin plin de sacosi , cind deschizi usa se face frg in TOATA masina. La un sedan...deschzi portbagage-ul si atita tot.

Plus eu am o lipsa acuta de spatziu si poate si un pic claustrofobic. Nu imi plac lucrurile mici...n care sa ma simt inghesuit. O calatorie mai lunga...ceva bagaje...la munte cu prietena...etc...se aduna toate. Mai e si varu Gigi si cumatrul Pavel si unchiul Bebe care mai trebuie sa vina citeodata cu tine...si ce faci...unde incap in Renault ? Subaru il inghite si pe el...relativ comfortabil.

Si apoi este ultima consideratzie...poate cea mai importanta. Doamen Fereste...ai accident si sint turtite usile de nu le potzi deschide. In sedan ai 4 usi care sa le potzi deschide si iesi...4 geamuri care le potzi cobori (daca nu sint sparte). In Renault...numai 2 usi...plus a 3-a in portbagaj care in general nu o potzi deschide din inauntru si numai 2 geamuri care se deschid.
Alegerea mea va fi intotdeauna
sedan > wagon > coupe

Ghici de ce nu imi plac masinile "soft top" ?
f1anatic
QUOTE(Bianca81932)
Apropo f1anatic intre o impreza de 2.0 si un renault clio III RS ce ai alege?

just for info smile.gif


Am raspuns detaliat la locul unde a fost pusa intrebarea ! Subaru...dar trebuie sa citesti si de ce...tzine in general de sigurantza...spatziu
f1anatic
si as mai aduga asta...Subaru face in general masini foarte solide...foarte bune la impact / crash testing.

Oricum...orice impact nu este chiar fizica aplicata bilelor de biliard...insa o masa mai mare...inseamna totusi o protectzie mai mare.
guerilla
QUOTE(f1anatic)
Ghici de ce nu imi plac masinile "soft top" ?

pen'ca nu poti cara caprioara pe soft top? laugh.gif

george, mie nu-mi place nici una.
da, daca in loc de clio asta era megane-ul rs, poate poate. ca la bani nu va fi diferenta mare intre ele.
da, daca in loc de impreza era legacy, iarasi poate poate.
da asa, e fix pix. ca si cum mi-as cumpara trotineta si i-as pune nos si as vrea sa car si prietena cu ea. nu se poate nenea, nu se poate.
clio e prea mic, prea scump, prea.. sint prea multe de minusuri pentru mine c a sa ma faca sa nu vreau asa ceva.
iar impreza... de ce 2.0 si nu wrx? daca tot e sa-mi iau ceva macar sa nu ma oftic peste 2 luni ca vreau mai multa putere si nu mai am de unde. sti is bani aruncati pe geam (stim cu totii ca un wrx il duci ca putere cel putin la aceeasi putere la care duci sti-ul, da cu mai putini bani per total).

si acu ca sa creasca inima-n vlad - de ce nu skoda octavia rs? laugh.gif
f1anatic
QUOTE(guerilla)
QUOTE(f1anatic)

Ghici de ce nu imi plac masinile "soft top" ?

pen'ca nu poti cara caprioara pe soft top? laugh.gif


Winner by K.O. : Guerilla !

Dar poate George are si el un buget in minte si cu WRX sare peste !
Bianca81932
QUOTE(guerilla)
QUOTE(f1anatic)

Ghici de ce nu imi plac masinile "soft top" ?

pen'ca nu poti cara caprioara pe soft top? laugh.gif

george, mie nu-mi place nici una.
da, daca in loc de clio asta era megane-ul rs, poate poate. ca la bani nu va fi diferenta mare intre ele.
da, daca in loc de impreza era legacy, iarasi poate poate.
da asa, e fix pix. ca si cum mi-as cumpara trotineta si i-as pune nos si as vrea sa car si prietena cu ea. nu se poate nenea, nu se poate.
clio e prea mic, prea scump, prea.. sint prea multe de minusuri pentru mine c a sa ma faca sa nu vreau asa ceva.
iar impreza... de ce 2.0 si nu wrx? daca tot e sa-mi iau ceva macar sa nu ma oftic peste 2 luni ca vreau mai multa putere si nu mai am de unde. sti is bani aruncati pe geam (stim cu totii ca un wrx il duci ca putere cel putin la aceeasi putere la care duci sti-ul, da cu mai putini bani per total).

si acu ca sa creasca inima-n vlad - de ce nu skoda octavia rs? laugh.gif



pentru ca era vorba de una din variantele astea pt o fata smile.gif si crede-ma oricat de sportiv ar conduce....wrx este putin cam mult pt fete....parerea mea

Iar skoda, multumesc dar...pas
air_wolf
a fost o data ca niciodata, pe cind subaru nu facuse inca impreza, o tipa pe nume Michele Mouton, care a concurat in cea mai tare grupa a tuturor timpurilor: grupa B. pe un audi quattro sport fata de care impreza wrx sti e doar un mielusel...
ca sintem noi misogini si-am crapa de ciuda sa vedem o tipa in sti e alta poveste biggrin.gif
f1anatic
QUOTE(air_wolf)
ca sintem noi misogini si-am crapa de ciuda sa vedem o tipa in sti e alta poveste biggrin.gif


Ah ce imi doresc eu sa cunosc o fata care sa conduca un Subaru turbo cu cutie manuala...

Da n-am noroc in viatza...(si asta nu e vraja). Chiar NU am de vreo 2 luni.
James Kilowatt
Te-a parasit pentru unul cu un lexus automata? Nu spune ca a plecat pentru un BMW!
La noroc ma refeream smile.gif
air_wolf
pai insoara-te si ia-i nevestei una turbo... biggrin.gif
madalina
QUOTE(f1anatic)
QUOTE(air_wolf)

ca sintem noi misogini si-am crapa de ciuda sa vedem o tipa in sti e alta poveste biggrin.gif


Ah ce imi doresc eu sa cunosc o fata care sa conduca un Subaru turbo cu cutie manuala...

Da n-am noroc in viatza...(si asta nu e vraja). Chiar NU am de vreo 2 luni.


Pai cunosti virtual o fata ce a condus STI.... :angel: si forester 2.5 turbo cu cutie manuala....
f1anatic
QUOTE(madalina)
Pai cunosti virtual o fata ce a condus STI.... :angel:


Ah Mada...nu vrei o tura si cu Subaru meu ? Itzi dau cheile si eu astept pe bordura ?

QUOTE(MR)
Te-a parasit pentru unul cu un lexus automata? Nu spune ca a plecat pentru un BMW!
La noroc ma refeream :smile:


Ah...daca ma parasea pentru BMW muream. Pentru Lexus acceptam.

Problema este ca a plecat (norocul) brusc si fara explicatzii logice...si incerc de o luna sa il conving ca nu e bine...si ca orice motive invocate sint cu adevarat superficiale. Hai sa spun ca de cind m-a parasit norocul am slabit vreo 15 kile...si imi iubesc norocul...si sint convins ca "norocul" e cu adevarat tot ce pot gasi in materie de noroc mai bun in viatza ! Sincer...era tot ce imi doream. TOT CE IMI DOREAM IN VIAZTA !

Ce viatza mizerabila.
madalina
QUOTE(f1anatic)
QUOTE(madalina)


Pai cunosti virtual o fata ce a condus STI.... :angel:


Ah Mada...nu vrei o tura si cu Subaru meu ? Itzi dau cheile si eu astept pe bordura ?



Daca nu e circuit, pista ceva degeaba. Ca asa conduc si in Romania!
f1anatic
QUOTE(madalina)
Daca nu e circuit, pista ceva degeaba. Ca asa conduc si in Romania!


LOL. Pai tocmai ai pus punctul pe P de la pista. De asta itzi dadeam si cheile...ca mie mi-ar fi fost frica bicycle.gif

Uite...joia pe 29 am ratat din nou ocazia sa conduc la Indy. Sincer treaba cu condusul pe circuit aici nu e o problema. Sint baietzi la club care o fac. Eu sint om linistit, pasnic, nu am hobby-uri periculoase, idei traznite...daca ma vezi pe strada treci de mine fara sa ma bagi in seama. Uite prietenul meu TRS (din Illinois)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.