Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Litoralul romanesc in anul 2006
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
Pages: 1, 2
HalbaSus
In cateva zile scap de licenta asta imputita (one way or the other...) si dupa aceea in cel mai scurt timp vreau sa plec in vacanta. In ultimii ani am mers la mare o saptamana (cu cate o escala de o zi la munte).

Anul asta in schimb am o dilema... Sa ma duc sau nu la litoralul romanesc ?

La televizor se tot arata ca plaja e plina de alge care s-au uscat si put ingrozitor... plus niste delfini morti in descompunere... turisti nemultumiti, etc... In plus toata lumea zice ca preturile sunt mari si mai bine ma duc in alta parte (bulgaria, grecia, turcia, croatia). Asta ca sa nu mai amintesc ca s-au pus peste tot camere de parca am fi la big brother. Totusi eu as vrea sa ajung la litoralul romanesc... care chiar daca e plin de mizerie, manele si alte cele... m-am obisnuit cu el blush.gif

Intrebari (daca a fost cineva anul asta pe acolo):
- E chiar asa de grava situatia cu algele ? Am fost acum 3 ani la mamaia si intradevar erau multe alge... nu insuportabil de multe dar erau. Ce-i drept eu am stat chiar in capatul statiunii (hotel lido) si lumea zice ca acolo ar fi mai multe alge decat in restul statitunii... Anul asta m-am gandit sa merg mai spre mijlocul statiunii... situatia cu algele e la fel si acolo ?
- In ultimii 2 ani am fost la eforie nord si mie mi-a placut mult, dar sotia zice ca e cam mica plaja (lucru adevarat)... dar acolo nu erau alge aproape deloc, s-a schimbat situatia ?
- Daca ar fi sa ma duc la litoralul romanesc ce statiune/hotel recomandati ?
- A fost cineva in bulgaria ? Cum sunt conditiile/preturile ? Din ce am vazut pe net si la tv preturile la cazare sunt un picut mai mari... preturile la bere/mancare cum sunt comparativ cu litoralul nostru ? Conditiile sunt chiar asa de bune ?


O alta varianta (foarte) tentanta ar fi grecia. Preturile din cate am vazut sunt OK (la cazare cel putin)... a fost cineva pe-acolo ? recomandari ceva ? Cum e drumul ?
James Kilowatt
Croatia se pare ca e supraaglomerata acum, si probabil va fi si dupa ce iei licenta cu brio, ceea ce-ti si dorim smile.gif Arata astia la televizor puzderie de oameni, drumuri si autostrazi blocate de turisti, preturile s-au cam dus in sus... ar merita cred in iunie sau in septembrie, pentru ca iulie si august sunt perioadele in care ia vacanta occidentalul si da navala smile.gif
HalbaSus
Croatia e destul de jos pe lista mea de preferinte... nu stiu de ce... drumul e bun... (ma rog, cand nu e aglomerat) dar daca e sa plec in afara sunt mai atras de grecia decat de croatia blush.gif
madalina
Il asteptam pe mike pentru impresii despre litoralul romanesc 2006. Eu Eforie Nord nu suport, prea e statiune de badarani. In schimb Mamaia este de fite si scumpa.

pentru Bulgaria vezi PM.
mike.omega
laugh.gif Se minte poporu cu televizoru! La greu!
Aseara ma fost in mamaia smile.gif ca daca unii au scapat de liceenta, altii au scapat de bac biggrin.gif
Eu am fost pentru un concert cu Voltaj care era undeva in zona Castel dar am gasit loc de parcare abia vizavi de Rex(Cuando pentru cunoscatori).
Nu am mai urmarit ce s-a spus la TV despre litoral insa pot sa va asigur ca sunt pline hotelurile/parcarile si plaja din Mamaia! Pur si simplu a venit lumea iar ceea ce spun la TV sunt in mare parte minciuni. Au fost alge, au fost delfini dar lucrurile astea s-au inlaturat de mult, in noapte respectiva mai exact! biggrin.gif

Din pacate nu am ajuns in alte statiuni de pe litoral dar am inteles ca prin Eforie nu prea merge "treaba", sigur in Vama e lume dar personal nu agreez ideea, prin celelalte statiuni nu stiu....
Va arat si niste poze facute in Mamaia saptamana trecuta cand era vant si au murit atatia oameni inconstienti!

APROPO! DACA NU STITI SA INOTATI NU VA DUCETI IN LARG IAR DACA MAREA ESTE AGIATA(ADICA SUNT VALURI) NU INTRATI IN APA!!! ESTE FOARTE PERICULOS SI CHIAR LA MAL VA PUTETI INECA, CU APA NU NE JUCAM! (am fost si eu la un pas de inec acum mai multi ani cand au murit aprox 30 de pers. intr-un interval de 2 sapt, pe mine m-a salvat faptul ca stiam sa inot foarte bine si nu eram in larg!)

Pozele:











VECTOR
am reusit sa ajung si eu la plaja ieri,pentru a doua oara pe anul asta. mamaia nu se compara inca cu albena sau nisipurile de aur,insa este departe de ce se prezinta in campania negativa de la televizor. plaja este relativ curata, s-au montat cosuri de gunoi din 10 in 10 metri,sunt puncte de prim ajutor,apa este calda si fetele frumoase ca de obicei. si la fel de sumar imbracate ca de obicei biggrin.gif . deci situatia nu e chiar asa de rea,insa daca vrei sa alegi bulgaria,nu o sa regreti.conditiile sunt mult peste litoralul romanesc, calitatea serviciilor este superioara iar preturile sunt mai mici la cazare,sau la fel... tinand cont ca si la ei este varf de sezon acum. eu am fost si anul trecut si anul asta in nisipurile de aur, si o sa merg iarasi de cate ori am ocazia.
Arheopterix
Un cunoscutdi Suedia,a fost la Mamaia.
Iata o patanie....
Au fost el si cu sotia la restaurant.Unl bun,
Omul pe la 50 si putin de ani,cu un seria 5 ,arhitect de meserie (deci nu rupt in fund...).
A comandat peste la gratar.
Dupa aproape o ora de asteptat,a primit peste prajit.
Cand i-a atras atentie ospatarului,ala ia raspuns ;"Dar nu tot peste e?".
La replica "atunci mananca-l tu..".
Ospatarul a zis " Daca nu va convine,sa nu m-ai veniti pe aici..".
eddie
Chestia cu plaja plina de alge se intampla si la case mai mari,deci priviti si luati ca exemplu...Miami Beach ! Sa nu cumva sa mergeti acolo,ca sunt alge ! biggrin.gif
eddie
Doamne,cate alge ! biggrin.gif
mike.omega
He he Vectore ai dreptate! Mai avem de munca pana ajungem la nivelul celor din Albena insa nici cu Mamaia nu ne e rusine biggrin.gif

Intr-adevar se prea poate sa dai peste servire proasta prin restaurante si alte astfel de locuri blush.gif
Alex-F1
Halba, daca-ti pun aici niste poze din Muntenegru (facute personal, nu din reviste sau alte smecherii), la pariu ca nici n-o sa mai stai pe ganduri? Pur si simplu numai avantaje pe toate planurile....servicii ireprosabile, preturi mici la cazare/mancare, distanta scurta, drum f. bun, peisaje care-ti taie rasuflarea, apa limpede ca cristalul, nisip fin, locuri breathtaking de vizitat, mancare excelenta si variata, viata de noapte, terase cu bere din 20 in 20 de metri biggrin.gif etc etc...ce vrei mai mult de-atat? Chiar nu exista nici macar un dezavantaj....poate ar fi faptul ca aia nu prea stiu engleza, dar ala sa fie tot baiul.... Io acolo am fost, deci asta iti spun din proprie experienta...in rest....din auzite de la cunostinte/prieteni ar fi super-ok si in Grecia si in Turcia....acuma depinde fiecare ce asteptari/pretentii are de la locul in care isi petrece vacanta.... Oricum, daca poti sa eviti litoralul romanesc, fa-o fara parere de rau.... blush.gif Vacanta placuta si baftoi la licenta.... :wave:
Arheopterix
Da Alex,ptr tine e usor de spus,dar ptr cei din sud,sa strabata tara ,plina de gropi,in lung si lat e destul de neplacut.Mai ales cand esti in concediu.
E cca 1500 km in plus.E suficient sa i-ti taie cheful.
Din pacate nu sunt curse charter ptr Muntenegru.
HalbaSus
Pentru mine e mai aproape croatia decat turcia, grecia, mamaia, etc... Dar in momentul de fata inclin spre litoralul romanesc (mamaia), desi sunt constient de irationalitatea acestei decizii.
Alex-F1
QUOTE(Arheopterix)
Da Alex,ptr tine e usor de spus,dar ptr cei din sud,sa strabata tara ,plina de gropi,in lung si lat e destul de neplacut.Mai ales cand esti in concediu.
E cca 1500 km in plus.E suficient sa i-ti taie cheful.
Din pacate nu sunt curse charter ptr Muntenegru.


Ca de obicei, ai perfecta dreptate, dar sfatul meu era exclusiv pt. Halba, care e din Oradea, deci e convenabil si pt. el, nefiind nevoit sa traverseze tara! arigato.gif Pt. cei din jumatatea estica a tarii, e clar ca Muntenegru nu este chiar cea mai buna alegere, pe motivul expus de tine! Daca as fi din Bucuresti de exemplu, clar ca as alege Grecia mai degraba decat Muntenegru sau Croatia...
Mie-mi place de Halba: e 100% constient ca face cea mai proasta alegere cu litoralul romanesc, dar el tot acolo se duce, ca un patriot ce e! :romania: biggrin.gif La urma urmei hai sa zicem ca poti sa te distrezi si sa te simti relativ bine si pe litoralul nostru....asa ca....berea sa curga si-n rest....mare si soare...ura si la gara (sau la volan) beer.gif band.gif
HalbaSus
@Alex-F1, ma bucur ca ai inteles motivatia mea... inca nu m-am decis 100% dar sincer cred ca tot la mamaia/litoralul romanesc o sa ajung. Nu neaparat din patriotism, dar dupa cum ai spus si tu distractia nu este direct proportionala cu serviciile oferite.

Eventual daca mai apuc si o sa-mi permit dupa vacanta pe litoral mai merg cateva zile si in alta parte (Ma tenteaza o vacanta in ungaria, cateva zile in budapesta si eventual la balaton)... am mai fost pe-acolo si e super misto... singura problema e ca balatonul e un lac si nu o mare (chiar daca e un lac mare de tot smile.gif).
Adr1an
Halba, decizia iti apartine. Poate ca totusi trebuie sa traiesti cateva din "neplacerile" litoralului romanesc ca urmatoarea data sa nu iti mai trebuiasca sa mergi pe-acolo.. Si mie imi este dor ca n-am ajuns la mare demultisor insa nu stiu de ce dar dupa ce toata lumea face litoralul cu "ou si cu otet" parca mi se taie pofta. Un lucru cu care toata lumea poate fi de acord este ca preturile la mare sunt exagerate (cazare/mancare/bautura) si nu reflecta calitatea serviciilor.. Nu vreau sa ma las influentat de parerea vecinului dar cred ca este loc pentru imbunatatiri. Nu cred ca sunt pretentios cand spun toate astea.. totusi muncim pt banii astia si atunci cand vrei sa ii cheltui ai niste asteptari.
AZAZEL
eu am fost laq mamaia pe la mijlocul lui iunie. am stat 5 zile. in perioada respectiva statiunea era ocupata 20%. am mai fost la mamaia si in vara anului 2004.

in iunie plaja era extrem de curata, cei drept am stat la un hotel(jegos) de langa IAKY, si cand stateam la plaja stateam pe plaja din dreptul hotelului iaky. si acolo curatau aia in fiecare seara . a ost ok. anul acesta si in 20004 am stat cap la cap 17 zile si nu am avut parte de alge.

du-te linistit. oricum mu veoi avea parte de serviciile de afara.

in centrul mamaiei sunt 2 terase construite 100% din lemn. una se numeste terasa taraneasca si cealalta terasa romaneasca. nu imi mai aduc aminte care si cum este. insa iti recomand sa stai la cea mai mica ca si dimensiuni dintre ele. servicii super. oameni amabili. mancare destul de scumpa. 2 persooane manaca foarte bine cu vreo 6-7-8 sute de mii. palinca din partea casei
CRG
eu merg de ceva vreme buna numai in vama. de ce?

simplu: cel mai bun remediu impotriva galagiei (soacre, manelisti si copii foarte mici) sunt nudistii... biggrin.gif

ps: merg la marea romaneasca doar in week-end. Nu vreau sa-mi risc concediul, pe care-l petrec afara.
HalbaSus
Si anul trecut se spunea acelasi lucru: litoralul romanesc e imputit si e mai scump decat peste tot. Eu m-am dus la eforie nord si am gasit (in cea mai scumpa perioada) un hotel de 3 stele, conditii super, personal amabil, la pretul de 1.400.000 camera dubla (camera era super de altfel) iar Ursusul rosu la hotel era 25.000 lei beer.gif si nici in statiune nu trecea de 40.000... In acelasi an niste prieteni s-au dus in ceva vila/casuta de vacanta in croatia, au platit ceva mai mult pe cazare (care desi era destul de OK nu era hotel, au platit ceva mai mult pe drum (vignete/chestii) iar partea groaznica a fost ca au platit peste 3 euro/bere... Chestie care i-a ruinat financiar.

Apropo, stie cineva cam cat e halba de bere pe plaja ? Niste preturi aproximative bineinteles...
florin55503
QUOTE(maryuskkk)
.

in centrul mamaiei sunt 2 terase construite 100% din lemn. una se numeste terasa taraneasca si cealalta terasa romaneasca. nu imi mai aduc aminte care si cum este. insa iti recomand sa stai la cea mai mica ca si dimensiuni dintre ele. servicii super. oameni amabili. mancare destul de scumpa. 2 persooane manaca foarte bine cu vreo 6-7-8 sute de mii. palinca din partea casei


oamenii sunt super tari acolo. serviciile la fel. sta patronul in fata si daca te vede ca ai vrea sa intri te roaga te imbie. in mamaia nu e dracul asa de negru dar din pacate a ajuns o statiune in care se face turism sexual la greu. o buna solutie e sa inchiriezi un apartament. anul trecut am luat unul la intrare in mamaia foarte modern de 2 camere a costat 1200000 lei pe noapte. in turcia merita sa te duci doar pentru a vizita tara care superba si e plina de monumente istorice. in grecia merita dar chiar daca cazarea e oarecum comparabila cu cea de la noi ca si preturi (calitatea serviciilor nu intra in discutie) te rupe la restul. in insule insa e mai ieftin si patronii sunt ff de viata
HalbaSus
QUOTE
oamenii sunt super tari acolo. serviciile la fel. sta patronul in fata si daca te vede ca ai vrea sa intri te roaga te imbie. in mamaia nu e dracul asa de negru dar din pacate a ajuns o statiune in care se face turism sexual la greu


Si cu ce ma afecteaza asta pe mine (sau pe oricine altcineva) ? Bine, eu ma duc cu sotia deci e clar ca nu am de gand sa apelez la aceste servicii dar daca altii o fac in aceasi statiune in care stau eu... nu vad care e problema. Mai mult ma deranjeaza terasele cu manele de care probabil nu o sa scap :bash: Dar macar mai aud niste versuri haioase (de anul trecut am retinut: "un bemve seria 7 cu numele meu pe acte" si "ce le'nebuneste pe femei, un bemve seria trei" biggrin.gif

Cred ca pana la urma ramane mamaia, puteti sa-mi recomandati un hotel bun (raport calitate/pret)... preferabil 3 stele si preferabil pana in 2 milioane/camera (aici nu stiu daca o sa reusesc sa ma incadrez).
air_wolf
majesticul e ok. si cel de linga iaki e bun, coroana parca se numeste, nu mai stiu exact. din pacate in afara de mamaia nu prea ai multe optiuni... statiunile sint in cadere libera din cauza aspectului si din cauza plajelor. iar o contributie mare o au si oamenii care nu inteleg sa mearga cu o punguta in care sa arunce resturile de mincare si sticlele goale.
florin55503
halba sincer in mamaia nu am prea auzit manele pe la terese. am fost acum 2 weekenduri. si a fost ok. si eu am fost cu prietena dar daca o sa faci o plimbare seara pe "faleza" pur si simplu sar in ochi pipitele cu fustite roz sau verzi machiate strident.
petre 1
mda,tocmai ce am venit azi din faimoasa mamaia ce am gasit ??nimic care sa ma faca sa ma intorc vreodata acolo.jeg si oameni nesimtiti la greu,un sat de vacanta dezastruos in care manelele erau la ordinea zilei.ce sa mai zic dezolant, cu siguranta pe viitor am sa merg in bulgaria,turcia sau oriunde in alta parte.
si ca si cum nu a fost suficient ca am fost pe cel mai murdar si infect litoral din europa,intr-o dimineata mi-am gasit si maina lovita.
Bianca81932
De-acord cu tine Petre smile.gif Litoralul romanesc nu ofera in prezent o calitate a serviciilor direct proportionala cu preturile practicate.....un motiv in plus sa mergi pe litoralul altora tongue.gif Am auzit ca la Albena sunt super servicii la aceleasi preturi ca la noi. Iar litoralul turcilor e recunoscut pt servicii de calitate la preturi ok smile.gif
petre 1
oo in oricare din tarile spuse de mine preturile sunt mai mici decat in mamaia,unde daca stai si analizezi putin nu intelegi de ce costa asa mult (calitate-servire-pret).o alta faza care face rusine litoralului romanesc sunt militienii de la rutiera care si daca opresti sa cobore cineva din masina iti dau amenda.altceva nu mai am de spus am cam zbarcit-o anul asta,dar asta e invatare pentru viitor
HalbaSus
bine, dar pana la urma... cat costa berea in mamaia ? (pe plaja si pe terase)
AZAZEL
QUOTE(HalbaSus)
bine, dar pana la urma... cat costa berea in mamaia ? (pe plaja si pe terase)


la tersele bune, o bere buna , de la tuborg in sus este peste 50 000. de exemplu gosser (preferata mea) la o terasa faina este 60 000.

am gasit la o terasa nu mai stiu numele carlsberg la 330cl la 70 000. dar acesta este un caz rar.
HalbaSus
50-60k la terasa e ok... presupun ca pe plaja e in jur de 40k... oricum trebuie sa fii atent la chestiile astea la mare... acum 2 ani am fost la mamaia la ceva restaurant mai figurant (era cu geamuri de sticla de jos pana sus si avea vedere catre mare) si acolo ne-am uitat doar la preturile mancarurilor (care erau oarecum accetabile) dar berea era 70.000 Silva... acum 2 ani... :bash:
A K U
Oricum nu s-a schimbat nimc pe asa-zisul litoral romanesc: plaje murdare, cocalari la greu, apa cu Obiecte Plutitoare Neidentificate (vorba vine), manele la 7 milioane de watt, hoteluri de 4 blink.gif stele in care aerul conditionat nu functioneaza si la TV vezi 2 posturi (trait pe pielea mea), chelneri nesimtiti si servicii pe masura, preturi de-ti sta mintea-n loc, da' fite la greu. Eu unu' m-am lecuit, de la 2 ani am fost la mare in Romanica in fiecare an, da' anul asta ma duc oriunde altundeva. De ce sa-mi bat joc de banii, de concediul si de linistea mea? Din punctul meu de vedere, litoralul romanesc poate sa se duca unde si-a intarcat dracu' copiii, pana nu fac ceva astia nici ca mai calc pe-acolo.
bakhus70370
Si eu stateam si ma gandeam unde sa ma duc la mare anul asta.Si mi-a venit o idee.Daca tot vroiam liniste si pace (departe de calculatoare,interneti,esca,vijelie si vecini care isi pun termopane la 8 dimineata) mi-am adus aminte ca stiu un orasel (Durau) pe langa lacul Bicaz.Pe 22 imi iau cortul si prietena si o tai intr-acolo.Ma indoiesc ca o sa am parte de servire proasta si plaja murdara tongue.gif
guerilla
eu zic sa stai mai bine acasa si sa cugeti mai mult smile.gif
nu cred ca vrei Durau - drumuri ca dupa bombardament, hoteluri comuniste, mancare buna intr-un singur loc dar astepti de behai.
daca vrei sa intri in rezervatie (adica sa urci pana la fantanele de exemplu) marchezi o taxa de 7ron de cap drumet.
mai bine te duci la lacul rosu sau la izvorul muntelui sau daca tii mortis la durau cauta pensiune turistica in sat (am vazut unele chiar misto).
bakhus70370
"Problema"mea e ceva mai delicata.Am un prieten care are o "viluta"acolo si in perioada aia e libera (ce convenabil,nu?) dar oricum n-am de gand sa stam prea mult "in casa" ca de-aia imi iau cortul.In ceea ce priveste restaurantele....nu numai ca imi place sa gatesc dar prietena mea spune (culmea) ca atunci cand am chef si timp sunt un bucatar excelent.Deci partea ta proasta pt mine nu numai ca nu e proasta.dimpotriva smile.gif In ceea ce priveste drumul.... am Lada,nu prea imi fac probleme wink.gif
guerilla
sa-mi spui cand te intorci cum a fost biggrin.gif si sa nu spui ca n-ai fost atentionat.
drumul pana la durau e ok. sa nu o iei pe axiala ca nu mai ajungi. mergi pe la poiana.
meridian82062
QUOTE(E d d i e)
Chestia cu plaja plina de alge se intampla si la case mai mari,deci priviti si luati ca exemplu...Miami Beach ! Sa nu cumva sa mergeti acolo,ca sunt alge ! biggrin.gif


si pe plaja in los angeles sunt alge!
booneK9
Ia te uita, bre... nici america nu mai e ce-a fost...
unde sa mai mergi sa faci o plaja decenta?
Poate numa'n Seychelles.
Alex-F1
QUOTE(HalbaSus)
Ma tenteaza o vacanta in ungaria, cateva zile in budapesta


Yeah, daca tot ajungi la Budapesta, poate te bagi si la cursa de F1 de la Hungaroring (06.08.2006) :coolspeak: .... bilete pe scaune nu stiu daca mai prinzi, poate doar de alea in picioare, dar oricum tot vezi ceva chiar si de langa circuit....stiu io un loc super-beton... whistling.gif ....daca vrei detalii despre asta, da-mi un PM si vorbim acolo!
HalbaSus
De cand nu mai e hakinen in f1 nu ma prea intereseaza... cu cine sa tin ? cu shumi ? no freakin way ? cu alonso nu am nimic dar renault ? please... automat ma gandesc la clio symbol si imi vine sa :puke: In plus cu noile regulamente care cer ca masina de formula 1 sa functioneze minim 3 ani sau 100.000 km tongue.gif mi se pare ca tot spectacolul s-a dus...
Alex-F1
Lasa astea man....e o experienta unica in viata omule....n-am mai auzit un pasionat al masinilor sa spuna ca n-ar vrea sa mearga la o cursa de F1 blink.gif ...ciudat.... daca ai ocazia, n-o pierde, du-te macar o data si vorbim dupa aia... Iti dai seama daca nevasta-mea si maica-mea mi-au cerut biletul (biletul e transmisibil, e pt. o persoana) sa intre pe rand si ele putin in tribune sa vada mai de-aproape toata treaba??? blink.gif ...si ele n-au absolut nici o treaba cu masinile, nu conduc, nimic....dar le-a placut la nebunie....au zis ca e super, dar cam scary biggrin.gif Daca ai merge si ai spune ca nu ti-a placut, nu mai ai ce cauta pe forumul masini.ro... :ban: Deci, du-te, n-o sa regreti...pe pariu...
mike.omega
Cum se face curse F1 pe litoralul romanesc si eu n-am aflat? tongue.gif
Reveniti la topic ca era interesant biggrin.gif
HalbaSus
A fost cineva in italia ? Zicea cineva ca a fost in Bibione si a fost super ok, any thoughts ? cazarea am vazut ca e la preturi relativ rezonabile, preturile la mancare, bere ?

Chestia misto e ca la ei "sezonul maxim" adica cel mai scump incepe in 4 august, deci as mai putea apuca pana atunci niste cazari mai ieftine... drumul ar fi bun (destul de lung dar 90% autostrada)... foarte tentant cu alte cuvinte.

mike: sper ca nu se considera off-topic... defapt initial titlul dat de mine era "la mare" tocmai fiindca nu stiam la care mare vreau sa ma duc... e drept ca litoralul ma interesa/intereseaza cel mai mult dar sunt deschis spre alte optiuni.
R a z v a n
QUOTE(CRG)
eu merg de ceva vreme buna numai in vama. de ce?

simplu: cel mai bun remediu impotriva galagiei (soacre, manelisti si copii foarte mici) sunt nudistii... biggrin.gif

ps: merg la marea romaneasca doar in week-end. Nu vreau sa-mi risc concediul, pe care-l petrec afara.


daca te duci si w-endul asta si daca iti face placere iti fac cinste o bere sa-ti mai treaca din suparari...
CRG
pai chiar am fost (LOL), da' abia acum am vazut postul tau.

ps: am plecat inapoi pe la 10:30, ca nu prea se mai vedea soarele... :evil:

@ HalbaSus: mi-am rezervat deja locuri in Paestum, pe coasta Napolitana. De ce? Pentru ca dupa cateva zile de research, am ajuns la concluzia ca e unul din foarte putinele locuri cu apa misto si nisip natural. Quote me later.. biggrin.gif Merg cu masina si oricum incepand cu 26 august, pentru ca pana atunci e camera cu 70 de euro mai scumpa (pe zi...)
bakhus70370
QUOTE(guerilla)
sa-mi spui cand te intorci cum a fost biggrin.gif si sa nu spui ca n-ai fost atentionat.
drumul pana la durau e ok. sa nu o iei pe axiala ca nu mai ajungi. mergi pe la poiana.


Chiar ma speriasei.M-am intors ieri,teafar si nevatamat,atat eu cat si masina.Drumul este surprinzator de bun chiar si in lucru asa cum este pe langa baraj.Probabil ai fost inainte sa-l peticeasca astia sau ai fost pe moto ca inafara de Buzau unde m-au enervat aia cu stopuri care tin 2 minute si sunt din 100 in 100 de metri am mers chiar lin. :wave:
Cristi2
as vrea sa plec la mare. dar ma opresc o zi la Intorsura Buzaului. de acolo am 2 variante mari, din care se mai desprind inca cate 1.

1.I.B. - Buzau - Urziceni - Slobozia-Fetesti-Constanta 370 km
1.1 ar mai fi varianta de la Buzau prin Amara, mai scurta cu vreo 30-40 km (Albesti-Pogoanele-Amara) dar anul trecut cand am fost pe acolo drumul era extrem de valurit, nu puteai circua cu viteza mai mare de 80km/h, dar extrem de liber.
s-a mai schimbat ceva ??

inconvenientul pe traseul prin Buzau ar fi portiunea de langa vulcanii noroiosi, virajata si mai proasta, dar nu e o portiune foarte mare

2.I.B-Brasov-Ploiesti-Urziceni-Slobozia-Fetesti-Constanta
care masoara 415 km - e clar ca drumul e super, dar aglomerat si radiat de faimoasele camere si radare.
2.1 I.B - Ploiesti- Bucuresti-A2-constanta, care e cel mai lung 435 km aproximativ.
anul trecut am mers greu pana la Comarnic , foarte bine pana la Bucuresti insa pe centura ne-am impotmolit si am pierdut mai bine de o ora, circulatia fiind blocata.

ce mi-ati recomanda ??
1.aveti habar de portiunea Buzau -Amara - Slobozia ?? s-a mai reparat ceva ??
2.drumul de la Urziceni la Slobozia am auzit ca e super. e adevarat?
3.ar fi si pe varianta asta grala de radare ?
4.cum e pe centura Bucurestilor ?? dar pe A2 ??
5.sau varianta optima ar fi totusi prin Brasov pana la ploiesti si apoi via Urziceni (diferenta ar fi de 45 de km, dar banuiesc ca drumul e mai bun)
6.cum e actualmente pe valea Prahovei ??

teoretic (si probabil practic) plecarea va fi pe la orele diminetii, 6-7, luni dimineata.

sariti cu o parare, ca dau o bere.
parerea mea.
HalbaSus
Acum postez de la Neptun,, litoralul e foarte ocupat (am fost si in costinesti si e full) dar in rest e OK, cel putin aici nu prea sunt manele (am auzit la vre-o 2 terase dar in rest nu) berea e ieftina beer.gif dovada ca pana la ora asta am baut vre-o 6 biggrin.gif
Plaja e curata in unele portiuni in altele nu prea (depinde de cei care o administreaza), apa e super... ah... si v-am mai zis ca berea e ieftina ? biggrin.gif
booneK9
pai ... hick ... daca bere este ... atunci e de bine ... hick ... parerea mea... hick ... la mai mare.
Concediu placut, distractie maxima si poate si ceva odihna...
R a z v a n
@Cristi
suna la 0213157566 - STARE DRUMURI - te lamuresc aia
R a z v a n
browsing masini.ro in Vama Veche just about...NOW!!! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
EDITED - sorry I hag to take out the photo
acest forum este contagios...humbra e de la leptop biggrin.gif
Alex-F1
Nah, bine ca te-ai tras in poza mai Razvane in mijlocol plajei....ai pus leptopu la picioare :x si ai facut "click".... :clapping: ....asta da viata.... Dar trebuia sa te fotezi in asa fel incat sa iti iasa si ochii biggrin.gif Hai sa ai sedere placuta si mai poti baga niste poze cand ai timp/chef... :wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.