Help - Search - Members - Calendar
Full Version: O masina noua? Intotdeauna o bataie de cap...
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
TheCube
salut, cred ca sunteti obisnuiti cu asta: cum apare cineva nou pe forum, gata, vrea sa-si ia masina. eu nu fac exceptie.

si am vesnica dilema: aia sau cealalta? una mai "tare" fara optiuni sau una mai slabuta si mai "dotata"? noua sau veche? straina sau romaneasca?

dupa ce am macinat toate lucrurile astea vreo 2 luni, am cam renuntat la solenza. acum oscilez intre una straina noua (clio symbol sau chevrolet kalos) si una adusa din afara (golf, polo sau opel).

datorita garantiei si posibilitatii de a face asigurare casco, inclin spre una straina noua. banii pe care pot sa-i obtin (de la banca, desigur) nu pot depasi 11ooo de euro, asa ca modelele ramase in cursa sunt clio symbol 1.5dci fulloptions sau chevrolet kalos 55p.

clio o vezi pe toate drumurile, insa kalos nu am vazut niciodata si n-am o parere fundamentata despre ea. stiu ca are garantie 3 ani (fata de 18 luni). voi stiti mai multe despre aceasta masina? ce ma sfatuiti sa-mi iau? ar mai fi si alte varinate demne de luat in calcul?

va multumesc pentru ajutor.

[ acest mesaj a fost modificat de : de 2004-04-02 14:35 ]
sofer
ideea este ca virgula kalos nu e facut in europa si prin urmare in pret este inclusa vama de 30%.la symbol nu se plateste 30%.daca amandoua au acelasi pret 11000 atunci in cazul lui kalos 11000 - 30%=masina.la clio iti dai si tu seama...
V l a d
sunt de aceeasi parere, as opta pentru clio. desi e pe toate drumurile nu ar trebui sa te intereseze asta. ar trebui sa te intereseze fiabilitatea si confortul tau personal, asta daca vrei o masina noua cu care sa nu ai probleme si in care sa te simti bine. daca vrei masina de fite baga un bmw la mana a doua..... glumesc.
iti recoman clio, am vazut calos si nu am fost deloc impresionat. macar la clio stii care e treaba.
TheCube
nu, nu vreau sa-mi iau ceva "de fitze", nu vreau ceva unic, insa am spus doar ca m-am obisnuit sa vad masina asta si as putea spune ca din punct de vedere estetic am evaluat-o, spre deosebire de kalos. uite, de exemplu, o optiune a fost si fiat panda, insa cand am vazut ca totusi e mica, am renuntat.

cat despre pret, la mine este mai degraba o limita decat un mod de evaluare a performantelor masinii. nu m-as da in laturi sa cumpar o masina chiar la 6ooo eur, numai sa stiu ca merita banii. de multe ori am fost tentat sa spun "gata, imi iau solenza", insa mi-am adus aminte ca asta-iarna suflam in busonul de la benzina de la masina tatei, ca sa se desfaca.
si acum mai am inca o dilema: desi stiu ca renault clio e mult mai bun decat solenza, totusi, raportul pret/performanta e mai bun? totusi, de banii pentru un clio imi iau masina si mie, si sotiei )
Ion
cred ca la banii astia intra in discutie si fiat albea. acuma nu stiu daca e sub clio sau peste clio. nici nu se stie daca se mentine la fel de bine si peste 5 ani, sau daca se umple de rugina.
ultimile fiat-uri (punto 1 si 2 si stilo) sunt ok si n-am auzit pe nimeni sa se planga de ele.

chiar ar fi interesant sa aud pareri despre albea, in comparatie cu clio.
alex20
vezi ca la volksbank poti face imprumut pt masini second hand.la banii astia poti lua si un cielo.sincer si eu am oscilat intre cielo clio si solenza.
am ajuns la concluzia ca cel mai bine ii sami iau o fabia combi din 2003 sau un polo din 2003 ambele sa nu aiba peste 20000 km pe bord(asteas inca in garantie)
succes(tie si mie )
M i h a i
sfatul meu este sa ti-o alegi pe aia care-ti place mai mult. despre nici una nu poate spune cineva ca nu e buna din punct de vedere tehnic, indiferent unde este facuta. personal as alege-o pe aia cu garantie mai mare.
cat despre fiat punto, asa cum zicea ion, ti-o recomand si eu caci posed modelul ii 12.16v si la aproape 40.000 n-am nici o problema. ba inca chiar azi am inregistrat cu o camera cum am mers cu 180km/h. fara trmur fara nimic (geometrie facuta) insa la punto tre sa te multumesti cu portbagaj mai mic. dar pe albea care a mai mare ai motoare de punto asa ca e de bine.
alta recomandare ar fi

bmw

daca iei second hand
vezi si hyundai accent

bafta!
Iulian11
salutare. parerea mea ca la banii care vrei sa ii dai tu pe un clio nou iti poti lua o nemteasca second hand.orice ce ar fi masina nemteasca tot nemteasca ramane.de exemplu la 9000 de euro iti poti lua un opel astra de toata frumusetea.si km putini.sau daca nu iti place poti opta pentruun golf.si nu cred ca ar avea cineva de comentat ca un clio se compara cu un golf.eu de exemplu am un golf din 2002 full fara piele.l-am luat anul trecut cu 12000 la 28000 km.vreau sa iti spun ca nu a trebuit sa ii fac nimic decat schimb de ulei si filtre.acum il vand ca plec din tara si nevastamea zice ca e masina prea scumpa pentru ea. dar repet. la banii astia care dispui ar trebui sa te ma gandesti.
Laurentiu6
taxele de 30% ptr kalos pot fi evitate prin leasing, platindu-se taxe doar ptr valaoarea reziduala a contractului de lasing ( (20% din valoarea masinii).




p.s exact in aceeasi dilema sint si eu. daca nu vrei multe optionale si un peugeot 206 se inscrie in suma de care dispui tu. ar mai fu fiat panda, poate o skoda fabia. mai e si suzuki swift sau ignis....si in cazul meu in finala au ramas clio si kalos. imi place mai mult kalosul ca design, e mai bine dotat. in schimb astept putin sa vad daca se extinde reteaua de dealeri/service ca nu vreau sa risc sa bat 300km ca sa-mi schimb ceva la masina

[ acest mesaj a fost modificat de : de 2004-04-05 09:52 ]
alex20
eu am optat pentru skoda fabia combi second si-s super multumit.este varianta de compomis intre o masina mica de oras si una de drum lung plus ca designul mi se pare f reusit
Laurentiu_007
eu iti recomand o vectra b secon hand.masinile gen clio symbol sau kalos sunt slabe.este adevarat ca in primii ani sunt f. rezistente, dar peste 5,6 ani vei avea mari belele.aste nu sunt masini sa rezste in timp.incerca sa mergi cu o masina facuta pt. piata din vest si iti spun ca nu te vei mai gandi la kalos sau clio symbol.te-ai intrebat de ce clio symbol nu se vinde in franta?iti spun eu:nu corespunde d.p.d.v. calitativ pt. piata franceza.asa ca eu iti recomand un second hand; iar la banii astia gasesti ceva super tare.
TheCube
"la banii astia" nu e chiar termenul potrivit. ca sa pot sa-mi iau un clio nou trebuie sa iau 75% din valoarea masinii de la banca, iar alti 10% de la prieteni. asa ca, daca mi-as lua ceva la mana a doua, nu as da mai mult de 5-6ooo de euro pe ea. trebuie sa-mi pastrez ceva rezerve pentru defectiunile posibile a aparea. iar la 6ooo de euro nu prea poti sa aduci ceva in tara(pentru ca daca-mi iau sh imi iau doar de afara). cu atat mai putin "ceva tare".
in plus, eu nu vreau o masina super, ci doar una care sa merite banii. dar sa merite cat am dat pe ea. daca e adevarat ca un clio nu ma tine mai mult de 5-6 ani, la cati bani dau pe el, mai bine-mi iau dacia berlina. tata are una de 25 de ani si inca se tine bine. glumeam, desigur, nu dati cu pietre.
o alternativa ar fi sa mai astept 1 an si sa-mi iau o octavia, dar mi-a intrat in cap ca vreau sa-mi iau anul asta masina si nu prea o sa-mi treaca.
va multumesc pentru idei, imi prind foarte bine ca sa iau in calcul si lucruri la cre nu m-am gandit singur.

[ acest mesaj a fost modificat de : de 2004-04-05 14:24 ]
V l a d
bafta multa, sper sa iti gasesti masina care sa te tina si sa iti placa cel mai mult, dar parerea mea este ca nu o sa o tii 5-6 ami si ca dupa 2 - 3 ani o vinzi sigur asa ca gandeste-te ce inseamna totusi o masina noua si cat timp vrei sa o tii? eu zic ca totsi cea mai buna varianta este sa iti raspunzi singur pe o hartie la toate aceste intrebari si sa vezi la banii pe care ii ai ce iti poti lua si cu ce dotari (plusuri si minusuri) si daca bagi toate astea intr-un simplu tabel la sfarsit tragi linie si va trebui sa ramana o singura masina. bafta!
TheCube
de faza cu hartia am trecut. urmatorul pas a fost acest forum. nu ma pricep la masini si de aceea, chiar daca am argumente de toate felurile, nu prea stiu ce greutate sa le atribui.
parerea mea e ca, daca tot nu ma pricep, mai bine-mi iau una noua. dar ma bucur cand cineva are alta parere decat a mea. in felul asta pot vedea lucruri care nu-mi sareau in ochi.
acuma, revin la unul din punctele critice: clio symbol (1.5dci, full options) merita banii? sau peste 2-5 ani o sa regret?
multumesc mult.
TheCube
multumesc mult pentru raspunsuri.

[ acest mesaj a fost modificat de : de 2004-04-07 16:09 ]
TheCube
...insa, mai interesant ar fi sa aflu de la "ei":
are cineva renault clio symbol? de cat timp? cat de multumit e de el? daca ar fi sa-si cumpere acum o masina noua, ce ar alege?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.