Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Nou posesor Focus 1.6 TDCI! Astept sfaturi!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Laur007
L-am ridicat miercuri si am facut abia 150 de kilometri.
Plec in weekend la munte si-l voi vedea cum se tine la drum intins.
Daca sunt pe aici posesori de Focus le astept sfaturile, vis-a-vis de primii kilometri.
Desigur voi tine cont si de sfaturile detinatorilor de alte marci Ford si nu numai.
Va multumesc anticipat si voi reveni cu impresii dupa intoarcerea din weekend.
dumitru79536
Felicitari si sa-l stapanesti sanatos. Ce echipare are?
danmatyas
sfat: pune-i aparatori de noroi macar pe fata ...daca nu ti se va exfolia vopseaua.Motorul e excelent,mai ales cel de 110 cp. sa il folosesti sanatos!
Laur007
Multumesc !

Totusi am o nelamurire legata de consum.
Pana acum am facut 250 km si am un cosum mediu de 8.8 % , mers numai cu AC si un singur drum pana la Snagov, in rest numai in Bucuresti.
Probabil pana se mai rodeaza motorul.

Credeti ca e necesar un drum de rodaj in afara orasului ?

Multumesc inca o data .
danmatyas
ii trebuie cateva mii de km pana se aseaza ca lumea.Ar trebui sa scada consumul.Nu e normal sa ia asa mult daca mergi normal cu el.
alexandru32370
am si eu un focus exact ca tine, am 6000 km, asta in 3 luni, sunt multumit de ea desi am cateva neclaritati:
- de cand am luat-o coputerul de bord la indicatia privind consumul se misca numai in intervalul 6,1l - 6,4l, asta chiar daca merg cu 160km/h sau cu 30, 40 km/h; uneori am senzatia ca-i setat sa arate numai asa;
- am facut transfagarasanul si toata zona aia cu ea, s-a comportat excelent; intr-o zi am mers si 650 km( asta la intoarcere).
La un moment dat pe traseul Rm. valcea_- Pitesti, a inceput sa fluiere ceva, nu-mi pot da seama ce-ar putea fi, poate ma lamureste careva;
- inca o problema: e normal mirosul de ulei incins/pucioasa care se simte uneori in habitaclu?
Si poate-mi trimite si mie cineva manualul de utilizare ca nici eu nu-l am.
Cornel001
Ai resetat consumul ala de cand ai luat masina ? Cati km au trecut de la ultimul reset ?
alexandru32370
am vazut azi un focus echipat cu aparatori noroi fata/spate, stie cineva unde se gasesc astea si eventual pret? bicycle.gif
alexandru32370
Cornel001
sofer profesionist
cum se face resetatul asta?
Cornel001
Maneta de semnalizare, cea din stanga, cu care derulezi si datele afisate pe ecranul BC-ului, are la capat un buton pe care apesi (cum apasai claxonul la dacia 1310). Daca te pozitionezi pe o functie, si tii apasat >= 2 sec, se reseteaza. La fel cum apesi pe maneta din dreapta ca sa stropeasca parbrizul.
Laur007
Exact, probabil ca nu ai mai resetat computerul pt. functia de consum.
Eu sunt multumit de consum, cu toate ca am abia 500 km si ca sa intelegeti va dau si date 6,8% fara aer si 8,9% cu aer in oras, inca nu am iesit cu masina din oras.
roxana24
QUOTE(Laur007 @ Jul 17 2006, 07:38 AM) *
Exact, probabil ca nu ai mai resetat computerul pt. functia de consum.
Eu sunt multumit de consum, cu toate ca am abia 500 km si ca sa intelegeti va dau si date 6,8% fara aer si 8,9% cu aer in oras, inca nu am iesit cu masina din oras.

mie la 500 km imi consuma 12% in oras.mi se pare enorm.
Potzocul
felicitari tuturor noilor posesori si cele mai bune urari pt drum!
voi incerca sa clarific niste chestii dar nu sunt cea mai potrivita si mai experimentata persoana pt treaba asta
si anume: consumul afisat este doar media de consum si din cate am observat eu este puternic influentata de stationare. la mine daca stau pe loc un timp automat creste consumul afisat. eu inca nu am avut rabdarea sa incerc dar cel mai clar se poate afla consumul prin alimentare cu o anumita cantitate de carburant, notati undeva cati km aveti facuti pana in acel moment si cand rezervorul e din nou in aceeasi stare cum era inainte de alimentare verificati kilometrajul. asa veti vedea exact cati km ati facut cu respectiva cantitate de combustibil.(parerea mea). si la mine am observat un consum de 11-12l/100 dupa o resetare si dupa cateva drumuri strict in oras, nu stiu cat de exact e....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.