Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Bec iluminare bord ars
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Demeter72279
Buna,

Sunt sigur ca sa mai discutat tema asta dar nu am gasit.
Azi m-am trezit ca pe partea dreapta a bordului nu-mi mai merge iluminarea(chiar la indicatorul de rezervor).
Cum se schimba beculetul de acolo, respectiv ce bec tre cumparat.

A-si fi foarte bucuros daca a-si putea rezolva treaba asta eu si sa nu merg la reprezetanta ....... (stiti de ce smile.gif

Salutari!
Alex81724
Bordul se desface foarte usor. Prima data desfaci partea superioara a butucului de la volan ca sa ai acces la panou. Dupa ce desfaci masca de pe panou vezi ca mai sunt doua suruburi jos in care este prins panoul cu ceasuri si in partea superioara are o clema pe care sa o desfaci cu atentie (o ridici putin si apoi o tragi spre stanga). Dupa ce ai desfacut clema respectiva vei putea scoate afara panoul cu ceasuri. Desfaci pur si simplu becurile cu un tub de 10, dar ai grija sa nu fortezi ca "dulia" e de plastic. Mergi cu becurile la un magazin de piese auto si iti i-ei altele dar sa fie de aceeasi valoare.
BAFTA tongue.gif
Demeter72279
Mersi pt ajutor, maine o sa incerc sa fac, intre timp am observat ca defapt nu este ars numai nu este ok ceva la contact ca sa aprins beculetul smile.gif Maine desfac scot becul curat si pun la loc sper sa tina faza wink.gif

Revin cu vesti maine!
Demeter72279
Diagnostic bec ars, filamentul sa rupt in asa fel incat mai facea din cand in cand contact smile.gif are bec de 12V/1.5w in el azi merg si cumpar si sper sa mai apuc sa si fac smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.