Help - Search - Members - Calendar
Full Version: impozite auto
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
cioaba
<1600cmc=intre7si120lei fiecare grupa de 200cmc
1601cmc>........<2400cmc=intre 240 si 360lei
2401cmc>........<3200cmc=de la 4800 la 640lei
>3200cmc=800lei
va bucurati? :bash:

http://www.libertatea.ro/index.php?section...&sid=157353
mike.omega
Da tongue.gif
Pt ca ma incadrez la mai putin de 1600cmc si nici planurile de viitor nu se ridica peste :angel:
Floryn80608
Vom avea taxe super mari.Sper sa mai apara modificari pina vor intra in vigoare.
James Kilowatt
QUOTE(mike.omega)
Da tongue.gif
Pt ca ma incadrez la mai putin de 1600cmc si nici planurile de viitor nu se ridica peste :angel:


Pe genul asta de reactie s-au bazat si smecherii care au scos taxele astea. Baga nene ca romanii sunt dezbinati si prea sictiriti ca sa mai protesteze. Lasa-i ca inghit.

Ca fapt divers, in Franta s-au desfiintat impozitele pe masini.

Pe mine ma enerveaza, desi nu mi se aplica si sper nici sa nu mi se aplice in viitorul prea apropiat. tongue.gif
booneK9
QUOTE(cioaba)
... va bucurati? ...

Creste sufletu-n mine. Proportional cu marja de eroare la stabilirea taxei. O chesie, insa, n-am inteles.
QUOTE
Pentru autoturisme cu o capacitate cilindrica intre 1.601 si 2.400 cmc inclusiv, impozitul va fi cuprins intre 240 si 360 lei

Cum palaria mea vine asta? Adica mi se stabileste impozitul dupa cum ii tuna angajatului de la administratia financiara? Apreciez ca informatiile astea trebuiau date sub forma de tabel sau ceva de genul asta... Vai, dar ce rau sunt... Nu e, oare, suficient ca s-a umplut pagina? Altfel, articolul e foarte profesionist facut...
Watcher
Pomeneau pe undeva ca 'proportional, cu trepte la fiecare 200 cmc' ....
Jonin
Eu ma mir ca nu ne iau masinile!!
Pe bicicleta cat e impozitul?Si daca nu e pus,sigur in viitorul apropiat vor pune!
cioaba
QUOTE(booneK9)
O chesie, insa, n-am inteles.
QUOTE
Pentru autoturisme cu o capacitate cilindrica intre 1.601 si 2.400 cmc inclusiv, impozitul va fi cuprins intre 240 si 360 lei

Cum palaria mea vine asta? Adica mi se stabileste impozitul dupa cum ii tuna angajatului de la administratia financiara? Apreciez ca informatiile astea trebuiau date sub forma de tabel sau ceva de genul asta... Vai, dar ce rau sunt... Nu e, oare, suficient ca s-a umplut pagina? Altfel, articolul e foarte profesionist facut...

articol profesionist in libertatea? aia nici nu citesc ce scriu!
din ce am inteles eu ar fi cam asa: 1601-1800=240ron; 1801-2000=280ron;2001-2200=320ron;2200-2400=360ron. cam asa ziceau si pe la radio.
adica tu ai scapa ceva mai ieftin ca mine, dar nu suficient cat sa te bucuri. poate daca ai vreun vecin cu jeepan sa mai uiti de paguba... :angel:
M A R I U S
Sub 1600 se inmulteste fiecare grupa de cate 200cm3 cu 7 lei noi, intre 1601-2400 fiecare 200cm3 se inmultesc cu 15 lei noi.Ex pt o masina de 1900cm3 impozitul va fi 1900:200=9,5 grupe ori 15=142,5lei noi.Totusi nu mi se par sume exorbitante,initial erau mult mai mari
booneK9
QUOTE(cioaba)
...articol profesionist in libertatea? aia nici nu citesc ce scriu!

Profesionismul cu care i-am gratulat era doar ... doar asa.
QUOTE(cioaba)
... adica tu ai scapa ceva mai ieftin ca mine, dar nu suficient cat sa te bucuri. poate daca ai vreun vecin cu jeepan sa mai uiti de paguba...

Mai bine sa zicem intr-un glas "traiasca si capra mea si capra vecinului"
Intrebare: Dupa stiinta mea, (corectati-ma daca gresesc) impozitul are doua functii. Pe de-o parte taxeaza bogatia, iar pe de alta parte taxeaza pentru poluare.
Daca asa stau lucrurile, sa-mi explice si mie cineva de ce tata plateste pentru un Aro un impozit la fel de mare ca marii jupani cu jeepane. Ca are diesel de 3 litri si-un pic...
Doar o idee... Chiar nu sper sa se gaseasca vreun raspuns la intrebare. Desi...
cioaba
glumeam si eu poate uit ce ma asteapta! wallbash.gif
booneK9
N-avem noi norocul asta...
Cum era vorba aia de duh? De tanti aia si de impozite nu scapi.
Poate in Burundi, Botswana sau Burkina Faso, nu de alta, dar in Congo nu mai e o destinatie favorita...prea multi de-ai nostri.
Sau, ma rog, la cativa metri de bere rece.
Cezar81667
QUOTE(cioaba)
<1600cmc=intre7si120lei fiecare grupa de 200cmc
1601cmc>........<2400cmc=intre 240 si 360lei
2401cmc>........<3200cmc=de la 4800 la 640lei
>3200cmc=800lei
va bucurati? :bash:

http://www.libertatea.ro/index.php?section...&sid=157353


:brave: NU te bucura prea tare:
"Camera Deputaților a adoptat noul cod fiscal cu un vot destul de strâns, 92 de voturi "pentru" și 89 "împotrivă".

Varianta adoptată de deputați prevede printre altele ca impozitul pe autovehiculele cu capacitate cilindrică mai mică de 1.600 cm3 să crească de aproximativ două ori.

Impozitul pe vehiculele cu capacitate mai mare de atât pot ajunge până la 800 de lei noi pe an. "
Cezar81667
poftim..detalii:
http://stiri.rol.ro/stiri/2006/05/impozitu...lu_din_2007.htm
cioaba
mda, interesant! cine mai are un loc pana in Burundi?

stirile se bam bat cap in cap. uite ce am mai gasit: http://www.cotidianul.ro/index.php?id=4606...Hash=8e85d99eef
oricum, nu e de bine. unii zic ca asta ar reduce nr de vehicule in circulatie. se poate, dar combinata cu taxa de inmatriculare eu o vad ca o noua masura de protectie producatrorilor autohtoni, care va duce in final la umplerea soselelor de rable (prin taxarea dreptului de a schimba masina cu una mai putin obosita).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.