Help - Search - Members - Calendar
Full Version: am facut o prostie...
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
ivghenie74744
am vandut acum un an si jumatate o masina .cumparatorul a spus ca ma va contacta mai tarziu peste cateva saptamani ptr. a face actele si dus a fost .mai am doar C.I. dela masina . nu am facut act de vanzare ci doar chitanta de mana .problema e ca eu platesc impozit iar el se foloseste de masina , daca se mai foloseste... era un amarat de oltcit.ce sa fac ?oare daca in viitor nu va mai folosi masina si o va radia politia ptr neplata RCA mi o vor scoate de la impozite?
Radu79208
Am o veste neplacuta pentru tine .
Oricine poate sa plateasca RCA .
Eu sunt fost bisnitar de masini si am vandut multe fara sa perfectez acte .
E drept ca multe nu erau inmatriculate pe numele meu , dar am pus in legatura persoana de la care am cumparat , cu persoana la care am vandut , insa cu cateva care erau pe numele meu ,am avut probleme .
Daca ai cartea de identitate si numele cumparatorului , te poti duce la politie si poti solicita oprirea in trafic sau contactarea pe cale oficiala a cumparatorului in vederea radierii .
Problema nu este de impozite ...ci de amenzi . Daca ii fac radarele de pe Valea Prahovei niste poze ...direct la circumscriptia fiscala de care apartii or sa ajunga ...si ghici cine o sa le plateasca ?
ivghenie74744
nu cred ca mai poate depasi viteza legala masina aceea , doar la limite de 30 la ora. totusi m ai pus pe ganduri , bun ma duc la politie cu numele lui dar daca intre timp a vandut masina?
eddie
Pe spatele talonului aveai o rubrica,,Instrainat la data de..... catre....'' care trebuia s-o completezi si astfel erai acoperit ! :angel:
booneK9
Banuiesc ca ai putea chiar s-o radiezi tu. Politia sau administratia financiara te pot sfatui. Sigur au mai vazut cazuri de-astea.
Andrei Suzuki
Nu e vorba de amenzi.Doamne fereste,poate face ala vre-un accident,omoara pe cineva si fuge de la locul faptei.Atunci sa te tii..
Deci fugi repede la politie.
Radu79208
...daca a vandut-o ,poate fi contactat de politie si intrebat cui a vandut-o .
...sugestia mea este sa rezolvi problema pana la 01.01.2007 , cand o sa incepi sa platesti niste taxe pentru non-Euro de au sa se compare cu cele de camion .
...teoretic tu poti solicita radierea masinii , daca ai cartea . Daca ai siguranta ca masina nu mai este in circulatie , solicita radierea si ai scapat . Daca o radiezi si apare in circulatie iar tu declari ca este in curte si se oua gainile in ea ai sa primesti o amenda .
...oricum , calea legala este aceea sa sesizezi la politie ca ai vandut coscorobetea de buna credinta , iar cumparatorul s-a facut nevazut . Dupa asta totul devine de competenta politiei ...care o cauta si te anunta cand o gaseste . In felul acesta , esti absolvit si de oarece amenzi sau riscuri de fuga de la locul accidentului , deoarece este oficial ca tu ai vandut masina .
OaneA4
Cand radiezi masina iti trebuiesc si placutele cu nr. Cred ca ar fi mai bine sa mergi la polita circulatie si sa intrebi acolo
ivghenie74744
blush.gif am sa merg la politie cat de curand . multumesc ptr. sfaturi o sa aleg varianta ca am vandut o si cumparatorul nu m a contactat . multumesc inca odata !!! :wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.