Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Debimetrul
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
OaneA4
Ce rol are debimetrul in functionarea motorului?
tommy59961
controleaza aerul ce intra in motor
HalbaSus
mai exact masoara cat aer intra in motor, trimite aceasta informatie ECU-ului care va doza cat combustibil trebuie sa bage pentru a realiza arderea.
OaneA4
Mumtumesc. Am schimbat filtru de aer si mi-au spart carcasa de la filtru. Si uruie ca toti dracii. Are legatura consumul cu spartura pt ca mi se pare ca-mi consuma ceva mai mult de atunci. Si de unde pot sa iau o carcasa de filtru dar nu nou
HalbaSus
Pai depinde cum ti-au spart carcasa... in teorie ceea ce s-a intamplat la tine s-ar numi "tuning involuntar". Carcasa filtrului de aer fiind sparta motorul poate trage mai mult aer decat inainte. Mai mult aer inseamna mai mult zgomot, mai multa putere si mai mult combustibil ars...
CRG
..si mai multe impuritati ajunse in camera de ardere, deci motor uzat prematur.. grija mare..
radu66490
daca spartura e inainte de debitmetru motorul merge la fel dar lipeste carcasa,fa ceva,intra tot praful si mizeria in motor,si poate decalibra sau strica si debitmetrul(scump tare)
Damian53219
sau, niste scotch si gata treaba biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.