Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Hyundai Santa Fe 7 SEATS A/T 4 WD FULL
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Hyundai
Adrian81678


Eu sunt fascinat de masina asta! Am intors-o pe toate partile.

Doresc sa-mi cumpar ceva de familie pentru urmatorii 10 ani (garantia este de 5 ani la Hyundai) si de vreo 2 saptamani studiez masina asta ( http://www.hyundai-motor.ro/showroom/?id=81 ) si la varianta de echipare 7 SEATS A/T 4 WD FULL la € 26590 (computer si ESP mi se par esentiale - la varianta STD nu exista) nu pare deloc scumpa.

Eu sunt adeptul cutiei automate (comoditate vs sport) iar la consumul asta de 9,6 urban (cel putin teoretic) pare a fi o alegere foarte buna pentru cineva care merge 5 zile pe saptamana la servici iar in weekend face excursii, drumetii, etc.

Pentru cei interesati am gasit si un CT aici:
http://www.nhtsa.dot.gov/NCAP/Cars/3515.html

Cu aceasta ocazie va salut pe toti si astept impresiile dvs despre acest model. Multumesc.
Adrian81678
O cunostiinta a unei cunostinte are unul la fel ... De fapt, a avut, fiindca nu-l mai are pentru ca a evitat o coliziune frontala si s-a rasturnat cu el. Asigurarea i da acum numai 85% pentru ca limita de viteza era pe portiunea respectiva 60Km/h si nu 100Km/h asa cum arata acul vitezometrului dupa accident ...
Asa ca ... aveti grija.
G e o r g e
tu lucrezi la hyundai sau cum ? smile.gif
Adrian81678
Deloc! Sunt doar impresionat de oferta acestora.
Chiar si asa, daca lucram acolo era asta o problema??? Chiar m-ar bucura sa citeasca si ei forumul asta si sa participe la discutii. Sunt chestii foarte interesante pe aici... Ah, sefu'! Era s-aveti o scama smile.gif
Adrian81678
Deci ??? Nu e nimeni pro sau contra ? ...
De cand cu povestea "cunostintei cunostintei mele" mi s-a cam taiat de SUV-uri ...
info86077
salutare,

as vrea sa imi adresati intrebari legate de marca Hyundai, o sa incerc sa va raspund la toate

Referitor la dauna cunostintei tale (respectiv Santa fe) nu are nici o legatura cu constructorul sau importatorul , problema este strict legata de contractul pe care il are cu firma finantatoare(leasing) - polita casco..
la dauna totala a unei masini in leasing ..primul despagubit este societatea de peasing ca si proprietar..la randul ei societatea de leasing il despagubeste pe utilizator in baza contractului de leasing si a clauzelor convenite acolo
ex..conteaza ..avansul dat de catre client, perioada de leasing (adica la ce data s-a intamplat accidentul) ..ptr ca societatea de leasing ..platind integral masina la producator este indreptatita sa isi opreasca diferenta pe care nu a platit-o clientul prin contract si restul sa il desbagubeasca pe utilizator..apropo ..nu are nici o legatura cu suv-urile..aceasta procedura este valabile ..ptr orice "obiect" , fie ca este masina, imobil sau utilaj..achizitionat in leasing

astept intrebari
G e o r g e
la ce dealer lucrezi ? biggrin.gif
info86077
da-mi un email..si iti spun..ok, nu vreau sa fac reclama mascata...hi,hi..ci doar sa sa ajut ..si sa informez
G e o r g e
pai ia informeaza-ma ...
zi si mie ce tip de transmisie are santa fe ul . ce tipuri de diferentiale , reductor ...

chiar sunt interesat .
info86077
transmisie : manuala (MT) si automata (AT) .. ptr ambele motorizari diesel si benzina..

nu este un off road ..este un SUV ..are tractiune permanenta ..dar nu are un reductor propriu zis ..cum au off road-urile .ptr teren accidentat ..ex..terracan ( optiunea Low)

are optiune ..un buton ..prin care se pot bloca diferntialele ..ca sa se poata transmite cuplul motorului in mod egal ..50 - 50 catre rotile fata spate ..dar aceasta optiune este ok, pana la o viteza medie de 50 / 60 km, h

mentionez ..ca nu sunt inginer....ca sa explic in termeni (tehnici) clari..dar voi incerca sa fac fata cu brio intrebarilor voastre ..

as vrea sa am si intrebari vizavi de finantari..vanzari..stoc..optiuni..termenene de livrare, discount-uri, promotii, etc
G e o r g e
si ce tipuri de diferentiale are ?
info86077
am spus-o si ma repet ..nu sunt "stie tot" ci doar incerc sa ajut si sa informez...o sa ma interesez luni ..si o sa iti comunic....ok
G e o r g e
ok ... nici eu nu sunt inginer de formatie sunt its laugh.gif

dar la un suv eu zic ca e importat sa se stie ce tipuri de diferentiale are .

si mai am niste intre3bari :
in mod normal cat este repartizat pe puntea fata si cat este repartizat puntea spate din cuplu ?

pana la cat este rata de transfer intre punti ?
Mircea86121
QUOTE(info86077)
as vrea sa am si intrebari vizavi de finantari..vanzari..stoc..optiuni..termenene de livrare, discount-uri, promotii, etc


as vrea sa cumpar o SF AT Full. imi poti spune cam care este un termen realist de asteptare pentru acest model, eventual in functie de culoare (culori mai frecvente vs. mai putin comandate) ce culori exista pe stoc, etc? la un client care chiar ar dori sa cumpere (nu numai sa intrebe) voi cam ce discount puteti oferi? exista (sau va exista de sarbatori) vreo promotie pe acest model? imi cer scuze de intrebarile cam directe, dar tu ai spus ca se poate, asa ca ...
Ovidiu94565
astept si eu cu interes detalii despre variantele de motorizare diesel ale SF cu eventualele tuninguri posibile.. blush.gif merci
Andreea95143
:wave: Buna seara! Eu am un Santa Fe luat acum in noiembrie, 2.2 DSL VGT GL STD la 5 usi. merge ca uns. sunt foarte multumita de masina pana acum...mi-am dorit-o foarte mult. eu as recomanda cu mare drag oricui sa se gandeasca sa achizitoneze o astfel de masina daca are de gand pentru ca este o masina foarte buna. Iti da un sentiment de siguranta aparte, are o groaza de optiuni incluse in pret. daca va luati varianta cu cutie automata este full, are n optiuni interesante.
pledez si pentru bordul luminos si culoarea albastra a ecranelor care este foarte linistitoare la drum lung.
De asemenea, cei de la Hyundai mi s-au parut foarte amabili, s-au ocupat de tot intr-un timp foarte scurt...mi-au facut rost de toate optionalele dorite repede si chiar sunt multumita...
Si nu, nu primesc nici un leu pt reclama facuta mai sus...e gratuita.doar imi exprim satisfactia dupa un proces de cumparare:)!
Michal
Salut la toata lumea!
Sint interesat in a achizitiona un Santa FE nou; (AT, 4WD)
Ma intereseaza opinii de la cine detine unul, despre stabilitate (in general, dar in curbe in special).
Si alte aspecte care credeti ca ar fi interesante.

Mersi anticipat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.