Help - Search - Members - Calendar
Full Version: sonda lambda
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Bogdan79883
salutare!
imi poate spune cineva ce si cum face sonda asta?
eu credeam ca indicatorul de la bujii se mai aprinde din cand in cand insa un prieten care s-a uitat mi-a spus ca e sonda lambda. Care-i treaba cu sonda asta si cam cat costa?
Skywalker
Sonda lambda masoara cantitatea de oxigen din gazele evacuate si regleaza amestecul aer/combustibil prin intermediul ECU.
Bogdan79883
deci sa inteleg ca daca asta nu functioneaza corect, atunci nici masina nu merge ca lumea. Da' a mea n-are nimic. Oricum, stie cineva cat costa?
Skywalker
Ce masina ai??
Bogdan74942
am o vectra a. cred ca la mine e defecta sonda..... ECU e patratelul ala electronic care are un furtun de aer in el ?...daca scot mufa de alimentare la ala nu se intampla nimic....ca si cum nu ar exista...ala e bun ca mai am unu de rezerva ..... o fi sonda ?
Paul46623
ECU = Engine Control Unit, a.k.a. procesorul de control al motorului.

Ce-mi plac oamenii care mesteresc in matzele masinii fara sa aiba habar...
Skywalker
Paul, nu fi rau, asa se invata biggrin.gif
Bogdane, ce motor ai pe masina, codul lui?
pentru C16NZ sonda costa 207 ron la reprezentanta Opel TM.
Bogdan74942
am opel vectra a , motorul de 1,8 C18NZ, 8v monopunct.... Ce nu imi plac oamenii care nu vor sa invete
Bogdan79883
vectra B. YODTH
de 2000
Bogdan79883
se pare ca suntem doi de-alde Bogdan. Cum spunea cineva mai sus, nu stiu nimic despre masina, dar nici nu-mi bag ghearele in ea.
In galati sunt astia atat de neseriosi cu service-ul opel incat prefer sa mai intreb pe forum inainte de a ma duce la ei
Bogdan74942
deci pana la urma ce e ECU ala si unde e pozitionat ?
Bogdan79883
Am pus masina pe tester si e vorba de o electrovalva care regleaza cantitatea de gaze evacuate care se intorc in circuit. Mecanicul mi-a sugerat ca sa o lasa asa. Mare idiot. Cred ca nu stia pe unde e biggrin.gif
costinel90585
Daca intr-adevar sonda lambda este defecta trebuie schimbata (costa in jur de 4000000) pentru ca iti va distruge catalizatorul si in plus motorul va consuma ceva mai mult.
Cipi45667
Cum pot pacali sonda lambda? Vreau sa anulez catalizatorul adica sa il scot detot. Dar cum pacalesc sonda ? O capsulez in ceva vidat ca ea sa nu mai masoare oxigen si astfel Ecu isi vede de treaba?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.