Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Leasing sau Rate ? Chiar si pt o masina s/h ?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Silviu3
salutare,
novice fiind in acest domeniu, as vrea sa stiu care e cea mai avantajoasa metoda de achizitie pt o masina (noua si/sau s/h) leasing sau rate? unde rata lunara sa fie undeva intre 150-160e. si daca cineva cunoaste la ce firma/banca m-as putea adresa pt oferta de leasing/rate, dar si in ce conditii se va realiza asta, va raman recunoscator.
multumesc anticipat.
alex20
multumim si noi anticipat multumirii tale anticipata

bun acuma nu ca as fi eu ceva expert dar acuma mam gandit si eu la un imprumut.

am o masina leasing simi iau un a prin banca cai suma mai mica.

la leasing pierzi ceva mai mult dar daca ai o firma privata poti deduce impozitu si teai scos.daca esti persoana fizica nare rost sa te bagi la leasing cas niste hoti.

acuma la banca icnearca sfatul meu sa iei o suma cat mai mica.de ex poti pt max 5000 euroi sa iei un imprumut fara giranti pentru costuri personale dobanda insa fiind cu 1,5% mai mare.la volksbank poti face (din cate stiu singura banca) imprumuturi pt masini second hand si dobanda este mai mica ca la multe altele.singurul dezavantaj la banca asta ii ca te intreaba pana si ce nr porti la chiloti ceea ce mi se pare o porcarie,dar daca nu te deranjeaza....

oricum idea e ca ambii is niste excroci...cel mai bine ii sa lucrezi cu banca dar luand o suma modica si restu strangand.

cam asta ar fi...

succes

[ acest mesaj a fost modificat de : de 2004-04-03 20:20 ]
Silviu3
multumesc mult pentru sfatul tau, o sa incerc prin banca sa vad ce si cum reusesc..

multa bafta...
violeta
incearca la bcr, cu imprumut pentru nevoi personale si rata fixa pe luna, in lei.este mai avantajos decat sa iei masina in leasing pe persoana fizica.
cristianc
Dar pe persoana fizica autorizata PFA este avantajos un leasing ? A mai facut cineva sa ceva?

Multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.