Help - Search - Members - Calendar
Full Version: consum ulei primera 1.6
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Nissan
Bogdan49938
Salut tuturor!
Nu am mai scris de mult pe forum dar acum revin cu un subiect problema. Am facut 12500 km cu primera mea de 1.6 si am constatat cu stupoare zilele trecute ca mi-a mancat cam jumatate de litru de ulei. Pana pe la 11.000.de km am condus-o numai eu iar de acolo a condus-o sotia. M-am uitat in cartea tehnica a masinii si am citit ca producatorul anunta un consum normal de ulei intre revizii , de 1 litru! Totusi sunt ingrijorat. Nu am mers cu turatii excesive si nici nu sunt genul de sofer care pleaca cu fum de anvelope de la semafoare, doar un mers normal cu schimbul de trepte in jurul a 3000 rpm. Mai mult sunt excesiv de grijuliu , chiar chitibusar . De exemplu, am un jurnal de bord in care am notat absolut totul, inclusiv de cate ori am pus benzina si cat si asa am aflat ca regimul de mers al masinii s-a situat in procente 70% urban si 30% extraurban iar consumul mediu pana acum este de 8,24 . Ma ingrijoreaza aspectul consumului de ulei intrucat rabla de masina a tatalui meu are 16 ani (peugeot 405 1.9 benzina) si nu ciupeste un gram de ulei.
Vi se pare normal ca o masina noua sa inceapa sa pape ulei?
danmatyas
poate pana se mai aseaza motorul..
Bogdan49938
consuma pana la 10.000 km daca era sa se aseze. cred ca fac revizia cu schimbul de ulei si urmaresc dupa aia sa vad.
Arheopterix
Bogdan,
Almera sotiei mele,a consumat la 3.500 km 1/2 litru de ulei.
Apoi nu a mai consumat deloc.
Ai facut vreun schimb?
Nu ai precizat...
Si eu mi-am facut probleme,dar m-au linistit la service,si au avut dreptate.
Chiar sapt trecuta m-am uitat pe joja,si dupa 9000,nu era lipsa deloc.
Oricum sunt masini care consuma ulei.
Am mers o vara cu un Carrera 2 care avea 13 (da) in motor,folosea vreo 7,iar restul erau "depozitati" si folositi treptat in functie de consum.
La 15.000 scoteai 6-8 litri,si asta in regim de folosire normal.
Bogdan49938
n-am facut nici un schimb de ulei ca revizia se face la 15.000. acum vreau sa-l fac. sunt tare curios sa vad ce se intampla. de fapt patronul de la sima bayer focani mi-a recomandat sa fac revizia mai devreme . si mi-a explicat si de ce: nu se stie cat timp a stat masina pe stoc iar producatorul da garantie 1 an la ulei.
la asa masina(porsche) mi se pare normal. e o masina pentru pasionatii de viteza, iar turatiile mari dau consum de ulei. de fapt la porche stiu ca exista un consum normat de ulei(boxer 6 daca nu ma insel) si ulei de cea mai buna calitate.
Arheopterix
Ok,am inteles...
Am mai scris despre asta cr4ed...
La Badsi,mi-au spus,ca uleiul cu care vine masina e un ulei de rodaj mineral.
Au zis ca e normal sa se "manance".
Dupa ce am facut schimb si bagat sintetic,nu a mai mancat nici un gram.
Oricum te sfatuiesc sa nu schimbi la 15.000.E cam mult ptr o tara prafuita ca a noastra.10000 e mai OK!
Bogdan49938
ok. ma duc saptamana care vine sa fac revizia .
Bogdan49938
am facut revizia. pesonalul de la sima bayer focsani- super amabil. durata totala a reviziei -cam 1 ora. cost- 4.194.000.lei
s-au efectuat urmatoarele operatiuni:
1. schimbat filtru aer
2. schimbat filtru polen
3. schimbat ulei si filtrul aferent.
4.verificari directie + sistem franare si completat lichid racire.
Probleme:
1. s-au luat probe de ulei si au fost trimise la Nissan Romania
2. s-a insistat de catre reprezentantii service asupra faptului ca consumul de ulei e OK iar eu nu am fost de acord. drept pentru care dupa parcurgerea a inca 1.000km voi reveni in service pentru constatarea consumului de ulei. mai mult s-a insistat ca masina nu consuma ulei iar eu am gasit vapori in filtru de aer.
3. uleiul a fost inlocuit cu Castrol RS Formula 10w60 si nu cu 0w30 asa cum prevede constructorul.
cam asta e.
nu stiu ce sa zic. oare nu se mai construiesc masini bune sau avem grave probleme de service.
Arheopterix
Adica au bagat ulei MINERAL in loc de SNTETIC!!!?????
Bogdan49938
e sintetic, dar nu e grupa de ulei care o specifica producatorul. ulei mineral este de la 15w in sus.
Arheopterix
Pai asta nu e ok.
Trebuie folosit un ulei specificat de producator.
Bogdan49938
am mai facut 2000 km de la revizie. vreo 100km am mers in plaja de turatii 3000-5000rpm. am verificat a doua zi uleiul. nu mai mananca nici un gram. se pare ca m-am speriat degeaba. asta e.motorul e ceva mai zgomotos parca , dar asta e de la distributia pe lant, asa ca n-am ce sa fac.
Popa83276
Eu am trecut de 4000 km, am motor de 1.8l, nu mi se pare ca mi-ar fi consumat ulei. Am mers in weekend un drum mai lung prin tara, merge super, are zvac, pe autostrada am tinut cap-compas 170-180 km/h fara mari eforturi. Consum mediu (aer conditionat non-stop):7,8, adica OK in stilul in care am mers cu ea. Si partea care m-a surprins cel mai tare: la 180 kmh am doar 4700 rot/min (am cutie in 5 trepte).
Am o intrebare, pentru posesorii de Primera: cand dau drumul la aer conditionat, se aude un zgomut suplimentar (ca un motoras electric de jucarie) care imi urmareste turatia motorului. La masina anterioara (Cielo) nu se auzea asa ceva. E normal sau o fi ceva in neregula?
Mircea38023
Sincer...nu stiu daca e normal sau nu, dar eu nu am sesizat asa ceva.
Bogdan49938
am sesizat eu ( ca nevasta-mea zice ca sunt paranoic de acum) . e normal. te insoteste odata cu turatia.
Arheopterix
Vezi daca nu ai frunze sau asa ceva in filtrul de polen.
Asta daca zgomotul vine de sub torpedou.
Catalin70285
zgomotul insotit de o usoara turare a motorului e prezent si la mine iar la service am intrebat si mi-au spus ca este firesc .....pentru ca asa sunt motoarele pe benzina, ca nu ar avea bateria ca cea de pe un diesel.
Catalin70285
zgomotul insotit de o usoara turare a motorului e prezent si la mine iar la service am intrebat si mi-au spus ca este firesc .....pentru ca asa sunt motoarele pe benzina, ca nu ar avea bateria ca cea de pe un diesel.
Popa83276
Daca ar fi asa, cum se explica ca la Cielo nu mi se auzea acest zgomot? Ca e tot pe benzina, vorba ceea...
PSC
Primera mea (1,6 l Visia) a implinit deja 7 luni. Singura data cand am verificat nivelul uleiului a fost la primul drum, inainte de iesirea din curtea Badsi. De atunci, n-am mai pus mana pe joja. Asta pentru ca cei de la Badsi mi-au interzis categoric sa ma uit la ulei. Desi le-am spus ca e firesc, ca asta se face de regula inainte de fiecare plecare la un drum mai lung, ei mi-au spus ca, atat timp cat masina e in garantie, nu ma priveste pe mine nivelul uleiului. M-am mirat cand i-am auzit, fiindca stiu ca exploatarea necorespunzatoare a masinii o scoate urgent din garantie, iar neglijarea verificarii nivelului uleiului e o posibila cauza.
O sa ma uit, totusi, pe joja inainte de urmatoarea plecare (sper sa nu o gasesc uscata!). Adevarul este ca n-am avut nicio problema cu uleiul. Pe jos n-au aparut pete, in bord nu m-a avertizat nimic, asa ca e posibil ca uleiul sa se mentina in limite normale. Tot cei de la Badsi mi-au spus ca este un ulei de rodaj (n-au specificat de care anume).

Referitor la regimul de mers si la consumul optim: am inteles, schimbarea vitezelor trebuie facuta in intervalul 3000-3500 rot/min. Dar la drum intins, are ceva daca treg peste "pragul psihologic" de 4000 rot/min in treapta 5, adica peste 140 km/h?
Masina o am din aprilie 2007 (ultimul lot care a fost adus in tara de catre Badsi), iar rulajul este aproape 5.000 km (4.900 si ceva).
PSC
CITAT(Popa83276 @ Aug 22 2006, 11:23 AM) *
Am o intrebare, pentru posesorii de Primera: cand dau drumul la aer conditionat, se aude un zgomut suplimentar (ca un motoras electric de jucarie) care imi urmareste turatia motorului. La masina anterioara (Cielo) nu se auzea asa ceva. E normal sau o fi ceva in neregula?

Cred ca e ceva in neregula.
La mine nu se aude niciun zgomot suplimentar, in schimb, daca dau drumul la aer conditionat in timpul mersului, puterea motorului se diminueaza foarte putin (masina are tendinta de a frana). Banuiesc ca e normal sa fie asa, consumul creste si el cu 1%, indiferent de regimul de mers.
patzaichin
QUOTE(PSC @ Dec 17 2007, 01:51 PM) *
QUOTE(Popa83276 @ Aug 22 2006, 11:23 AM) *
Am o intrebare, pentru posesorii de Primera: cand dau drumul la aer conditionat, se aude un zgomut suplimentar (ca un motoras electric de jucarie) care imi urmareste turatia motorului. La masina anterioara (Cielo) nu se auzea asa ceva. E normal sau o fi ceva in neregula?

Cred ca e ceva in neregula.
La mine nu se aude niciun zgomot suplimentar, in schimb, daca dau drumul la aer conditionat in timpul mersului, puterea motorului se diminueaza foarte putin (masina are tendinta de a frana). Banuiesc ca e normal sa fie asa, consumul creste si el cu 1%, indiferent de regimul de mers.


Eu am almera, si la mine se aude la fel, dar din cate am intzeles zgomotul se poate sa fie de la compresorul de la A/C....si ca nu este o problema
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.