Help - Search - Members - Calendar
Full Version: clioII 1.5 dci doresc sa cumpar hdi sau dci?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Renault
florica81505
salut nu sunt un mare cunoscator de masini doresc sa cumpar un clio II dci din 2004 are 55 000 km. la bord pt. 7600 e ,trebuie schimbate cauc.uleiul si imi este teama sa nu fie ceva mnai mult de atit si ma intreb daca merita?
este mai bun hdi-ul de la psa decit ?
merci
eddie
Pai eu pot fi subiectiv,dar parerea mea este ca depaseste la performante HDI-ul de la PSA.
Mai interesanta ar fi motorizarea de 1,5 DCI...este de 65 sau de 80 c.p. ?
Este vorba de un Clio bicorp banuiesc,nu ?
florica81505
da este un clio bicorp dci 80cp
eddie
Parerea mea este ca merita,motorul este foarte reusit,tot pe asta il am si eu.Are un demaraj de 12,2 sec/100 km/h si un consum de vis !Cutia de viteze este foarte bine etajata si te avantajeaza fata de alte masini...

Vezi ca la 60.000 de km trebuie facuta distributia si te costa 24 de milioane,atat mi-au spus de la Mach 1 ca este !
florica81505
merci mult siteul este f.bun si citesc mai mereu.mai aveam o optiune pt. fabia 100 cp. tdi pd.2002.hatchbak 44000km.am sa o vad zilele astea.
Mircea38023
Eu unul nu te pot sfatui sa-ti cumperi Renault.
Au o rata de defectare foarte mare, mult peste altii. Si nu vorbesc de defecte gen greierasi sau zgomot ciudat in usa din dreapta. De la 60.000 in sus, sa te astepti sa cam schimbi articulatiile. Si costa...
In plus, motoarele dCI de 1.5l, indiferent daca sunt de 65 sau de 80 cp, sunt predispuse la mari probleme cu instalatia de injectie. Reparatia in cazul acesta, costa peste 2000 euro.
Iar peste toate astea, daca nu faci macar 40.000 km pe an, nu e deloc rentabil dieselul. Si asta ti-o spune un posesor de doua dizelare....

Parerea mea, i-ati ORICE altceva, dar nu Renault.
eddie
Renault Clio (nu Symbol) nu a tras firma Renault in jos la fiabilitate asa cum a facut-o Megane II si Laguna,asa ca merita !
Mai ales ca este motorul de 80 c.p. ,care nu a avut problemele celui de 65 c.p.,dar si ala a fost cu probleme numai la Symbol !
Mircea38023
Iti spun eu un caz recent de motor de 80 CP (pe symbol e adevarat) cu probleme de injectie (inlocuit integral sistemul de alimentare). Masina e a cumnatului meu. Cu aceasta ocazie, m-am convins definitiv ca tot suportul tehnic si mai ales respectul fata de client, la Renault Romania sunt inexistente. Actualmente am actionat in instanta Renault Nissan Romania, pentru ca m-au confundat cu un aurolac.....de fapt, cam asta fac cu orice client. Tot cu ocazia asta, am aflat ca problema a mai aparut si la alte motoare de 80CP, deci nu e un caz singular.

Despre faptul ca, Clio este mai fiabil decat Megane sau Laguna, nu pot decat sa fiu de acord. Dar, tot nu e suficient de fiabil, incat sa merite bataile de cap cu service-ul. Si tot nu iese mai ieftin decat altele la costuri/km, deoarece mai devreme sau mai tarziu tot "papa" bani multi pentru inlocuit repere, mai ales articulatii. De asta m-am convins dupa ce, in firma la care lucrez, in ultimii 4 ani s-au achizitionat aproximativ 20 de autoturisme Renault. Parca 12, erau Clio (nu stiu exact numarul, pentru ca o parte sunt luate la sediul din Timisoara)
Andrei38283
QUOTE(E d d i e)
Renault Clio (nu Symbol) nu a tras firma Renault in jos la fiabilitate asa cum a facut-o Megane II si Laguna,asa ca merita !
Mai ales ca este motorul de 80 c.p. ,care nu a avut problemele celui de 65 c.p.,dar si ala a fost cu probleme numai la Symbol !


In ce sens au tras Megane II si Laguna firma Renault in jos.
eddie
Adica prin modelele care nu au fost fiabile,au scazut in clasamentul fiabilitatii.
florica81505
cred ca am sa ma orientez spre fabia ..in leasing.
bicycle.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.