Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cum se pune camera a 2-a in functiune?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
Ivan80500
Salut. am camera a 2-a de la carburatoru meu de lada 1200 suspendat de un mecanic care atunci cand i-am facut motorul a umblat la ea si a suspendat treapta a 2-a. acum vreau sa o pun sa fie cum e normal dar nu reusesc sa ii dau de cap. am scheme am cam tot ce cred ca mi-ar trebui, dar singur nu reusesc sa ii dau de cap. la voi cum e fratilor?
Horia49540
dupa cum vad din poza, ai carburator ozon 2 (masina e dupa 1980)
mecanicul ori a blocat "mecanic" clapeta de la treapta a doua, o deblochezi scotand capastrul care o tine sa nu se mai deschida
sau a scos membrana, a scos tija membranei caretrage treapta a doua
le pui la loc si gata, desi nu e chiar atat de simplu, trebuie reglat surubul membranei...
Gigi66198
QUOTE(Horia49540)
dupa cum vad din poza, ai carburator ozon 2 (masina e dupa 1980)
mecanicul ori a blocat "mecanic" clapeta de la treapta a doua, o deblochezi scotand capastrul care o tine sa nu se mai deschida
sau a scos membrana, a scos tija membranei caretrage treapta a doua
le pui la loc si gata, desi nu e chiar atat de simplu, trebuie reglat surubul membranei...


Horia este cel mai tare!! arigato.gif
Georgian40398
Bhre, dar cu mine cum ramane ? smile.gif
Eu nu mai inteleg nimic, am si eu carburator ozon 2 ? Ca masina e din 83 smile.gif
Si daca da, e acel carburator care mi-ar permite sa trec de ITP cu noxele ?
Ma refer la un ITP frumos, fara sa umble in prealabil un mecanic la reglajele mele...
k.68177
Faza cu carburatorul nu intotdeauna e valabila Horia. Georgian, eu dupa ce am pus carburatorul, cu niste mici reglaje la ralantiu si la celalalt surub, am luat testul de noxe cu 10* smile.gif). Carburatorul ala se recunoaste usor: are o "ciuperca" in spatele camerei nr 2 si lateral iesite pt delcou vacuumatic.
Borcan77786
ok Horia is the man!
am si eu ozon2 si fratilor voi ma speriati aci cu noxe cu chesti legate de ITP. Azi am aflat ca dc nu ai ITP iti radiaza masina si am fost trist toata ziua....pai ma gandesc ca la cat de duri sunt astia nu prea o sa am mari sanse.....nu stu vedem cand expira biggrin.gif
Horia49540
QUOTE(Georgian40398)
Bhre, dar cu mine cum ramane ? smile.gif
Eu nu mai inteleg nimic, am si eu carburator ozon 2 ? Ca masina e din 83 smile.gif
Si daca da, e acel carburator care mi-ar permite sa trec de ITP cu noxele ?
Ma refer la un ITP frumos, fara sa umble in prealabil un mecanic la reglajele mele...


ramane cum am stabilit ha ha
adica la tine eu tin minte ca ai ozon 2
asta a fost introdus in 1980, asa ca a ta sigur are
si in plus, daca motorul e in stare buna iei itp-ul cu oricare din carburatoare, daca e uzat poti sa-i pui si injectie multipunct ca tot nu iei
da' cred ca nu e cazu' ca la tine fumul iese pe la teava de la motor, nu mai ajunge pana la toba ha ha :wave:
bakhus70370
Se poate da testul de noxe la ITP pe gaz?Ca daca da.....m-am scos biggrin.gif
mihail81843
Nu te bucura prea devreme bakhus, daca ai gpl omologat pe masina, se scot noxe si pentru gaz, si pentru benzina biggrin.gif ....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.