Help - Search - Members - Calendar
Full Version: PROBLEME CU AC????
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
florin58588
Salutare, am si eu o problema la aer [cu toate ca nu sunt novice] pe care nu pot sa o repar.....Imi curge condensul de la Ac la picoare partera dreapta,am incercat sa desfac tor[pedoul dar nu pot sa imi dau seama de unde se prelinge apa, cineva mi-a zis ca trebyuie sa scot filtrul de polen[cica situat ujdeva acolo jos] si sa vad daca nu sunt infundate caile de evacuare.Am bagat un batz de cca 25 cm pe furtunul de evacuare der nu s-a umezit macar de apa si cu toate aste a tot nu curge condensul pe unde ar trebuii.ce sa fac???va multumesc anticipat...
lucian14
Vezi ca de obicei e un furtunas care evacueaza condensul respectiv. Probabil ca s-a desfacut din locasul lui.
florin58588
De unde pana unde ajunge acel furtunas???pe dedesupt am vazut acel furtunas care are dealtfel o taietura in cruce , ei bine pe acela am bagat un betigas dafr tot nu am dat de apa ,pesemne trebuie sa mai fie ceva mai sus in interior.Am demontat si torpedoul dar in afara de tubulatura de plastic rigid nu am vazut nimic care sa semnene cu un furtunas.Poate esti mai explicit te rog...
lucian14
ti-am spus ca acel furtunas e conectat, de obicei la o mufa care altfel evacueaza apa in masina la picioare... urmareste daca pica apa la acel "betigas" cand functioneaza aerul cond. probabil ca ai rezolvat deja problema daca ai legat furtunasul la loc smile.gif
Sorin44597
Salutare,
Verifica furtunul de scurgere a apei de pe capota. E lat si tesit la varf, in partea dreapta din interiorul motorului. La mine s-a infundat cu frunze si am avut masina inundata. Abia am scapat de mlastina din masina. Dupa ce se infunda, pastreaza apa si refuleaza prin filtrul de polen si duzele de aerisire de la picioare din dreapta volanului.
Sorin44597
Apropo, acest furtun este mai sus la nivelul torpedoului.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.