Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Presiunea in pneuri
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Pages: 1, 2
dumitru79536
Ce presiune ar trebui sa fie in pneuri la focus II?
Cornel001
hai mai omule... citeste manualul sau uita-te pe eticheta de la pragul usii soferului...
liviu81555
iarta-l ca e atat de prins de masina, ce crezi ca ii mai arde de citit, cred ca doarme in masina, asa imi venea si mie cand am luat-o

p.s. - 2.1fata 2.3 spate pana la 3 persoana
- 2.4fata 2.8 spate peste 3 persoane +bagaje

daca uiti scrie pe stalpul de la sofer vezi eticheta argintie cu desene focus pe ea :angel: :wave:
dumitru79536
Nu trageti in pianist!!! Manual as citi daca as avea (inca nu l-am primit de la BDT - niste hoti!!!). Nu dorm in masina si nici nu am observat eticheta. Cred ca e mai bine langa nevasta decat in garaj. blush.gif
Cornel001
dumitru daca vrei iti trimit eu manualul in format electronic. De asemenea stiu ca il poti lua de pe forumul ford romanesc, precum si cel al unitatii audio pe care nu il am.
PS la juma de an de la ridicarea masinii inca n-am manualul in format tiparit, dar nici eu nu i-am pisalogit la cap cu asta.
Am auzit si la VW caz de manual primit cu intarziere de 3-4 luni.
dumitru79536
Ti-as fi recunoscator. Adresa mea de mail este "nelulumi@yahoo.com". Eu i-am mai batut la cap pe cei de la BDT dar ma tot amana.
liviu81555
vezi doar vorba aia pe cine nu lasi sa moara .........., e foarte incitant sa dormi cu nevasta in masina, la asta ma refeream, dar nu am specificat nestiindu-ti starea civila biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
dumitru79536
bine bine, dar in cazul asta ar fi bine ca presiunea in pneuri sa fie mai mica - deh - pentru confort :angel:
liviu81555
multumesc de sfat, deh.., cu suspensiile astea tari, e cu dus/intors, stabila la curbe rapide, dar prea rigida ........, Oricum mai nou( de doua saptamani sunt tatic de fetita frumoasa, si am ramas doar cu gandul.... blink.gif :wave: succes celor care mai pot biggrin.gif , imi revin eu repede!!!!
dumitru79536
Felicitari taticule!!! Eu mai am de asteptat pana la anu`.
Carmen70027
Mai baieti, sunteti chiar simpatici, sa va traiasca copiii, dar ati dat-o rau de tot in off-topic smile.gif)))))
Cornel001
eu nu stiu cat mai am de asteptat... intai sa-mi gasesc nevasta (edit: Carmen esti casatorita cumva deja ? :harhar: ) biggrin.gif
dumitru vezi ca ti-am trimis, tre sa fie 6 scrisori a cate un pdf fiecare. Anunta-ma daca au ajuns ok.
PS suspensiile la focus nu sunt chiar asa rigide, sunt undeva intre megane si octavia din cate am inteles ca confort, ca stabilitate cica sunt cele mai bune (din clasa si nu numai). Concluzia ar fi ca sunt cele mai reusite pe ansamblu, nu ?
dumitru79536
Ieri am masurat presiunea in pneuri: 2,4 si pe fata si pe spate. Am mai redus pe fata pana la 2,2 - rezultatul s-a observat imediat la confort. Era destul de rigida la 2,4 pe fata. :bounce:
Carmen70027
Nu sunt casatorita... caut biggrin.gif, te bagi?? smile.gif)))
dumitru79536
Multumesc Cornel. Am primit toate cele sase mesaje.
danmatyas
si eu care credeam ca, carmen are deja copii smile.gif (scuze pt cacofonie) smile.gif)
Carmen70027
muuuuuuult off topic...
de unde ai tras tu aceasta concluzie, mai Dan Florin??
dumitru79536
baieti... haideti sa vorbim despre "presiuni"!!! :quiet:
dumitru79536
Cu ce altceva am putea umfla pneurile? Un gaz special exista? Stie cineva?
Cornel001
Azot. Cica are molecula mai mare. Aaa... molecula biggrin.gif Da, si prin urmare, adica deci, se dezumfla mai greu. Si parca are si alte beneficii. Dar asta nu e caracteristic doar pt Focus, asadar daca dai cautare pe forum, eu zic ca o sa gasesti mai multe info.

Dane, las-o mai ca o sa aiba, ma ocup eu acum de asta biggrin.gif :newblush:
danmatyas
carmen, nu stiu, asa mi s-a implementat in cap smile.gif hai sa nu o asaltam pe carmenita~! smile.gif
Carmen70027
Va rog sa stati la coada biggrin.gif
danmatyas
eu zic sa pui niste poze ca vedem in ce ordine ne punem la coada biggrin.gif
liviu81555
multumesc mult, e o fericire enorma si o senzatie extraordinara, iar chestia cu maturizatul, brusc nu e adevarata, ramaii acelasi , dar esti mult mai fericit. Sa va dea Dumnezeu si voua, cand vreti, si sa fie sanatosi!!!!
Am auzit ca o ""punem"" de nunta pe forum!!!
no offense!

totally off topic
Carmen70027
Dumitru, ne cerem scuze pentru ce am facut din topicul tau, dar... nu ma pot abtine biggrin.gif
Nunta, unde nunta? Cine nunta? biggrin.gif
Dane, esti cam departe pentru coada... oricum bonurile de ordine s-au epuizat biggrin.gif
dumitru79536
Daca va hotarati... sunt gata sa va cunun. Aveti binecuvantarea mea. :inlove: :sugiuc:
danmatyas
carmen, nici o problema ca sunt departe smile.gif fuge bine mondeo-u smile.gif in 4 ore sunt la bucale smile.gif
Carmen70027
Oki, atunci pastram un bon si pentru tine, dar ar trebui sa te grabesti... Cornel se ocupa deja biggrin.gif, ai vazut ce a zis. Si il luam pe Dumitru nas... sa-i masuram si presiunea in pneuri (ca sa mai fie si ceva on topic ) :clapping:
Cornel001
Dane, asteapta intai sa ma azvarle pe mine din caminul conjugal cand n-o sa-i mai placa... tongue.gif Si apoi o sa vezi si tu cum e cu zburatul biggrin.gif
liviu81555
vedeti dar, cele mai frumoase lucruri se intampla cand te astepti mai putin biggrin.gif ..... On topic: ""Nasu"" Dumitru, ai spus mai devreme ca nu ai eticheta aceea cu presiunile, pe stalpul de la usa soferului!, stiu ca sedanurile se fac undeva in Spania, iar cele in 5 usi ( ca a mea) se fac la Koln in Germania, poate nu au etichetele in acelas loc!

Nu ma luati prea mult in seama, tara arde si...., n-am si eu ce vorbi!,vezi ca tre. sa-ti iei tol festiv ptr. nunta biggrin.gif
Cornel001
N-a zis ca nu are ci ca n-a apucat s-o observe cred; daca sedanul meu o are, tre s-o aiba si el. De fapt din cate stiu e standard pe toate masinile moderne sa fie acolo.
dumitru79536
Eticheta am pe stalp, doar ca eu nu o vazusem. Copii sa nu programati ""nunta in acest week-end pentru ca eu voi fi la timisoara pt. concertul Shakirei (cu munca). Sa vezi ce o sa se mai plimbe forduletul meu.
Carmen70027
Inca mai astept inelul... deocamdata doar vorbe blink.gif
dumitru79536
Mai baieti va miscati cam greu... Cat credeti ca o sa va astepte? In cazuri din astea trebuie actionat fara prea multa tatonare. Deci... actionati. :naughty:
liviu81555
din cate stiu eu barbatii sunt curajosi, dar cand vine vorba de inele, (vezi Holograf""ti-am dat un ...) se cam fastacesc ""am lasat la usa casei tale un inel"", dec ce dom-ne la usa si nu i l-a dat direct???!, vedeti dar ce vreau sa spun!!, fetelor aveti doar rabdare, ca incet dar sigur........, vine si inelul, E bine totusi sa-i mai intrigati pe baieti , ca asta le da curaj!!
------- am facut proba discutata pe ""rodaj"" cu mersul lin ,si cu acceleratia la 20%, fara accelerari bruste si se simte la consum cam 0,5-1l/100 fata de consumul meu 11l%! , la fel chiar daca nu accelerez brusc , o duc totusi pana la 3000/3500 pana sa schimb treapta, asta luandu-ma dupa ce am vazut pe diagramele pe care le-am trimis pe topic""curbe de avans/putere/rpm la 1,4/1,6 duratec!!!
Cornel001
Da nasu ! La atac.. executarea ! drunk.gif

Io am avut un drum cu greutate la tara, le-am umflat pe modul greutate 2.4 cu 2.8 si apoi asa le-am lasat, chit ca nu mai e greutate. O fi rau ?
eddie
Nu,nu are nimic,doar ca or sa-ti cada ochii in gura la denivelari ! biggrin.gif
liviu81555
in legatura cu presiunea mare ,24/2,8 fara incarcatura , stiu ca pe langa faza cu ""ochii"" se induce o presiune mai mare asupra articulatiilor, ducand astfel la uzarea lor mai rapida!!! :wave: trebuie deci sa ne folosim de presiunea mai mica 2,1/2,3 ptr a reduce intensitatea inpactului asupra articulatiilor, in caz de denivelari!
in plus, confortul scade dramatic, pe strazile noastre la presiune mare!!!,
Sfatul meu, fa un pit stop la o vulcanizare si redu presiunea!
P.S. eu credeam ca daca cresc pres. scade consumul, frecarea fiind mai mica!!!, lucru nedemonstrat inca! astept comentarii :wave:
Carmen70027
Si eu credeam la fel blink.gif de fapt mie imi place mai mult cum 'aluneca' cu presiunea mai mare.
Nasule sa ne aduci poze cu tanara... si sa strangi bani de nunta biggrin.gif
danmatyas
eu zic sa il alegi pe ala care cu inelul al mai mare la logodna biggrin.gif
danmatyas
am mancat cuvinte smile.gif vroiam sa zic sa il alegi pe ala care vine cu cel mai mare inel de logodna biggrin.gif
Carmen70027
Pai da, dar tre sa am de unde alege... inca mai astept... Tu nu esti pe drum spre Buc, asa ca... biggrin.gif
dumitru79536
Consumul creste sesizabil doar atunci cand presiunea este mult sub cea minima recomandata.


si nu va faceti griji pentru ca sunt pregatit de nunta. Hai sa vad cine castiga cursa. :1:
liviu81555
nu inelul tre sa fie cel mai mare, ci tre sa aiba sufletul cel mai mare, ca vorba aia.... nu traiesti cu inelul!!! biggrin.gif
Anunt in mod expres ca anuntul de mai sus nu are nici un substrat ""filozofic"",,, nu obisnuiesc! blush.gif
P.S. Mai oameni buni ,haide sa stabilim cat de cat o ora orientativa la care sa ne discutam, ca daca ne uitam la mesaje, sunt alandala, cred ca intre 10:00 si 15:00 cand sunt eu disponibil, putem sa facem niste diagrame in functie de programul fiecaruia, si sa stabilim ore de intalnire pe forum! asa ne-om intelege si noi mai bine, m-am saturat sa vorbesc singur!!!!, sau sa astept raspunsuri pana a doua zi!

P.S. 2 va rog sa-mi spuneti daca va folosesc la ceva diagramele alea de cuplu si putere/rpm, ca de cand le-am pus in forum, am o senzatie de neamplinire..... cred ca nu folosesc nimanui!!!, decat mie :wave: blush.gif
Carmen70027
Pentru aceste cuvinte marete te invitam la nunta. Inelul.. asa e, trebuie sa fie.. mic, mare, sufletul conteaza... (aoleu ce texte am) biggrin.gif
dumitru79536
Sunt super diagramele. La ce folsesc...? Glumeam. Este bine de stiut pentru cei care tind sa subtureze motorul.


Eu sunt aici cam pe tot parcursul zilei.
liviu81555
ma bucur, credeam ca sunt singur ptr ca pe pagina de start, rar vad pe altcineva ca face surf, in afara de mine
cat despre nunta s-ar putea sa trimit numai ""darul"", ca vorba aia, am bebe mic (2 sapt.) si in viitorul apropiat, nu prea se poate pleca mai departe de parculet, veti vedea voi!!! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif :doh:
Carmen70027
Hai ma Liviu, ca n-o fi nunta asa de curand, dar pastram legatura. Dl Cornel tre sa fie mai convingator... In ritmul asta... o mariti pe fi-ta inainte de nunta noastra. whistling.gif laugh.gif
liviu81555
din cate stiu eu din date oficiale Discovery si Mad scientist report barbatii, mai ales cei cu o maturitate precara (pubertate) NO offense, prezinta initial atractie ptr fizic""", de aia cred eu ca pretendentii sunt in defensiva"!! biggrin.gif
dupa cateva intalniri, majoritatea afla ca frumusete nu inseamna neaparat atractie pe termen lung, (rare sunt cazurile, si depind de ce isi doreste fiecare sa aiba langa el, si de gusturi;; care dupa cum bine stiti, nu se discuta)
Fiecare are frumusetea lui, interioara , care se descopera cam intr-o saptamana de dating! biggrin.gif
afirmatiile de mai sus sunt valabile si ptr femei (vezi ""sex in the city"")
am prins in greseala franturi la butonare TV.
P.S. i am not a geek!! nu am dorit sa ofensez pe nimeni cu afirmatiile de mai sus , stiti doar ca sunt valabile ptr majoritatea dintre noi, vorbesc din experienta!! In tot ceea ce facem tre sa fie cat de cat un echilibru, caci fiecare are dfectele lui, d exemplu eu va plictisesc cu prostii!!! biggrin.gif blush.gif

Pro topic: eu ma gandesc sa facem o campanie pro presiuni corecte in pneuri :angel:
Carmen70027
"din cate stiu eu din date oficiale Discovery si Mad scientist report barbatii, mai ales cei cu o maturitate precara (pubertate) NO offense, prezinta initial atractie ptr fizic""", de aia cred eu ca pretendentii sunt in defensiva"!! biggrin "
Problema e ca n-am postat poze pe forum si nici nu m-a vazut biggrin.gif.. inca.. asa ca... dupa ce ma vede, klar imi cumpara inelul band.gif
Oricum barbatii sunt imaturi (copii) prin definitie. NO OFFENCE
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.