Help - Search - Members - Calendar
Full Version: vulcanizare anvelopa
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Dan52141
Salut,

vreau si eu un sfat, zilelele trecute am lovit un colt de bordura si mi-am taiat cauciucul cam 2 cm pe lateral (la jumatatea inaltimii). Nu s-a dezumflat imediat ci doar fasaia.

Intrebarea mea este daca prin vulcanizare se pot repara defectele acestea laterale si daca mai pot avea siguranta folosind un astfel de cauciuc.

Multumesc anticipat !
eddie
Imi pare rau ca ti-o spun,dar nu se mai poate face nimic !
Am patit-o si eu la fel,am fost la o firma de profesionisti,care mi-au spus ca nu se mai poate face nimic,.Nu se pot face vulcanizari pe partile laterale,ci numai pe calea de rulare.
Dan52141
QUOTE(E d d i e)
Imi pare rau ca ti-o spun,dar nu se mai poate face nimic !
Am patit-o si eu la fel,am fost la o firma de profesionisti,care mi-au spus ca nu se mai poate face nimic,.Nu se pot face vulcanizari pe partile laterale,ci numai pe calea de rulare.


sad.gif m-am gandit eu ca nu se mai poate repara ... acum nu am decat optiunea cumpararii unei anvelope asemanatoare ....

multumesc pentru raspuns
Horia49540
si chiar daca s-ar putea ar fi foarte periculos
iti dai seama sa iti explodeze pe un viraj rapid, si eventual si fara parapet? :bash:
cel mai bine una noua... :wave: :wave:
CRG
am avut si eu situatia asta acu vreo 4 ani, i-au pus astia de la vulcanizare nush ce tzesatura acolo, dar am tinut-o ca roata de rezerva si n-am avut niciodata ocazia sa o folosesc ulterior..

eventual daca as fi avut o pana, as fi folosit-o numai pe spate si cu viteza mica pana la prima vulcanizare, in nici un caz pe fata.

daca ar fi sa repet istoria, cred ca m-as descotorosi de el..
Dan52141
gata ... am cumparat alta identica cu celelalte smile.gif

merci pentru sfaturi
tommy59961
eu am taiat cu cauciuc pe lateral ( nu era gauit complet - tinea aer).l-am vulcanizat si-l am si acum. merge ok.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.