Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Viteza / turatie Octavia 2 - 1.6 MPI
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Butnaru71161
nu stiu daca este o regula, dar cineva de la Dacia mi-a spus ca la 110 km/h turatia (in viteza 5) trebuie sa fie de 3000 rot/minut. In asa fel, cica, se verifica daca este reglat motorul (pentru dacia solenza).
La octavia 2 - 1.6MPI, 3000 rot/minut am la 100 Km/h.
La voi cum e?

P.S. Daca a mai fost discutat acest aspect va rog sa-mi spuneti unde (eu am cautat si nu am gasit) si sa inchideti.
Horia49540
sorry ca o spun asa, dar e prostie ce ti s-a spus
turatia in functie de viteza difera de la o masina la alta: o masina cu motor puternic isi permite sa aiba o transmisie lunga
una de teren tre sa aiba ceva mai scurta, ca sa urce la deal bine s.a.m.d.
si prin proba "la ce viteza ce turatie ai" poti vedea un singur lucru: daca patineaza ambreiajul...
:wave:
Butnaru71161
poate ai dreptate.
dar pe mine ma intereseaza la octavia 2 1.6.MPI (nu la alte modele).
la dacia am verificat la mai multe masini (aceeasi marca aceeasi motorizare) si la 110 km/h erau 3000 r/m.
Horia49540
asa si trebuie, cum ai vazut la dacii: toate masinile de acelasi model tre sa aiba aceeasi turatie la aceeasi viteza, altfel e ceva in neregula
cat despre skoda ta, sa spuna cei care au exact acelasi model, si normal e sa aiba aceeasi turatie ca si tine
dar - cauciucurile tre sa fie identice ca dimensiuni! beer.gif
Butnaru71161
am jante de 6j x 15", cauciucuri 195/65 R15
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.