Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Inchizatoare geamuri triunghiulare
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
Andrei79789
Salut,
Dupa cum stiti laditele noastre au un sistem de inchidere din metal la geamurile triunghiulare laterale fata. Bineintels ca au cazut, facand ca intrarea in autobobil fara chiei sa fie o joaca de copil sad.gif(
Nu ca ar fi multa lume tenta de furtul unei masini de 27 ani, dar ar fi indicat
sa gasesc o solutie de a impiedica orice gand pacatos. Am incercat lipirea lor cu o solutie de tip super-glue (picatura), incercare
ce a avut un succes de 2 zile. Exista oare si alte solutii care le-ai incercat si au rezistat ?

Am auzit ca ar fi o substanta din rasina, care se activeaza la ultraviolete, ce
ar fi folosita la lipirea geamurilor de exterior care le vedem la orice cladire corporatista moderna. Totusi nu stiu pe nimeni/service/firma care face astfel de lucrari.
Cosmin65397
Problema asta am avut-o si eu la geamul din stanga ...am remediat-o nu pentru mult timp cu poxipol ..m-a tinut cam 2 ani lipitura apoi s-a desprins ..sfatul meu e sa incerci poxipol dar sa amesteci bine cele doua paste iar geamul sa fie curatat de impuritati cat si inchizatorul si sa nu aibe urme de adezivul vechi!



P.S Poate vii la intalnirea de duminica viitoare ce zici?
Andrei79789
Mersi pt. sfat, am acasa poxipol, o sa incerc weekendul asta.
Sincer as vrea sa vin la intalnire, dar trebuie sa imi fac ambele aripi fata la tinichigerie + capota + inlocuit bara fata. Acum arata destul de jalnic. De asta nici nu am pus poze sad.gif
Dragos56563
Aceeasi problema o am si eu. Pe stinga, la sofer. Dupa ce am incercat diferite susbstante ( fara poxipol, ca pe vremea aia nu exista ) am luat de la rusi din piata un alt sistem de prindere. Sunt doua piese. Una s pune pe geam, si alta vine peste ea si se stringe cu un surub. Se inchide foarte bine, nu poate fi deschis de afara, singura problema e ca trebuie sa folosesti ambele miini ca sa-l dai jos si sa deschizi geamul. Altfel e ok. O sa incerc sa-l lipesc. Daca totusi vrei zavorul original, vezi ca in piata la rusi exista geamul triunghiular cu tot cu inchizator gata lipit ( de fabrica ). Mi se pare ca, costa cam 500 mii lei.

Bafta !
Andrei79789
L-am lipit cu poxipol (varianta transparenta) chiar prea bine, atat de bine
incat m-am chinuit ceva sa scot unul dintre inchizatoare care s-a lipit stramb.
Solutia ar fi in felul urmator: curatat geamul si inchizatorul cu acetona pana
nu mai ramane nici o impuritate in zona de contact, amestecat bine cele 2
solutii (dupa cum spunea Cosmin) si aplicat un strat cat mai subtire din amestec pe inchizator.
Dupa care timp de 5 min pozitie de anchilozare cu ambele maini sprijinite de geam pe durata timpului de lipire. :ewpu:
Dragos56563
Cred ca pina la urma voi face si eu acelasi lucru. Nu de alta, dar stau cu varianta numarul 2 de inchizator de aproape 10 ani :angel:

Multam de sfaturi

:wave:
Mariustom
Salutare :wave:
Și mie, acum mulți ani, mi s-au dezlipit încuietorile gemulețelor triunghiulare, și după diverse încercări de lipire, m-am lăsat păgubaș, apelând la varianta descrisă de Dragoș, cu cele 2 piese metalice+șurub. Oricum, nu prea deschideam deloc acel gemuleț, acum mai deloc.
Așa că, dacă nu reușiți să le lipiți încuietorile, apelați la varianta a 2-a.
Baftă la lipit(uri) biggrin.gif
Dragos56563
Voi face saptamina asta incercarea cu Poxipol transparent... Sa vad daca tine... Va tin la curent.

:wave:
Horia49540
si eu am luat-o cu ele cazute, si intr-un timp ma gandisem la o varianta "criminala": sa le fac asa cum avea fiat 600: sudate de rama geamului, apoi totul dus lacromat...dar prea multa munca pentru atata lucru...
dar gemuletele alea sunt foarte eficiente si utile...odata am racit de la brasov la bucuresti cu gemuletul ala intors biggrin.gif
bakhus70370
cautati-va de fiat 850-merg la fix,nu necesita lipire wink.gif
madalin46093
Eu am lipit cu poxipol si m-a tinut si m-a tinut vreo 3 zile dupa care s-a desprins din nou.Eu gasesc foarte utl acest gemulet,pt ca directionezi "aerul conditionat" exact unde vrei tu.Nu stiu ce solutie trebuie sa cumpar pt a-mi lipi partea metalica de geam. blush.gif
Horia49540
QUOTE(bakhus70370)
cautati-va de fiat 850-merg la fix,nu necesita lipire wink.gif


mersi de pont arigato.gif
o idee excelenta :wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.