Help - Search - Members - Calendar
Full Version: CP in plus la Almera de 1.5
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Nissan
Tarabostes
S-a mai discutat intr-unul din topicuri insa revin cu o intrebare. Cum se pot castiga cativa cai in plus ( motorul este de 1.5 Almera). Ce aduce in plus un filtru de aer, o galerie de evacuare diferita etc. Sunt cativa care si-au facut unele modificari, poate ne dau cateva indicii despre ce au folosit, de unde, costuri etc.
Arheopterix
Caii in plus poti obtine prin:
.Un filtru de aer "sport",modificarea admisiei masinii,modificarea evacuarii,Se poate schimba injectia cu una mai performanta,sau se poate renunta la tot ce e "inutil" in masina...Usurand-o e mai puternica...

biggrin.gif biggrin.gif
Toate acestea ,ca sa fie facute cu "cap" costa destul de mult.
Mai ieftin e sa schimbi masina cu una mai performanta.
Tarabostes
Ok, astea le stiam. Mai concret: ce marci, ce costuri, se simt 4-5 CP in plus. Era un tip pe aici care isi facuse un tuning mai complex.
marius74116
tipul ala are motor de 1.8 pe almera a lui....
Tarabostes
parca, dar asta nu schimba cu nimic situatia
Suciu71258
salutare tuturor! arigato.gif n-am mai intrat pe forum de mult timp...asa ca trebuie sa recuperez bicycle.gif .legat de problema discutata mai sus,daca ai putea sa ne spui de ce buget dispui voi incerca pe cat pot si ma pricep sa te indrum..oricum baietii sa stii ca se pricep de minune la masinutele astea ale noastre wink.gif peace guys
Tarabostes
nu m-am gandit la un buget anume, m-am dat doar cu una de 1.8 si mi-a placut si ma gandeam daca modificari "simple" ( filtru de aer, galerie de evacuare sau altele ) pot aduce un plus sesizabil de putere la motorul de 1.5?
Suciu71258
...evident ca vei simti un + de putere prin inlaturarea catalizatorului si a intermediarei (eventual instalarea uneia sport) +marirea diametrului galeriei. filtrul sport din nou iti va ajuta motorul sa urce mai usor in ture si sa respire mai bine,scazand vizibil si consumul de altfel wink.gif .Evacuarea va ajuta motorul sa nu se incalzeasca la fel de tare si de repede ca si pana acum. s arigato.gif
puiutu81
QUOTE(Suciu71258 @ Aug 2 2006, 01:19 PM) *
...evident ca vei simti un + de putere prin inlaturarea catalizatorului si a intermediarei (eventual instalarea uneia sport) +marirea diametrului galeriei. filtrul sport din nou iti va ajuta motorul sa urce mai usor in ture si sa respire mai bine,scazand vizibil si consumul de altfel wink.gif .Evacuarea va ajuta motorul sa nu se incalzeasca la fel de tare si de repede ca si pana acum. s arigato.gif




atat? mai multe detalii?
ceva produse, solutii, folosite de altcineva, nu se pot posta?
Tarabostes
eu zic sa nu te complici, la urmatoarea achizitie cauta un motor mai puternic
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.